Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات ایران :  به نقل از سبزپرس، ماموران گشت سیار اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان  در حین گشت و کنترل در منطقه شکار ممنوع «چاه شیرین»، متوجه حضور دو نفر شکارچی متخلف در منطقه شدند
محیطبانان پس از تعقیب و گریز موفق به دستگیری این شکارچیان شدن و از آنها لاشه دو کبک به همراه یک قبضه سلاح غیرمجاز و تعدادی فشنگ کشف و ضبط شد.
شکارچیان متخلف پس از تکمیل پرونده تحویل مراجع قانونی شدند.
شکار کبک در شش ماهه نخست سال ممنوع و در شش ماهه دوم سال با دریافت پروانه شکار و فقط در مناطق مجاز (مناطق آزاد) بلامانع است.جریمه شکار غیرمجاز هر کبک، ۲۴ هزار تومان است.

محیطبانان شاهرود موفق تر از شکارچیان غیرمجاز
محیطبانان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شاهرود نیز در حین گشت و کنترل در مناطق آزاد «مجن»، موفق به دستگیری یک نفر شکارچی متخلف سابقه دار شدند.
از این متخلف یک قبضه سلاح گلوله زنی فاقد جواز حمل، یک دستگاه دوربین چشمی و تعدادی ادوات شکار کشف و ضبط شد که پس از تنظیم صورتجلسه، متهم به اداره محیط زیست شاهرود منتقل شد.
این شکارچی سابقه دار پس از انتقال به اداره شاهرود، منکر هرگونه تخلف شد اما ماموران محیط زیست از روی شماره سلاح مکشوفه، صاحب اسلحه را شناسایی کردند و او را نیز به اداره شاهرود احضار کردند.
پس از چند ساعت بازجویی فنی متهمان، سرانجام این متخلفان به شکار یک قوچ وحشی اعتراف کردند و لاشه این قوچ را به اداره منتقل کردند. این متخلفان پس از تکمیل پرونده، تحویل مراجع قانونی شدند.

دستگیری شکارچیان متخلف در علی آباد کتول
مأموران و ضابطان گارد اجرایی محیط زیست شهرستان علی آباد کتول موفق به دستگیری دو نفر شکارچی غیر مجاز در منطقه زرینگل سیاه رودبار علی آباد شدند.
از این متخلفین دو قبضه اسلحه غیر مجاز ساچمه زنی (قاچاق) و لاشه یک مرال (گوزن قرمز)، قطار فشنگ و تجهیزات انفرادی کشف و ضبط شد. محیطبانان با تنظیم صورتجلسه، پرونده این متخلفان را به همراه ادوات ضبط شده تحویل مقامات قضایی دادند.
محمد ممشتی، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گلستان در این باره گفت: در شرایطی که هر روز شاهد درگیری و افزایش خشونت علیه مأموران زحمتکش محیط زیست هستیم، بر همه مردم طبیعت دوست و نجیب منطقه فرض است به یاری حیات وحش که بیشتر گونه های آن کمیاب بوده بشتابند و دست شکارچیان خاطی را از این حیوانات کوتاه کنند.
وی ادامه داد: بر این اساس اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان از تمام علاقمندان و دوستداران طبیعت و حیات وحش درخواست می کند که ما را در حفاظت از این میراث های طبیعی ارزشمند یاری داده تا با این افراد که قصد سودجویی از این گونه های با ارزش را دارند برخورد قانونی صورت گیرد و نسل این گونه حمایت شده از خطر انقراض نجات یابد.
مرال از پستانداران حمایت شده و در معرض خطر انقراض است و جریمه شکار هر مرال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

دستگیری ۲۱ شکارچی در گچساران
اما رئیس اداره محیط زیست گچساران از دستگیری ۲۱ شکارچی متخلف طی یک هفته اخیر در چند منطقه از این شهرستان استان لرستان خبر داد.
عبدال دیانتی‌نسب اظهار داشت: شکارهای غیرمجاز عامل ضربه‌پذیری محیط‌ زیست بوده و توسعه سکونت‌گاه‌ها، بیماری‌های حیات وحش، اتفاقات، حوادث و خشکسالی از دیگر عوامل تأثیرگذار بر محیط زیست است.
وی با اشاره به عدم تناسب میان مجوز صادرشده و جواز حمل سلاح به نسبت آمار حیات وحش از قبیل پرندگان و پستانداران، از متولیان امر خواست تا در این زمینه تمهیدات لازم را بیندیشند.
دیانتی‌نسب ابراز داشت: ۲۱ شکارچی متخلف که به شکار غیرمجاز پرداخته ‌بودند در چند منطقه از گچساران دستگیر شدند که از آن‌ها ۱۸ قبضه اسلحه کشف و ضبط کردید.
وی افزود: این افراد به شکار ۲ رأس میش و گوسفند وحشی، یک قلاده روباه و ۲۶ قطعه تیهو در حوزه استحفاظی گچساران اقدام کرده بودند.
این مقام حفظ محیط زیست گچساران مناطق ماهور باشت، بی‌بی حکیمه، دیل، لیشتر و بابا‌‌کلان را از جمله نقاطی عنوان کرد که شکارچیان متخلف در آن شکار غیرمجاز داشته‌ اند.
دیانتی‌نسب تأکید کرد: شکار بی‌رویه و غیرمجاز به‌عنوان تهدیدی جدی به‌شمار می‌آید و باید در این زمینه فرهنگ‌سازی بیشتری انجام گیرد.
رئیس اداره محیط زیست گچساراران تصریح کرد: این افراد به‌طور غیرقانونی اقدام به شکار غیرمجاز کرده بودند که گرفتار محیط‌بانان منطقه شدند.
دیانتی‌نسب با اشاره به معضلات ناشی از شکارهای غیرقانونی در گچساران افزود: لازم است این مشکل با جدیت بیشتر در دستور کار محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: حذف هر یک از حلقه‌های زنجیره محیط زیست، اثرات جبران‌ناپذیری بر روی حیات و سلامتی انسان بر جای می‌گذارد.
دیانتی‌نسب با تأکید به رعایت ضوابط و مقررات صید و شکار ابراز داشت: در صورتیکه بنابر مقتضیاتی از قبیل حفظ نسل پرندگان، مسائل بهداشتی و سایر ملاحظات زیست محیطی، تغییرات یا ممنوعیت‌هایی در ضوابط و مقررات شکار و صید به عمل آید، دارندگان پروانه شکار متعهد به اجرای آن هستند.
وی افزود: حتی به دلیل عدم آگاهی شکارچیان از قوانین ممنوعیت شکار و صید، در صورت هرگونه شکار و صید غیر‌مجاز فرد خاطی دستگیر و طبق قانون با او برخورد می‌شود.
رئیس اداره محیط زیست گچساران خاطرنشان کرد: با متخلفان صید و شکار به‌شدت برخورد می‌شود و پرونده این متخلفان نیز برای رسیدگی به مراجع قضایی گچساران ارسال شده است.

دستگیری متخلفان شکار در منطقه طارم سفلی
مدیرکل محیط زیست استان قزوین نیز گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان در سرمحیط بانی «طارم سفلی» در حین عملیات گشت و کنترل موفق به دستگیری دو نفر از متخلفین شکار شدند.
فرهادی افزود: از متخلفین تعداد یک قبضه اسلحه شکاری تک لول قاچاق و یک قبضه اسلحه شکاری دولول غیر مجاز و سایر ادوات شکار و لاشه سه کبک کشف و ضبط شد.
پرونده این متخلفان نیز جهت بررسی و صدور حکم تحویل مراجع قضایی شده است.


استان فارس صاحب فرماندهی یگان حفاظت محیط زیست می شود
مدیر کل محیط زیست استان فارس  با ابراز خرسندی از تشکیل یگان حفاظت محیط زیست کشور، از معرفی اولین فرمانده یگان حفاظت محیط زیست فارس خبر داد و افزود: با توجه به اینکه حفاظت محیط زیست نقش مهمی در کنترل و پایش مناطق تحت مدیریت و نظارت بر صنایع داشته و محیط بانان پر تلاش به عنوان ضابطان دادگستری و نیروهای گشت شبانه روزی، مسلح هستند از اواخر سال گذشته یگان حفاظت محیط زیست به صورت کاملا رسمی کار خود را آغاز کرد و اولین یگان حفاظتی محیط زیست از فرماندهان نیروی انتظامی در استان فارس نیز منصوب خواهد شد.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی گفت: امیدواریم با تشکیل یگان ویژه شاهد فصل نوینی در نگاه حفاظتی مناطق باشیم.
وی تصریح کرد: همچنین امید است تمام محیط بانان فارس تحت آموزشهای مخصوص این یگان، قاطع تر از همیشه با متخلفان شکار صید و متصرفان و ایجاد کنندگان ضرر و زیان به انفال الهی و همچنین صنایع آلاینده برخورد کنند.

۱ Comment

  1. […] دستگیری شکارچیان | دیده بان حقوق حیوانات – ایران […]

Leave a Reply


© ۱۷۱۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN