Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: روزنامه شرق در مطلبی به قلم محمد درویش، فعال بیابان زدایی نوشت:

تقریبا همه ما ماجرای تلخ و انزجارآور سلاخی یک خرس مادر به همراه دو فرزندش را در دامنه‌های مشرف به دهستان ونک از توابع شهرستان سمیرم به یاد داریم. ماجرایی که در شهریورماه گذشته رخ داد و به‌حق بازتابی گسترده و اظهار خشمی سزاوارانه را به دنبال داشت. به‌نحوی‌که حتی گروهی از مردم تصمیم به برگزاری تجمع در اعتراض به چنین ددمنشی آشکاری گرفتند. افزون بر آن، دادستان و دادگستری وارد ماجرا شد و شخص جنایتکار را دستگیر کرد و تقریبا همه روزنامه‌ها، رادیوها و تلویزیون‌های فارسی‌زبان داخل و خارج از کشور آن را انعکاس داده و به فراخور گرایه‌های خویش، موضوع را تحلیل کردند. کار حتی به آنجا رسید که شنبه گذشته گروهی از تشکل‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه محیط‌زیست و حقوق حیوانات با انتشار بیانیه‌ای، خواهان آن شدند تا روز۲۰ شهریورماه به عنوان روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات نام‌گذاری شود.
این تشکل‌ها، با بیان اینکه اعتراضات مردمی پس از انتشار فیلم کشتار خرس‌ها در تاریخ ایران بی‌سابقه بود، در بیانیه خود آورده‌اند: «حیوان‌آزاری و نامهربانی با حیوانات رخدادی نادر نیست، اما گاه برخی رخدادها جریان‌ساز می‌شود و می‌تواند برای همیشه در ذهن انسان‌های باوجدان جای بگیرد.» به همین دلیل، آنها نوشتند: «ما گروه‌های فعال حقوق حیوانات و محیط زیست، سازمان‌ها و گروه‌های زیست‌محیطی و فرهنگی به همراه شخصیت‌های حقیقی این عرصه خواستاریم که فاجعه مرگ خرس‌ها برای همیشه در تاریخ ایران ثبت و ضبط شود.»
نکته‌ای که البته نگارنده به آن نقد دارد! زیرا الان حدود یک هفته از انتشار خبر دیگری در همان منطقه، یعنی روستای ونک سمیرم می‌گذرد؛ روستایی که یکی از باغدارانش به بهانه ممانعت از آسیب رسیدن به درختان میوه‌اش، آن سه خرس را به شکلی ددمنشانه کشته بود؛ اما این بار ماجرا شکل دیگری دارد و گروهی از باغداران ونکی، به رهبری غلام امیری کوشیده‌اند تا یک خرس ماده را که در یک حوضچه ایزوگام‌شده‌ گیر کرده بود، نجات داده و او را تا نزد جفتش در ارتفاعات شمس‌آباد مشایعت کنند. اما این رخداد امیدبخش و زندگی‌آفرین هرگز نتوانسته بازتابی چون رخداد تلخ نخستین در رسانه‌های گروهی و دنیای مجازی بیابد! چرا؟ به راستی چرا بازتاب رسانه‌ای نجات یک خرس در سمیرم به اندازه قتل یک خرس در همان محل انعکاس نمی‌یابد؟! چه شده است ما را… اگر کار آن باغدار سمیرمی که اقدام به قتل فجیع آن خرس مادر و دو فرزندش، آن هم به جرم آسیب رساندن به درختان باغش کرد بد است – که حتما هم بد و انزجارآور است – به نظرم کار آن باغداران همشهری‌اش در همان روستای ونک سمیرم که بیش از دو ساعت کوشیدند تا یک خرس دیگر را از خطر غرق شدن در یک استخر پر از آب نجات دهند، بسیار شایسته تقدیر و انعکاس است. اگر نفر نخست را به زندان افکنده و جریمه می‌کنیم، باید نفر دوم را تکریم کرده و نامش را بارها و بارها در رسانه‌ها تکرار کنیم. باید همه بدانند که در این مملکت غلام امیری‌ها و محمد قدسی‌ها هم زندگی می‌کنند که می‌کوشند با به خطر انداختن جانشان، جان یک خرس را در سمیرم یا خلخال یا جان یک پلنگ را در منطقه حفاظت‌شده گلول سرانی (خراسان شمالی) نجات دهند.
بله، اینجا هم ایران است… سرزمین کوروش و فردوسی و حافظ و خیام و نیمای بزرگ که یگانه سرودشان خردمندی و عشق‌ورزی و دوست داشتن بود… بیاییم همه به افتخار هموطن بودن با غلام امیری و محمد قدسی‌ها، تمام قد بایستیم و رفیق آسمانی‌مان را شکر کنیم. بیاییم اگر می‌خواهیم روزی را در حمایت از مهرورزی با حیوانات نام‌گذاری کنیم، بهانه آن نام‌گذاری، نجات جان یک حیوان باشد نه سلاخی او. پس آیا بهتر نیست به جای ۲۰ شهریور، بیستمین روز از نخستین ماه پاییز، ماه مهر را به نشانه مهرورزی با حیوانات گرامی بداریم و از آنهایی که به جای هماوردی با حیوانات، هم‌ دردی با آنها را ترویج می‌کنند، تکریم کنیم و این فرهنگ را امتداد دهیم؟

_______________

خبر مرتبط:

انتشار اخبار مشکوک در پرونده قاتل خرس های سمیرم/ افاضات نماینده سمیرم و تلاش برای تخفیف جرم!

بیانیه گروه های زیست محیطی در رابطه با «روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات»

باز هم ونک سمیرم، باز هم خرس قهوه ای!/ نجات یک خرس در منطقه پس از خبر رسانی های دیده بان

اعتراض به بداخلاقی: از ونک سمیرم تا پارک ملت جام جم!

اقدام کنید! ضجه توله خرس ها را تا ابد تکرار خواهیم کرد

عاملان «قتل خرس‌ها» باید محاکمه شوند .

سابقه چاقوکشی قاتل خرس های سمیرم/ جریحه دار شدن احساسات سمیرمی ها

تهدید رسانه ها توسط نماینده سمیرم/ آزادی قاتل خرس های سمیرم با قید وثیقه

دستگیری شکارچیان سابقه‌دار سه رأس خرس قهوه‌ای

تعیین جریمه برای مقابله با کشتار حیوانات بازدارنده نیست

جنایت در حق حیوانات/ بلوتوث های سیاه زیست محیطی، خطری جدی و بی سابقه برای حیات وحش/ فیلم و عکس

ما، خرس و آنها: دوستی خطرناک ترین خرس های جهان با انسان/ تصویری

شکارچیان خرس های سمیرم دستگیر شدند / مجازات سنگین در انتظار متخلفان

جنایت در حق حیوانات/ بلوتوث های سیاه زیست محیطی، خطری جدی و بی سابقه برای حیات وحش/ فیلم و عکس

۹ Comments

 1. مرتضی جعفری می‌گه:

  کاملا درست میفرمایند از این هموطن با ید تقدیر کرد تا برای بقیه هم الگو شود

 2. مدرس می‌گه:

  رقابت در عرصه علاقمندان محیط زیست بیداد می کنه. آقای […] چه فعالیتی در حمایت از حیوانات داشته که الان اظهار نظر می کنه؟! چرا تلاش گروه های تخصصی رو نادیده می گیره؟
  درسته انجمن یوز در مورد بیابان زدایی اعلامیه بده؟

  • فاضل می‌گه:

   این آقا تو فیس بوک هم از دوستاش نظرخواهی راه انداخته! خوب بنده خدا! دانشجوت و رفیقت که معلومه هیچی از حقوق حیوانات و حیوان آزاری نمی دونن ازت حمایت می کنن.
   بخیل نباش استاد!!!

 3. Amir می‌گه:

  آخه آدم عاقل خدمات کورش و و عظمت فردوسی رو با کار یک باغبون هم تراز می کنه؟ وظیفش بوده نجات بده. آقای درویش دیفالتش کشتن حیوونه که ذوق مرگ شده؟

 4. […]؟
  چه گیری داری که اینجوری حرف می زنی؟
  چرا به زبان پهلوی مطلب کار می کنی؟ خیلی روشنفکری؟ اسمت عربیه اونوقت با ژست روشنفکری از کورش و هماوردی و فردوسی حرف می زنی؟

 5. حامی می‌گه:

  یک کلام از مادر عروووووووووووووووووس!
  همین مونده بود […] بیابون باز از اشتباه در نام گذاری این رو بگه.
  من از شکار بیزارم آقا جون. روز همدردی با حیوانات بیام چیکار کنم؟ مسخره کردی یا جدی نوشتین؟ معنی همدردی میدونی چیه؟ تا حالا با حیوونا همدردی ردی؟
  اگه کردی اطرافیانت چه عکس العملی نشون دادن؟
  آخه این حرفا چیه؟ یکی برای گیاه آپارتمانیش آهنگ پخش می کنه که رشد کنه یکی هم از هم دردی با حیوانات میگه!
  بابا دلقک بازی بسههههههههههههههههههه
  دلمون خوش بود دیده بان حقوق حیوانات دید علمی منطقی زیست محیطی داره به حیوانات. اینم شد خبر آخههه؟ همینه همه عشق ناز کردن حیوونا شدن

 6. ندا می‌گه:

  اینکه آدم کاری رو در مسیر انسانیت و وجدان خودش انجام بده البته خیلی خوبه و جای تقدیر داره اما وقتی عکس این قضیه اتفاق می افته آدم واکنش نشون می ده و شوکه می شه.

  اگر کاری به درستی انجام بشه خب حقیقتش اینه که باید انجام می شده. وظیفه انسانی ماست. پس وقتی از وظیفه انسانیمون عدول می کنیم، اونوقت هست که باید اعتراض کنیم، صدامون رو بلند کنیم، فریاد بزنیم و به خاطر بسپاریم تا دیگه تکرار نشه.

  به امید روزی که دیگه شاهد فجایعی مثل جنایت سمیرم نباشیم.

  روز بیستم شهریور – یکی از تلخ ترین روزهای زندگی خیلی از ما – هرگز از یاد نخواهد رفت.

  این روز رو انتخاب کردیم یا بهتر هست بگم از انتخاب این روز حمایت کردیم تا کاممون رو در چنین روزی – به عمد – تلخ کنیم تا دوباره تلخی اینچنین رو نچشیم.

 7. شوالیه شب می‌گه:

  دست همه خرسهای غیور را می بوسم

 8. korosh می‌گه:

  بله اینجا سرزمین کوروش، شاه ایران، شاه بزرگ، پسر کمبوجیه ولی افسوس افسوس…….!!!!!

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN