Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات ایران : سرپرست جهاد کشاورزی آستارا گفت: به دنبال بارش برف در مناطق جنگلی آستارا یک قلاده خرس وحشی برای تامین غذای خود به احشام یک خانواده عشایر در روستای لاتون حمله کرد.
ایرج شیارکار با تشریح چگونگی ماجرای فداکاری سگ گله، اظهار داشت: به دنبال بارش برف سنگین در مناطق کوهستانی و جنگلی غرب آستارا برخی از حیوانات درنده برای تامین غذای خود به احشام روستاییان حمله کردند.وی افزود: روز گذشته یک قلاده خرس وحشی در منطقه روستایی لاتون در حین حمله به گوسفندان یک خانواده عشایر با مقاومت شدید سگ گله مواجه شد و در این لحظه تمام اعضای خانواده از نعره‌های وحشتناک این خرس عظیم‌الجثه به داخل چادر پناه بردند.
این مسئول ادامه داد: سگ وفادار خانواده عشایری به نبرد خرس رفت و در یک درگیری نابرابر نهایتا خرس مذکور این سگ گله را که از سگ‌های قوی و تنومند منطقه بود با پنجه‌های خود از پای درآورد.وی با اشاره به غافلگیر شدن پنج خانواده عشایر روستایی در بارش زود هنگام برف بیان داشت: درگیری شدید خرس با این سگ گله و سروصدای شدید آن که در نهایت تبدیل به زوزه شده بود موجب جلب توجه ۲۰ نفر از نیروهای امدادی هلال احمر، جهاد کشاورزی، فرمانداری و راه و ترابری آستارا شد و آنها به کمک این خانواده آمده و با تفنگ شکاری خرس مذکور را فراری دادند.

شیارکار با بیان اینکه پیش از حضور نیروهای امدادی تعداد ۱۳ نفر از روستاییان کانرود، مشند و شاغولا به کمک خانوارهای عشایر رفته بودند گفت: این روستاییان نیز به دلیل ارتفاع زیاد برف و سرمای شدید خود این روستاییان نیز دچار مشکل سدند.
وی، با اشاره به ارتفاع دو تا سه متری برف در مناطق اطراف آبشار لاتون هرگونه شایعات تلف شدن صدها راس دام را در این مناطق تکذیب کرد و اظهار داشت: تعداد گوسفندانی که در این بارش بی‌سابقه و زودهنگام برف تلف شده‌اند کمتر از ۱۰ رأس است که تمام آنها از دام‌های ضعیف گله بودند.

سرپرست جهاد کشاورزی آستارا، تعداد گوسفندان نجات یافته توسط نیروهای امدادی و روستاییان منطقه را حدود ۶۵۰ راس عنوان کرد و افزود: تمام این احشام و اعضای پنج خانوار عشایر پس از بازگشایی راه روستای مشند به شاغولا توسط ماموران راهداری آستارا از روستای شاغولا با ۱۰ دستگاه وانت نیسان و در چند نوبت انتقال و نجات یافتند.وی از همکاری تمام نیروهای امدادی و از خودگذشتگی ۱۳ نفر از روستاییان منطقه که با اسب و قاطر به کمک این چادرنشینان شتافته بودند قدردانی کرد.

به گزارش فارس؛ طبق گفته اهالی روستاهای مذکور اجرای طرح خروج جنگل‌نشینان از مناطق جنگلی شهرستان آستارا در سال‌های اخیر موجب افزایش تعداد خرس‌های این منطقه شده است.

_____________________

اخبار مرتبط :

نتیجه عکاسی از یک خرس قطبی/ تصویری

حمله خرس زخمی به دو شکارچی

حمله خرس خشمگین به ۳ روستا در سراب

۱ Comment

  1. مهدی می‌گه:

    چرا عکس نامربوط می گذارید؟
    این منطقه خرس سیاه دارد؟؟؟

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN