Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: شاید تصور یافت شدن ۷ شیر در ۷ روز در تهران عجیب باشد ، خصوصا هفتمین شیر که مالک آن از ترس آنچه رییس سازمان حفاظت از محیط زیست جرم خوانده بود و برای پیشگیری مجازات ، آنرا تحویل سازمان محیط زیست داد.
از طرفی معلوم نیست چرا هر رییس و معاون و مسوولی هرآنچه را که مخالف با خود یا اداره اش می بییند جرم تلقی می کند. مثلا همین چند وقت پیش دکتر رضا تقی‌پور – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – گفته بودند :استفاده از VPN و فیلترشکن برابر مقررات ممنوع، تخلف و جرم است به طوریکه در قانون جرایم رایانه‌یی به صراحت این موضوع عنوان شده است و راه‌های مبارزه با آن نیز با توجه به توان فنی موجود در کشور وجود دارد. در حالیکه  با بررسی قوانین موجود  جاریه در کشور می توان به جرم نبودن استفاده از فیلتر شکن وVPN رسید (یادداشتی دراین باره در خبرآنلاین نوشتم).
اینک نیز نگهداری شیر جرم تلقی شده است.همین امر مرا برآن داشت تا جنبه حقوقی و کیفری نگهداری شیر را ! بررسی نمایم.
قانون شکار و صید ‌مصوب ۱۳۴۶/۳/۱۶ و اصلاحات بعدی ماخذی برای بررسی این امورست. بطوریکه تنها وصف مجرمانه برای نگهداری حیوانات وحشی صرفا در تبصره ۲ از ماده ۱۳ برای چند پرنده و به شرح زیرست:
” هرکس مبادرت به زنده‌گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و صدور پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه کند‌علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده به جزای نقدی از یک میلیون و هشتصد هزار(۰۰۰ ۸۰۰ ۱) ریال تا بیست میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۲۰) ریال محکوم خواهد شد.”
هرچند وفق ماده ۳۱ از آیین نامه اجرایی  این قانون خرید و فروش‌ـ عرضه‌ و نگهداری‌ و حمل‌ و صدور کلیه‌ جانوران‌ وحشی‌زنده‌ و کشته‌ و اجزاء آنها بدون‌ تحصیل‌ پروانه‌ از سازمان‌ حفاظت‌محیط‌زیست‌ ممنوع‌ دانسته شده اما بهر حال جرم تلقی نمی شود.
البته آنچه مسلم است و همگان بر آن اتفاق نظر داریم  نگهداری حیوانات وحشی و حتی اهلی در خانه کار درستی نیست ، اما با وجود کثرت یافتن شیر در تهران و در صورت تداوم آن ! بزودی شاهد آن خواهیم که پارک پردیسان نیز نتواند از رتق و فتق امور این شیرها برآید و شاید سازمان حفاظت از محیط زیست اطلاعیه ای به این مضمون دهد که : نگهداری شیر جرم نیست ، شیرهایتان را در خانه نگهدارید!
ترک همدانی، مصطفی، وکیل پایه یک دادگستری

منبع: خبرآنلاین

۲ Comments

  1. pulad می‌گه:

    واقعا در ایران هیچ حقوقی به حیوانات تعلق نمیگره
    ما در گذشته این گونه نبودیم.

  2. Platypus می‌گه:

    همه اینها یک طرف ، من در تعجبم که چرا جامعه ایرانی اینطور نزول شخصیتی و روانی پیدا کرده که نمی تواند درک کند حیوانات چه وحشی و چه اهلی صرفا برای خوش آمد آنها و وقت گذرانی کاذب ، آفریده نشده اند ! این چه مغز معیوب و کوتاه فکریست که شیر یا میمون را در آپارتمان چند ده متری جای میدهد و درک نمیکند که این حیوانات فقط برای زیستن در جنگل و فضای بسیار وسیع خلق شده اند ! آخر […] این ملت کجا رفته ؟ ( در زمانی که مار پیتون را داخل قفس شیشه ای کرده واز آن بعنوان بازیچه دست کودک بهره گیری میشود !!!!!) مگر ما که در زمان کودکی با عروسک و توپ بازی می کردیم . بزرگ نشدیم ؟والله بخدا آدمهای راضی و شاد و خوشبختی هم هستیم . خدا خودش آخر عاقبت این نسل را بخیر کند .

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN