Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: ظرف چند روز گذشته ۷ شیر در خیابان‌های تهران پیدا شدند. مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست پس از این ماجرا اظهارنظرهایی کردند که در مواردی ضد و نقیض است. جدا از نظارت ضعیف سازمان محیط زیست بر باغ وحش‌ها، به نظر می‌رسد ردپای مافیای قاچاق پستانداران در این ماجرا دیده می‌شود، هر چند مستندات کافی برای اثبات آن وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی پس از مشاهده توله شیرها در خیابان های تهران نخستین واکنش مسوولان سازمان محیط زیست این بود که شیرها از پاکستان به ایران قاچاق شده‌اند؛ اما اظهار نظری که به فاصله یکی دو روز داده شد، حکایت از آن داشت که شیرها از بابلسر به اصفهان حمل می شده‌اند و در راه بابت تصادف از خودروی حمل بیرون افتاده‌اند. البته هیچ یک از مسوولان به این نکته پاسخ نداد که چطور توله شیرها در جاده تصادف کرده‌اند اما سر از میانه تهران درآورده‌اند. کارشناسان محیط زیست معتقدند که این اظهارنظرهای ضد و نقیض ناشی از ناآگاهی مسوولان سازمان و نیز نظارت نداشتن آن‌ها بر عملکرد باغ وحش‌ها به خصوص باغ وحش بابلسر است.

«اسماعیل کهرم»، کارشناس محیط زیست در گفت و گو با CHN اظهارات مسوولان سازمان محیط زیست را ضد و نقیض قلمداد می‌کند و می‌گوید: «از اظهارات مسوولان سازمان چنین به نظر می‌رسد که خود آن‌ها هم نمی‌دانند چه اتفاقی افتاده است اما واقعیت این است که در گذشته به برخی باغ وحش‌ها و کلکسیونرها مجوز داده شده در حالی که روی آن‌ها هیچ نظارتی وجود ندارد.»

«شهرام امیرشریفی»، فعال حقوق حیوانات و از اعضای  دیده‌بان حقوق حیوانات نیز معتقد است که با وجود ضد و نقیض بودن اظهارات مسوولان، ورود توله شیرها از بابلسر منطقی‌تر است، هر چند عملکرد باغ وحش بابلسر، خود زیر سوال است.

او در گفت‌وگو با CHN دراین‌باره می‌گوید: «در ابتدا مسوولان سازمان محیط‌زیست قصد داشتند مسوولیت این ماجرا را به عهده نگیرند، بنابراین موضوع پاکستان را عنوان کردند، پس از آن سعی کردند مسوولیت را به گردن شهرداری تهران بیندازند، اما در هر حال باید بپذیرند که سازمان محیط زیست مسوول تمامی این اتفاقات است.»

به گفته او، شیر حیوانی وحشی است و سایتیس (کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های حیوانات و گیاهان وحشی در معرض خطر) تنها با سازمان محیط زیست در تعامل است. محیط زیست برای باغ وحش‌ها مجوز صادر می‌کند و ماموران سازمان محیط زیست برای پیگیری وضعیت حیوانات به منازل مردم می‌روند؛ بنابراین سازمان محیط زیست در این باره مسوول است.

اما گفته می شود توله شیرها از بابلسر به سمت اصفهان می‌رفته‌اند. این در جایی است که شرایط بد باغ وحش بابلسر مدت‌هاست که از سوی فعالان محیط‌زیست پیگیری می‌شود اما هیچ‌گاه اقدامی برای بهبود شرایط حیواناتی که در آن نگهداری می‌شوند، از سوی سازمان محیط زیست انجام نمی‌شود.

امیرشریفی در مورد شرایط بسیار نامطلوب باغ وحش بابلسر با اشاره به دیگر باغ وحش‌های موجود در ایران می‌گوید: «در تمام باغ وحش‌های ایران شیر نگهداری می‌شود چون حیوان بسیار سودآوری است و مانند گربه زاد و ولد می‌کند و فروش توله‌های آن می‌تواند بسیار پرسود باشد. اما در جایی که همه چیز در باغ وحش بابلسر غیراستاندارد است، به نظر می‌رسد که این باغ وحش وابسته به جای غریبی است که گویا سازمان محیط زیست یارای مقابله با آن را ندارد.»

باغ وحش بابلسر تاکنون بارها و بارها تخلفاتی انجام داده و هیچ‌گاه با آن برخورد نشده‌است. منتقدان این باغ وحش این پرسش را مطرح می‌کنند که چطور در زمینی بسیار مرغوب و گرانقیمت در ساحل بابلسر، چند حیوان را در شرایط بسیار آلوده، نامطلوب و غیراستاندارد برای گردشگرانی که در تمام سال بسیار اندک هستند نگهداری می‌کنند و این می‌تواند برای گردانندگان این باغ وحش چه سودی داشته باشد؟

۱ Comment

  1. Platypus می‌گه:

    خوب برادر من ، نفع باغ وحش بابلسر در پرورش شیربه قصد زاد و ولد وفروش این حیوانات زبان بسته است . واقعا که ! والله سود بدست آمده از این معاملات کثیف صد بار از دزدی و ربا خواری حرامتر است !

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN