Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: پایگاه خبری مستقل محیط زیست ایران (ایرن) گزارش تاسف بر انگیزی از شکار چند کل در استان قزوین منتشر کرده که گویای معضلی مخفی است در حیطه شکار و مدیریت شکار در کشور. شاید این اولین بار است که یک خبرگزاری غیر دولتی تا این حد صریح و بی پروا، واقعیتی پر خطر را بیان می کند…

یک لحظه خود را جای او بگذارید. جای محیط بانی که برای حیات وحش منطقه خود دل می سوزاند. عاشقانه آنها را دوست دارد. با دیدن یک کل که پایش آسیب دیده و می لنگد بغض می کند. با کمترین امکانات، شب و روز در برف و سرما به گشت زدن در منطقه می پردازد، مبادا که آسیبی به حیوانات مظلوم منطقه وارد شود. اما یک روز که برای سرکشی به منطقه میرود، با فاجعه مواجه می شود. پنج کل قلع و قمح شده در منطقه رها شده اند. کله های بعضی از آنها به درختان آویزان شده است. گوشت بعضی دیگر زیر بوته ها پنهان شده است. و کل ششم در دستان شکارچی است. چه احساسی به شما دست می دهد؟ اما این تمام ماجرا نیست. از آنجایی که شکارچی یک مقام عالی رتبه استان است نمی توانید به او از گل نازک تر بگویید. حتی نمی توانید سر او داد بکشید.

داستان از این قرار است که یک مقام عالی رتبه در استان قزوین موفق به دریافت پروانه شکار یک کل شده است. در هر سال معمولاً در حدود ۱۰ پروانه شکار کل صادر می شود، که با توجه به تعداد کم آن قاعدتاً به نور چشمی های استان اعطا می شود. اما پروانه شکار آقای عالی رتبه صرفاً برای یک منطقه خاص صادر شده، و آن هم تنها برای یک راس شکار، در حالی که وی در منطقه ممنوعه دیگری، به شکار شش کل پرداخته است. آقای شکارچی صاحب منصب وقتی که می بیند از پس حمل شش کل زبان بسته بر نمی آید در همان محل شکار سر تعدادی را جدا کرده، پس از قطعه قطعه کردن، بخش هایی را با خود حمل می کند. اما در ادامه راه هنگامی که خطر مواجه شدن با محیط بانان را احساس می کند، مابقی را نیز رها کرده و تنها یکی را با خود به همراه می برد. پس از برخورد با محیط بانان شکارهای دیگر را انکار میکند و از محیط بانان می خواهد که برای اتهام خود سند محکمه پسند بیاورند. مقام عالی رتبه است دیگر!

حال پس از به نتیجه نرسیدن پیگیری های فراوان اداره محیط زیست برای توقیف شکارچی متخلف، وی از اداره محیط زیست مذکور شکایت کرده و همان یک شکاری را که در دست داشته می خواهد پس بگیرد! شما اگر به جای محیط بان توصیف شده بودید، چه انگیزه ای برای حفاظت از منطقه برایتان باقی می ماند؟

در مدیریت حیات وحش کنترل شکار یک اصل ساده و اولیه است. البته اگر آقایان نورچشمی و عالی رتبه اجازه بدهند.

۵ Comments

 1. رضا علی اصل می‌گه:

  آهای آقای مثلا محترم…!!
  طبیعت و حیوانات گنجینه کشور و برای ملت است!
  اون کل های اضلافی بیت المال مسلمینه که تو نیست و نابودشون کردی!
  اگر حقی از ما ضایع شده من ایشون را به امام رضا واگذار می کنم.

 2. ناشناس می‌گه:

  آقا […] یک حیوان وقتی گرسنه میشه به اندازه یک وعده شکار میکنه و ا
  طبیعت مرده ایران

 3. دستان علوی می‌گه:

  می خواستم یه شعری ، جمله ای یا تیکه ای به عنوان دیدگاه بنویسم ، اما هیچ چیز یادم نیامد غیر از اینکه به افرادی که حق ملت را می خورند و ادعای شیعه بودنشان گوش آسمان را کر کرده است علی را بشناسانم :
  علی یعنی شمع بیت المال را خاموش کردن .
  حامی گرگ های ایران

 4. ارمین می‌گه:

  رئیس کل اداره محیط زیست قزوین باید به قانون شکنی این شکار دزد سریع رسیدگی و ایشون رو محکوم بکنه قانون برای همه یکسانه

 5. ارمین می‌گه:

  میدونید ما خیلی بدبخت شدیم ایران عزیزمان کشور دوست داشتنیمان داره تیکه تیکه میشه طبیعت ایران طی این ۶ سال گذشته بی در و پیکر شده و هر روز داره بدتر میشه البته محیط بانان محترم با اینکه امکانات خوبی ندارند واقعا دارند تلاش خودشونو میکنند در هر اب و هوای .اما مشکل از بالاست از قانون محیط زیست ایران و از اینکه خود ما داریم خانه خودمونو تخریب میکنیم مجوز شکار ۱ عدد کل رو میگیری و به جاش ۶ تا کل رو از طبیعت میگیری و همانند یک کفتار که سالهاست گوشت نخورده این عمل زشت رو انجام میده و شکاربانی و اداره کل محیط زیست قزوین چشم هاشو به روی این اقای بسیار بسیار بسیار با شخصیت میبنده و ظرف مدت ۱ ساعت ازادش میکنه جای تاسفه که قانون در مملکت اسلامی اینگونه اجرا میشه و جا داره محیط بانان محترم رو از این نوع داستانها جدا کنیم چون میدونم چقدر این عزیزان برای طبیعت کشورشان دارن با سختی تلاش خودشون رو میکنند

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN