Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: رئیس شبکه بهداشت و درمان خرمشهر گفت اتلاف سگ‏های ولگرد نباید خشونت‎آمیز صورت گیرد.

به گزارش حکیم مهر رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان خرمشهر فعال سازی اکیپ‌های زنده‌گیری سگ‌های ولگرد برای اتلاف آنها را در خرمشهر خواستار شد.
احسان‌الله منفرد در دهمین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان خرمشهر اظهار کرد: طبق آخرین دستورالعمل‌هایی که از سوی استان خوزستان اعلام شده‌ اتلاف سگ‌های ولگرد نباید به صورت خشونت‌آمیز صورت گیرد و پیشنهادهای متعددی مبنی بر آموزش اکیپ‌هایی برای زنده‌گیری سگ‌ها ارائه‌ شد.

وی افزود: فعال سازی اکیپ زنده‌گیری سگ‌ها در شهرستان خرمشهر نیز باید انجام شود زیرا اتلاف سگ‌ها با استفاده از اسلحه و شلیک کردن به سمت آنها تنها باعث پراکنده شدن سایر سگ‌های ولگرد در اثر ترس از صدای شلیک شده و عملا نتیجه‌ مثبتی به دنبال نخواهد داشت.

رئیس شبکه بهداشت و درمان خرمشهر تصریح کرد: تشکیل و فعال سازی چنین اکیپ‌هایی مزایایی نسبت به سایر روش‌های اتلاف دارد که از جمله آنها می‌توان به عدم نیاز به اخذ مجوز حمل اسلحه اشاره کرد.

منفرد با اشاره به اینکه پیشنهادهایی برای اتلاف سگ‌ها با استفاده از سم ارائه شده گفت: اتلاف سگ‌های ولگرد از طریق مسموم کردن آنها روشی قدیمی است که به دلیل توقف تولید تنها سم موثر در اتلاف سگ‌ها استفاده از این روش امکان‌پذیر نیست و به کارگیری سایر انواع سموم تنها باعث مسموم شدن سگ‌های ولگرد می‌شود.

وی ادامه داد: در نتیجه مسموم شدن سگ‌ها و گردش آنها در سطح شهر و همچنین نوشیدن از منابع آبی که انواع دام از آن می‌نوشند، این کار می‌تواند موجب انتقال مسمومیت به دام‌ها شده و به این ترتیب زیان‌هایی را به دامداران وارد کند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان خرمشهر با بیان اینکه در حال حاضر تنها پروتکل تأیید شده از سوی مسئولان استانی شکار سگ‌ها است خاطرنشان کرد: بحث اکیپ‌های زنده‌گیری سگ‌ها تاکنون در حد پیشنهاد بوده و هیچ پروتکلی برای اجرای آن به تصویب نرسیده اما تجربه چنین روشی می‌تواند بسیار موثر باشد.

منفرد در ادامه جلسه با اشاره به وضعیت سرویس‌های بهداشتی یادمان راهیان نور اظهار کرد: راه‌اندازی سرویس‌های بهداشتی جدید در مجاورت فضای یادمان صورت گرفته و این سرویس‌ها افتتاح شده‌اند.

وی همچنین در خصوص ورود چربی رستوران‌ها به فاضلاب‌ تصریح کرد: اگرچه ورود چربی به فاضلاب ممنوع نیست و دستورالعملی درخصوص جلوگیری از نفوذ آن به شبکه فاضلاب وجود ندارد اما با اینحال برای ممانعت از مسدود شدن انشعابات به رستوران‌ها ابلاغ خواهیم کرد که با نصب توری‌هایی در ابتدای ورود پساب‌ها به فاضلاب از نفوذ چربی‌ها به آن جلوگیری کنند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان خرمشهر در پایان گفت: در خصوص جمع‌آوری زباله‌ها در مناطق مختلف شهرستان خرمشهر اقدامات جدی باید صورت گیرد زیرا وضعیت بهداشتی به ویژه در اطراف مدارس خرمشهر بسیار حاد است.

۹ Comments

 1. arash karimi می‌گه:

  ما انسانها به محدوده زندگی این حیوانات بی پناه تجاوز کرده ایم چطور به خودمان حق تلف کردن انها را می دهیم!!!!! کجاست وجدان! آقایان مسئول مگر در دین مهربانی با حیوانات توصیه نشده؟ چرا همیشه آسان ترین راه را انتخاب می کنیم؟

 2. Platypus می‌گه:

  متاسفم ؛ آدم چی بگه ؟

 3. سید ناصر می‌گه:

  آئین نامه های مصوب شیوه های دیگر را پیشنهاد می کند این مدیران جزء هستند که ساده ترین راه را در پیش می گیرند و خلاف قانون عمل می کنند.باید با مدیرانی که ائین نامه جمع آوری سگهای ولگرد را اجرا نمی کنند برخورد شود.

 4. کمیلی می‌گه:

  فقط میشه گفت افسوس برای آدم هایی که این قدر بی رحم اند

 5. سید محسن می‌گه:

  همین وضعیت ما را واداشت تا در شهرستان به فکر تشکیل انجمن دفاع از حیوانات بیافتیم و با توجه به اینکه این وضع در کل ایران در حال اجرا است که عوارشض روحی و جسمی و نهادینه شدن خشونت با حیوانات رادر پی دارد لذا از کلیه دوستان علاقه مند میخواهم که به محیط زیست شهر خود همکاری و نسبت به تغییر این وضعیت اقدام نمایند ممنون

 6. احمد می‌گه:

  من توشهرم یک صحنه ای دیدم که اگه فیلمشومیگرفتم ومیذاشتم اینترنت الان یکی ازپربازدیدترین فیلمهامیشد.گارگرهای شهرداری بایک تفنگ افتاده بودن به جون سگهای ولگرد.چندتاروکشتن ویکی ازسگهازخمی شدوچندمتراونورتر یعنی درمغازم زخمی افتاد که برای سروصدانشدن بایک بیل افتادن به جون سگ انقدزدن توسراون سگ که فکرکنم کلش ترکیدوبعدانداختنش توماشین حمل زباله وبردنش.

 7. حسن روحانی می‌گه:

  من که […] هستم. میگم :اگه کسی با خود این آقایون یا با خانواده هاشون این کارواین معامله رو بکنه خوششون میاد. بد میگم بگو بدمیگی!!!

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN