Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: یک عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت که وضعیت جمعیتی حیات وحش در ایران دچار سیر نزولی است. او در واکنش به نامه شرکت های تورگردان و طبیعت و اعتراض آنها به کاهش سهمیه شکار اتباع خارجی، بهره برداری از حیات وحش را در چنین شرایطی منطقی ندانست و استدلال شرکت های تورگردان شکار و طبیعت را مبنی بر این که شکار حیوانات پیر مانند هرس کردن درختان باغچه است را یک توجیه سطحی دانست.

«اصغر عبدلی» استاد حیات وحش و تنوع زیستی و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با سبزپرس با بیان این مطلب که جمعیت حیات وحش در ایران سیر نزولی دارد گفت: پستاندارانی همچون کل و بز و آهو و قوچ و میش، به علت جمعیت کم در حد بهره برداری نیستند.

پیش از این پنج تن از مدیران شرکت‌های تورگردان شکار و طبیعت ایران که به برگزاری تورهای شکار برای شکارچیان خارجی می پردازند، نامه ای شکایت آمیز را به برخی از مراجع طراز اول دولتی، از جمله دفتر رهبری و ریاست جمهوری ارسال کردند که در آن از معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل محدودیت در صدور مجوز شکار به خصوص برای اتباع خارجی به شدت انتقاد کردند.

آنها در بخشی از نامه خود نوشته بودند: «همانگونه که علف‌های هرز در مزارع نیازمند کنترل و امحاء است، حذف گونه‌های جانوری بیمار و پیر و فرتوت نیز به سلامتی و شادابی گونه‌های حیات وحش کمک می‌کند.»

عبدلی در این زمینه گفت: این ها توجیهات سطحی است و با دیدگاه اکولوژیک، ما شرایط زیستگاهی مناسبی نداریم که حیات وحش در آن به پیری برسد و حیات وحش در شرایط اکولوژیک مطلوب و در محیط پایدار زیست نمی کند که بتوان از آن برداشت کرد.

نکته دیگری که از سوی این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی مورد تاکید قرار گرفت، کمبود نیروی محیطبان بود. او در این زمینه گفت: محیطبانان بسیار تلاش می کنند اما به علت ناکافی بودن نیروهای محیطبان برای حفاظت از مناطق حفاظت شده، تخلفات شکار و صید در این مناطق صورت می گیرد.

در پایان او اعلام کرد که در شرایط فعلی با شکار حیات وحش به هر شکلی مخالف است و ادامه داد: باید به مناطق و حیات وحش اجازه دهیم که به حد قابل قبولی برسند و خود را احیاء کنند و پس از آن به فکر برداشت از حیات وحش باشیم.

۱ Comment

  1. ارمین می‌گه:

    سلام و تشکر فراوان به جناب اقای مهندس عبدلی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی از اینکه بالاخره یکی از مسئولین محترم اعتراض خود رو اعلام کرد واقعا سپاسگذارم و بنده هم با تور شکار در ایران مخالف هستم و دقیقا نظرات اقای مهندس عبدلی رو قبول دارم و از مسئولین محترم حفاظت از محیط زیست ایران خواهش میکنم جلوی این تور شکار که یک جورایی میشه گفت تور نابودی و یا تور تخریب رو بگیرند و اجازه اینگونه تخریب و نابودی رو به اینگونه مثلا تور ندهند با تشکر از همه عزیزانی که ایران و محیط زیست ایران برایشان با ارزش است و در حفظ و نگهداری از این هدیه خدادادی در تلاش هستند متشکرم از همه شما عزیزان طبیعت دوست

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN