Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: مدیرکل دفتر بهداشت و مبارزه با بیماری‌های آبزیان سازمان دامپزشکی از کنترل بازار عرضه ماهیان قرمز در کشور برای اولین بار خبر داد و تاکید کرد:‌ مصرف‌کنندگان جدا از خرید ماهی قرمز از دست فروشان و سطح معابر شهر خودداری کنند.

به گزارش ایسنا ماهی قرمز یا ماهی حوض از زیباترین نوع ماهیان است که قدمت آن در جهان به ۱۶۰۰ سال پیش و کشور چین بازمی‌گردد. در حال حاضر بیش از صد گونه مختلف از این نوع ماهی در جهان وجود دارد و این گونه آبزی برای افزایش برکت زندگی و به عنوان نماد ثروت و شادابی در جهان استفاده می‌شود.

در ایران ۸۰ سال از ورود این گونه ماهی می‌گذرد و با نماد شادابی و جاری بودن زندگی در سفره هفت‌سین ایرانیان جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است اما در نظر عموم مردم به عنوان ماهی شب عید است و عمر آن به دلیل نگهداری نادرست به چند روز و نهایتا دو – سه ماه ختم می شود درحالیکه ماهی قرمز؛ ماهی شب عید نیست و شیشه عمر آن‌ به دست ماست که درصورت فراهم کردن رفاه این جاندار عمر مفیدش شش تا هشت سال است که البته می‌تواند تا ۲۰ سال عمر کند و به وزن ۴٫۵ کیلوگرم و طول ۶۰ سانتی متر برسد.

هر ساله نزدیک ایام نوروز حدود پنج میلیون قطعه ماهی قرمز تولید می‌شود و در کنار تولید داخلی، واردات هم صورت می‌گیرد که در این میان سازمان دامپزشکی هر ساله با نزدیک شدن به ایام نوروز به اجرای سیستم مراقبت فعال و غیر فعال علیه بیماری‌های ماهیان زینتی با تاکید بر ماهی قرمز اقدام می‌کند.

در این زمینه مدیرکل دفتر بهداشت و مبارزه با بیماری‌های آبزیان سازمان دامپزشکی با تاکید بر اینکه تمامی واحدها و مراکز تکثیر و پرورش که مجوز از سازمان دامپزشکی دارند تحت سیستم مراقبت فعال و غیر فعال این سازمان قرار دارند، گفت: نمونه‌برداری و آزمایش‌های ویروس‌شناسی، باکتریایی، قارچی و انگلی انجام می‌شود که در صورت وجود هرگونه آلودگی به نسبت ماهیت بیماری، اقدام به قرنطینه، کنترل، پیشگیری، درمان یا معدوم‌سازی ماهی‌های آلوده می‌شود.

کاظم عبدی اظهار کرد: گفت: امسال برای اولین بار بازار عرضه ماهیان قرمز نیز کنترل می‌شود که در این راستا به تمام استان‌ها ابلاغ شده واحدهایی برای بازدید از مراکز عرضه و تحت پوشش قرار دادن آن‌ها راه اندازی شود.

این مقام مسوول در سازمان دامپزشکی توصیه کرد: خریداران حتما ماهی قرمز را از مراکز معتبر و تحت نظارت و کنترل شهرداری تهیه کنند.

به گفته وی پایانه‌های میوه و تره‌بار،‌ آکواریوم فروشی‌ها و اماکنی که تحت نظارت سازمان دامپزشکی هستند، مورد تایید سازمان دامپزشکی برای خرید ماهیان قرمز است.

عبدی تاکید کرد:‌ مصرف کنندگان جدا از خرید ماهی قرمز از دست فروشان و معابر شهر خودداری کرده و هنگام خرید دقت کنند این آبزی از نظر ظاهری دارای علائم بیماری نباشد.

مدیرکل دفتر بهداشت و مبارزه با بیماری‌های آبزیان سازمان دامپزشکی افزود: باله‌های ماهی قرمز نباید تاخورده و جمع شده باشد. ماهی سالم پوسیدگی باله نباید داشته باشد. روی سطح بدن ماهی لکه‌های سفید یا قرمز رنگ وجود نداشته باشد. چشمان ماهی قرمز بیرون زده نباشد و پولک‌هایش نیز نریخته باشد.

وی توصیه کرد:‌ برای نگهداری هر قطعه ماهی حتما دو لیتر آب نیاز است. همچنین ماهیان قرمز را نباید در ظروف دهان گرد و کوچک نگهداری کرد و حتی المقدور برای جلوگیری از اشکال در سیستم جهت‌یابی این آبزی از ظروف چند ضعلی برای نگهداری استفاده شود.

عبدی اظهار کرد: ماهیان قرمز در کنار شومینه، آشپزخانه و مکان‌هایی که تغییر دما زیاد است، نگهداری نشود و هفته‌ای یک تا دو بار آب آن‌ها نیز تعویض گردد.

مدیرکل دفتر بهداشت و مبارزه با بیماری‌های آبزیان سازمان دامپزشکی با تاکید بر جلوگیری از دست زدن کودکان به ماهی قرمز و آب ماهی، تصریح کرد:‌ در صورت دست زدن به ماهی و آب آن باید نسبت به شستن دست با آب و صابون اقدام کرد.

وی خاطرنشان کرد:‌ غذای این گونه آبزی باید صنعتی باشد در غیر این صورت از خورده‌های نان و شیرینی استفاده شود.

عبدی تاکید کرد:‌در پایان نوروز از ریختن ماهیان قرمز به آب‌های جاری و رودخانه‌ها خودداری شود چراکه ممکن است بیماری‌هایی داشته باشند و وارد منابع آبی گردد.

مدیرکل دفتر بهداشت و مبارزه با بیماری‌های آبزیان سازمان دامپزشکی افزود:در این راستا در هر شهری با همکاری شهرداری‌ها مکانی مشخصی برای رهاسازی ماهیان قرمز پس از ایام نوروز در نظر گرفته شده است.

______________________

نقدی بر «لطفاً نگویید ماهی قرمز نخرید!»

لطفاً نگویید ماهی قرمز نخرید!/ وبلاگ میهمان

آزار ماهی های قرمز در آستانه نوروز/ تصویری

سازمان محیط زیست: خرید و فروش سمندر، مار، لاک پشت، و ماهی قرمز ممنوع است!/ تصویری

دیدگاه: طرح مبارزه با نگهداری سگ ، کپی برابر اصل طرح مبارزه با ماهی قرمز است !

دیدگاه: نگاهی به حضور پر تعداد شهروندان و مسئولان شهر خرم آباد برای کمک به ماهی قرمز

رهاسازی نمایشی ماهی قرمز و اشتباه خرم آبادیها

استقبال گسترده خرم آبادیها از رهاسازی ماهیهای قرمز در دریاچه “ماهی”

برای دومین بار : ماهی‌ها را در رودخانه‌ها‌‌ رها نکنید .

استفاده از حیوانات در جشن های سال نو: فیل ها در جیپور هندوستان/ گزارش تصویری ۱

کارون مملو از ماهی های قرمز شد !!!

ماهیان قرمز را در آب رودخانه‌ها رها نکنید

و اینک گفتاری جدید: قدمت ۲۵۰۰ ساله ماهی قرمز سفره نوروز ایرانیان+عکس

 ماهی قرمز به شرط چاقو !!!! / تصویر

ماهی قرمز طعمه فرهنگ سازی حفظ منابع طبیعی ومحیط زیست / وبلاگ

سمندر لرستان؛ مهمان ناخوانده خیابان های تهران ! /وبلاگ

بیماری زایی ماهی قرمز شایعه است

دانستنی هایی در مورد مهمانان قرمز عید

هشدار محققان نسبت انقراض گونه لاک‌پشت برکه ای ایران

توصیه‌هایی برای خرید و نگهداری ماهی قرمز

خرید و فروش ماهیان قرمز و آبزیان زنده ممنوع و قابل پیگرد است

خرید و فروش ماهی قرمز، ممنوع شد

برچسب‌ها

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN