Subscribe: RSS Twitter

با توجه به بارش برف این نعمت پاک وسفید … توجه شما را به چند نکته در مورد حیوانات جلب می کنیم:

۱- این روزهای سرد و برفی گربه ها در موتور ماشین ها می خوابند .. قبل از استارت خوردو از نبود گربه در خودروی خود مطلع شوید و با زدن ضربه  های آرام به بدنه خودرو گربه ها را از وجود خود مطلع کنید.

این گربه داخل موتور خودرو مصدوم شده.

۲- برای پرنده ها مخصوصا گنجشکها بر روی تراس و پنجره های خود غذا بگذارید … این غذا می تواند شامل خرده نان و مقداری برنج باشد … گنجشک ها به خاطر فیزیک ضعیف بدنی در سرما زود تر آسیب می بینند.

۳- به خاطر سرما ممکن است حیوانات اطراف شهر ها به شهرها مخصوصا حاشیه ها ی شهر نزدیک شوند … سعی کنیم از آنها با شرایطی که زندگی آنها به خطر نیافتد پذیرایی کنیم.

۴- پرندگان مهاجر ممکن است در طول سفرشان به شهر ها نزدیک شوند … مواظب باشیم تا آنها اذیت نشده و در اولین برخورد با انها افراد مطلع را با خبر کنیم.


برای دانلود کردن پوستر های مرتبط روی تصویر زیر کلیک کنید:

۱۴ Comments

 1. farnaz می‌گه:

  tey e in chand rooz sahne hay e dardnaki didam
  dar hali ke yek gorbe ke tavasot e yeki az hamnoan e azizemoon be sheddat mazroob shode bood ra saat 12 shab mibordim dampezeshki gor beii daidam ke dasht joon midad va yeki ke khis be sakhti raah miraft va yek ensaan e sharif behesh pekh mikard o mikhandid
  chan bache gor be ham em rooz didam ba negaah va ava ye moltamesaane
  chand pesar e nojavan ham too ye satl e zobaale donbal e zobal e ye khoshk va… migashtand
  …………………………………
  na mishe bitafavot bood na emkan e komak be hamashoon hast
  ………..

 2. فاطمه می‌گه:

  نیا باران زمین جای قشنگی نیست من ازاهل زمینم خوب می دانم ……………

 3. مقیم بودن پرندگان وحشی در محیط شهر پر جمعیتی مثل تهران خطر بزرگی برای سلامت انسان ها محسوب میشوند. برخی بیماری های مشترک بین انسان‌ها و پرندگان از قبیل سیتاکوزیس ،سل ، آنفلوآنزای پرندگان ،عفونت های قارچی، بیماری های انگلی ،آلرژی و… برای انسان خطرناک بوده و در صورت درمان نشدن به موقع حتی می توانند به مرگ انسان منجر شوند.

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   آماری از افرادی که در اثر ابتلا به بیماری های مورد اشاره فوت کرده اند در اختیار دارید؟ از تعداد افرادی که به دلیل وجود پرندگان در شهر مریض شده باشند؟ و به خصوص اطلاعی از بیماری های ذکر شده دارید؟ با سل آشنایی دارید؟ با آنفلوانزا؟ و سایر بیماری ها؟

 4. حیوانات وحشی از قبیل پرندگان و سگ ها و گربه های ولگرد جاشون تو جنگله نه توی شهر!
  حیوانات ولگردو آزار ندید ولی با غذا دادن به بقای اونها تو شهر و اماکن مسکونی کمک نکنید!
  خودتون قضاوت کنید این بهتره که یک گربه ولگرد سیر بشه یا اینکه یک جنین انسان در اثر آلودگی توکسوپلاسمایی تو شکم مادرش بمیره

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   زیستگاه گربه شهری و سگ شهری و پرندگان شهری به زعم شما جنگل است؟ در زمینه بیماری توکسوپلاسموز کمی تحقیق کنید تا سایر راه های انتقال این بیماری را هم بدانید و بدانید که سایر راه ها مستند تر، خطرناک تر و شایع تر است.

  • شب می‌گه:

   با سلام خدمت جناب سیاوش-دامپزشک
   قبل از هر چیز اگر حمل بر جسارت یا بی احترامی نشود، بنده متعجب هستم با این طرز فکرتان در مورد حیوانات و ضرر هایشان برای انسانها، شما چرا پزشک انسانها نشدید؟
   اما در مورد سخنتان در مورد: “حیوانات وحشی” از قبیل پرندگان و سگ ها و گربه های ولگرد جاشون تو جنگله نه توی شهر!
   اگر برای این “حیوانات وحشی” حق زندگی قائل شویم و دست نوازشی بروی آنها بکشیم و تکه نانی به آنها بدهیم و احیانا در منزل خود سرپناهی، میبینید نه تنها وحشی نیستند بلکه بسیار هم دوست داشتنی و مفید هستند!
   اما در مورد کلمه “ولگرد” که بنده ترجیح میدهم کلمه بیخانمان یا خیابانی را بکار برم، آیا به نظر شما انسانهای بیخانمانی که سر پناهی ندارند و در خیابانها زندگی میکنند را هم باید به جنگلها فرستاد؟
   هر چند با این شیوه ای که انسانها در پیش گرفته اند، جنگلی باقی نمانده تا حیوانات به آنجا پناه برند…

 5. رضا ترابی می‌گه:

  دکتر سیاوش عزیز…. بد نیست به اطلاع شما برسانم که همین سال گذشته از ۱۴۰ مورد ابتلا به توکسوپلاسموز در یکی از بیمارستان های تهران فقط دو مورد انتقال از گربه تایید شده و مابقی مرتبط به خوردن کباب و استیک و سبزی آلوده و….بوده!!!! ای کاش روند انتقال توکسوپلاسموز را بلد بودید تا میدانستید احتمال انتقال این بیماری از یک گربه خیابانی چقدر است؟
  از شما خواهش می کنم به عنوان یک دامپزشک بی جهت دیگران را از حیوانات نترسانید!….عمری با حیوانات زندگی کرده ام اما از انسان های دور و برم بیشتر رنج و بیماری کشیده ام تا حیوانات!….. – یک همکار

 6. EM0 G!RL می‌گه:

  خدایا مرا چرا در این دنیای بی رحم آفریدی؟

 7. امیر می‌گه:

  اگر می خواهید در مورد ملتی قضاوت کنید، به رفتارشان با حیوانات بنگرید.

  گاندی

  متاسفانه این نگرش که حیوانات فقط ناقل بیماری هستند در میان قشر تحصیل کرده بسیار رایج است. بخصوص پزشکان و حتی دامپزشکان.
  بنده به بعنوان یک دامپزشک و مهم تر از اون به عنوان یک دوستار حیوانات برای این موضوع واقعا متاسفم.

 8. آراده می‌گه:

  اصلا” فکر نمیکنم این سیاوش خان دامپزشک باشه… ایشان با حرفاشون تمام علم و دانش پزشکی و دامپزشکی رو منهدم کردند….
  این آقا اصلا” فکر نمیکنم تا حالا دست به گربه زده باشه چه برسه به اینکه بخواد دامپزشک هم باشه و حیوانات رو معاینه کنه
  آقا جان شما در حدی نیستید که بخواهید راجع به حیواناتی که از قدیم دوست و همنشین آدما بودند نظر دهید….

 9. امینی می‌گه:

  این ما انسانها هستیم که با توسعه بی رویه شهرها و زیاده خواهی هایمان محدوده زندگی سایر موجودات رو اشغال کردیم و هیچ فکری هم برای آنها نکردیم و الان مثل طلبکارها با آنها برخورد می کنیم. چون تعریف درستی از اشرف مخلوقات نداریم.

 10. عليرضا می‌گه:

  من از شنیدن نظر یک دامپزشک به این شکل واقعا تعجب میکنم البته مانندش رو دیدم چون عده اى صرفا براى درآمدش این رشته رو تحصیل کردن اما اونقدر بى ملایمتى نسبت به حیوانات دیدم که واقعا شرم سار هستم از اینکه خود را اشرف مخلوقات بنامم در حالیکه همه مخلوقات با عشق به من خدمت میکنن و من همچون دشمنى خطرناک براى اون موجودات مظلوم هستم از اینکه اینجا انسانهاى شریفى رو دیدم که فقط به بقاى خودشون فکر نمیکنن کمى آرام شدم از همه ممنونم امیدوارم فرهنگ کمک به حیوانات رو که سالهاست در کشورهاى پیشرفته نهادینه شده ما هم بیاموزیم
  دوستان من سگ بى خانمانى رو که بیمارى کشنده داشت یک هفته پرستارى کردم خودم بهش دارو و غذا دادم خودم با اینکه سختم بود بهش آمپول و … زدم روزى چهار بار نیمه شب و صبح زود که همه خواب بودن میرفتم و از هیچ چیز نمیترسیدم چون وظیفه خودم میدونم به حیوانات برسم اونها هم حق زندگى دارن آپارتمان ما طبقه سوم همین الان یه گربه حامله که از ما محبت دیده هر روز چند بار از پله ها میاد بالا غذاش رو طلب میکنه میخوره و میره با طبقات دیگه هم کارى نداره
  تازه با تمام این حرفها لذتى که از کمک کردن به حیوانات میبرم از هیچ چیز نمیبرم
  اتفاقا همین حالا اومده پشت در صدامون میکنه
  موفق باشید و به امید روزى که همه انسانها مثل شما عزیزان صاحب ادراک بالا بشن

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN