Subscribe: RSS Twitter
http://arw.ir/wp-content/uploads/2012/01/Animal-Rights-Watch-ARW-2775.jpg

طرح: آیدین ارجمندی

 دیده بان حقوق حیوانات: مطلبی که در ادامه می خوانید حاوی هیچ گونه مزاحی نیست. توجیه شکارچیان است برای کشتن ارزشمند ترین نمونه های جانوری این مرز و بوم با هدفی که به صراحت بیان شده: به وجد آمدن از کشتن یا دیدن جسد! متاسفانه مقایسه جانوران با سیب در حال گندیدن، هرس حیات وحش و سایر توجیهات منتج از سطح پایین آگاهی، توسط این افراد در بسیاری از رسانه ها مطرح و منتشر می شود. دقت بفرمایید که واژه هایی چون دکتر و مهندس جزء نام این افراد نیست و دلیل انتشار آن در یک متن مربوط به شکار بر ما پوشیده است.

شکار تروفه

چرا تروفه؟

مهندس مجید موسی خانی

چرا تروفه؟ شکار تروفه به چه معناست؟ و شکار تروفه چگونه می‌تواند به افزایش جمعیت یک گونه کمک کند؟
این‌ها و امثال این‌ها سوال‌هایی است که دائماً از سوی برخی شکارچیان و دوستداران طبیعت مطرح می‌شود. آیا شکار تروفه به حیوانی اطلاق می‌شود که سال‌هایی از زندگی خود را سپری کرده و فرصت کافی برای ابراز وجود در میان جمعیت و نسل خود را داشته است؟ و یا اینکه از نظر میزان رشد شاخ، جمجمه و یا دندان، به حد مطلوب و یا فراتر از معمول رسیده باشد؟ و یا از نظر سنی رو به کهولت باشد؟ و آیا شکارچی ورزشی می داند که با شکار و حذف این حیوان مسن و یا پیر، عرصه را برای جوانترها و ابراز وجودشان باز می کند و به عبارتی جمعیت آن نسل را هرس می کند؟ و این میراث طبیعی و شکوه خلقت را در موزه خصوصی و یا عمومی، سالیان سال حفظ می کند؟
و امّا برای شکافتن این موضوع و نگرش دیدگاه‌های مختلف، بر آن شدم تا از برخی صاحب نظران در زمینه حیات‌وحش و شکار بپرسم: چرا تروفه؟

شکار تروفه

دکتر هدایت‌اله تاج‌بخش:
تروفه به یک گونه ممتاز اطلاق میگردد، هدف بر این است که شکارچیان تا آن‌جا که بتوانند به دنبال شکار ممتاز، مسن و نر باشند و بدین ترتیب به حیوانات جوان و یا ماده لطمه‌ای وارد نشود. در واقع رواج شکار تروفه میتواند به حفظ حیات‌ وحش کمک کند، که این صحبت ما تنها نیست، بلکه نظر جهانیان است و کلوپ‌هایی نظیر C.I.C و Rowland ward، سالیان سال است که به ثبت تروفه‌ها مشغولند و سالیانه جلسه‌هایی جهت فروش برخی تروفه‌ها برگزار می‌کنند، که با قیمت‌های بالایی خرید و فروش می‌شوند. بنده به عین دیده‌ام که کشورهای پیشرفته نظیر آمریکا، از طریق ترویج شکار تروفه (تروفه‌بازی) چه خدمتی به حیات‌ وحش‌شان کرده‌اند. و حدود سال‌های ۵۰-۴۹ که به ایران بازگشتم، با کمک افرادی همچون منوچهر ریاحی، اسکندر فیروز، امان‌اله جهانبانی، و… به تشویق و ترویج شکار تروفه پرداخته و در سال ۱۳۵۲ نمایشگاهی بزرگ که از چندین هزار تروفه تشکیل شده بود بر پا کردیم.

مهندس افشین کرمی:
برابر تعریف C.I.C، شکار به معنی بهره‌برداری پایدار از حیات‌وحش است. که این تعریف مورد پذیرش مجامع زیست‌ محیطی نیز هست و در واقع شکار تروفه به شکار پیری اطلاق میشود که براساس اندازه شاخ و یا پوست و یا دندان ارزیابی می‌شود و حتی به نظر برخی نیز عمل شکار تروفه مترادف با هرس جمعیت برای پویایی بهتر و جوان شدن جمعیت حیات‌وحش است، لیکن این سوال مطرح می‌گردد؛ با وضع فعلی، جمعیت حیات‌ وحش کشور به حدی رسیده است که بتوان تعدادی را هرس نمود؟ و آیا میتوان تروفه‌ای با شاخص و معنای واقعی آن یافت یا خیر؟ به نظر شما آیا میتوان شخصی را که قوچ البرزی و یا اوریال و یا کل با طول شاخ ۶۰ و یا۷۰ سانتیمتر زده است، شکارچی تروفه‌ اطلاق کرد؟
لذا با توجه به روند کاهش جمعیت حیات‌وحش که دلایل مختلف داشته (به نوبه خود جای بحث دارد) آموزش شکارچیان به انجام شکار تروفه توسط کانون‌های شکارو نیز ورود بخش خصوصی علاقمند به حفظ طبیعت و حیات‌وحش به مشارکت در مدیریت مناطق و استفاده از قرق‌های اختصاصی جهت امر شکار، موجب پایداری بیشتر جمعیت حیات‌وحش در سایر مناطق گشته و فعل شکار نیز تحت ضوابط خاص خودش فقط در قرق‌های اختصاصی صورت می‌گیرد.

شکار تروفه

سرهنگ سید بهزاد یوسفی:
کلمه تروفه ریشه لاتین دارد و به معنای هدیه، جایزه و اثری ماندگار که نشانه افتخار است، تعبیر می‌شود. و به عبارتی به آنچه که از یک حیوان باقی می ماند، مثل شاخ و پوست و جمجمه اطلاق می‌گردد. و این آثار زیبا و باشکوه را در معرض دید عموم قرار می دهند و رکوردگیری، ثبت و مسابقه‌ها انجام می شود، که ممکن است جایزه نیز به آن تعلق گیرد که همان نشان موفقیت و یادبودهاست. البته حقیقتاً شکار تروفه یکی از معدود ورزش‌هایی است که چیزی بالاتر از فیلم و عکس از آن به‌یادگار باقی می ماند و آن همان پوست، شاخ و یا جمجمه‌هاست و همیشه به‌ عنوان یک شاخص محکم و مسجل جهت شرکت در مسابقات، ماندنی است. به نظر بنده، تروفه تنها به حیوان پیر اطلاق نمی گردد، زیرا ممکن است گاهی حیوان در سنین جوانی به حد مطلوب و ممتاز رسیده باشد. اگر شکار تروفه طبق ضوابط آماری دقیق و کارشناسی و اصولی انجام شود، به مفهوم واقعی کلمه میتواند هرس حیات‌ وحش باشد.

دکتر امیرحسن مظهری:
تروفه یعنی تحفه؛ چیزی کمیاب و نادر. تروفه؛ حیوان نر و پیری است که به علت هوش، قدرت و تجربه توانسته خود را تا این سن و سال حفظ کند و این حیوان باهوش برای رسیدن به این سن و سال، مسائل سختی را سپری کرده، پس شکار آن بسیار سخت‌تر و هیجان‌انگیزتر است، زیرا شما با یک حیوان عادی روبرو نیستید. علاوه بر این‌ها تبدیل شدن یک حیوان به تروفه؛ ژن خوب، تغذیه مناسب، آرامش و مقدار زیادی شانس را می طلبد. ضمن اینکه یک شکار تروفه ابهت بیشتری دارد و از نظر بقاء و ادامه نسل فایده چندانی ندارد و ممکن است که باعث شود ژن‌های سالم و جوان به باروری نرسند و در نهایت هم در گوشه‌ای از طبیعت از بین بروند. پس چه بهتر که این آثار طبیعی ملّی دچار زوال نشده و در موزه‌های خصوصی و عمومی محفوظ بماند. ضمناً در صورت شکار تروفه‌های رکورد در سطح جهانی، می توان قابلیت‌های طبیعی کشور را به جهانیان معرفی کرد. بنا به دلایل فوق، شکار حیوان ماده و یا جوان، بنده را هیچ وقت به هیجان نیاورده و شخصاً همیشه به دنبال شکار تروفه بوده‌ام. به عبارت دیگر شکار تروفه مانند چیدن میوه‌های رسیده یک باغ است و تصدیق می کنید که اگر این میوه‌ها را نچینید، به زمین افتاده و می گندد و زحمات باغبان و باغدار به هدر رفته، که این خود یک نوع کفران نعمت محسوب میشود.

مهندس بهنام بلمکی:
استحصال تجاری و تفرجی از حیات‌ وحش یکی از موضوعات حساس و بحث‌انگیز روز است. این که شخصی شکار حیوانی را از نظر اخلاقی مجاز بداند یا خیر، بستگی به دیدگاه آن فرد نسبت به حیات دارد و ربطی به آنچه که روی زمین میگذرد، پیدا نمیکند و امّا یک بحث منطقی و اخلاقی هم وجود دارد و آن اینکه شکار ورزشی در وهله اول باید به گونه‌ای باشد که بهره‌برداری به صورت پایدار تضمین گردد. در واقع حیات‌وحش محصولی است که می توان هر ساله از آن برداشت نمود، بدون اینکه به تولید آن در آینده لطمه‌ای وارد شود. یک راهکار عملی برای نیل به این مقصود تشویق شکارچی ورزشی به صید تروفه است. حذف جانوری که در واپسین سال‌های عمر است و در عین حال از دید زیباشناختی انسان، به زیباترین حالت ممکنه و از لحاظ نقش و کارکردش در طبیعت به حداقل کارایی رسیده است، در واقع مصداق یک تیر و دو نشان است. شکار تروفه به تحریک جمعیت برای تولید محصول و افزایش پویایی و سلامتی می انجامد و از لحاظ مبانی مدیریت حیات‌ وحش، بهترین گزینه جهت پیشنهاد به جامعه شکارچی است.

منبع: کانون شکار, تیراندازی و دوستداران طبیعت ایران

__________________

از محدودیت شکار حمایت می کنیم/ حقیقت نامه ای به مسوولین

شکایت برگزارکنندگان تورهای شکار خارجی از محیط زیست/ وقتی آب هم سربالا می رود!

کارتون: خودت خوشت میاد؟/ ۲

برگزاری تور رسمی شکار در ایران

تکذیب خبر خبرگزاری ایرن /تمایل شکارچیان خارجی به شکار تروفه زیباتر و درشت کل و بز

کشتن ماهی سفید ۱۱ ساله، حذف ژن قوی طبیعت و شکستن رکورد ۴۰ ساله

روز جهانی تنوع زیستی؛ خطر انقراض بیخ گوش حیات وحش و زیستگاههای ایران

 

 

۹ Comments

 1. کیوان می‌گه:

  تروفه ها یا همان چهار پایان پیر ومسن سهم گوشتخواران در عرصه های طبیعی هستند، با شکار تروفه ها طعمه کاهش میابد و شکار حیوانات جوان و بره ها توسط گوشتخواران علاوه بر اسیب به جمعیت شکننده چهارپایان در مناطق حفاظت شده ایران برای گوشتخواران بسیار دشوار و مستلزم صرف انرژی بسیاری است که با توجه به جثه کوچکتر چهار پایان جوان و بره ها جبران کالری از دست رفته گوشتخواران در هنگام شکار را نکرده و موجب اسیب جدی به بقای گوشتخواران کشور میشود.بنایراین اگر حذف تروفه ها مترادف هرس و بهبود ژنتیکی جمعیت حیاط وحش باشد این حذف باید توسط گوشتخواران انجام شود.

 2. کیوان می‌گه:

  یکی از مهمترین دلایل در معرض انقراض قرار گرفتن پلنگ، یوز وکاهش شدید جمعیت سایر گوشتخواران کشور و همچنین افزایش تقابل این حیوانات با جوامع انسانی( مانند حمله پلنگ در سمنان، گلستان و سیاهکل گیلان و حمله گرگ به دختر خردسال در بیجار که همگی در ۳ماهه ابتدایی سال جاری اتفاق افتاده) علاوه بر تخریب وتغییر کاربری زیستگاهها، شکار بیرویه تروفه ها و کاهش طعمه در زیستگاههای طبیعی است.

 3. بهروز می‌گه:

  کارتون بینهایت جالب است.
  ما همه اهداف مشتکری داریم.لطفا به وبلاگ ما سری بزنید. پیرامون نمایشگاه انسان و طبیعت ! مطلبی نوشتیم و . . .
  mantid.persianblog.ir

 4. ظلم و بی رحمی تا این حد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 5. سعید می‌گه:

  مزخرفاتی جهت توجیه کشتار حیوانات و ارضا حس کشتن. ننگ بر این گونه مهندس و دکتر ها.

 6. بالابان می‌گه:

  این قبیل دیدگاه ها حاصل فقر فرهنگی و نا اشنایی شکارکش ها با طبیعت است که عواقب ان اقلب جبران ناپذیر خواهد بود

 7. ميجورا می‌گه:

  یکی از دوستان رو می شناسم که با چند نفر می رفت شکار
  حدود هفته ای دو بار و هر بار یک قوچ وحشی شکار می کردند
  چند نفرش می دونید کی ها بودن:
  – رئیس یکی از پاسگاههای نیروی انتظامی شهرستان
  – دو نفر از ماموران و درجه داران نیروی انتظامی
  – و خودش که سمت انتظامی نداشت ولی نفوذ داشت
  حالا چه باید کرد

 8. […] رفتار نامناسب در مطلبی مربوط به شکار تروفه، تقبیح شد. (دیده بان حقوق حیوانات- ایران ) با این حال انتشار مجدد این تصاویر با ادعای ایرانی بودن […]

Leave a Reply


© ۲۵۳۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN