Subscribe: RSS Twitter

گربه شهری

دیده بان حقوق حیوانات: رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران با تاکید بر اینکه زباله های غنی از پروتیین عامل افزایش گربه های تهران است، گفت: باید فراموش نکنیم که انسان با توسعه شهر و شهر نشینی غاصب حیات حیوانات است اما در بحث حیوانات خیابانی موش ها و گربه های سطح شهر آلودگی ها و بیماریهای زیادی را انتقال می دهد .

پیام محبی در گفتگو با شهر نوشت، با اشاره به اینکه تعداد گربه ها و موش های شهر تهران رو به افزایش است، گفت: زباله ها و پسماندهای شهر به راحتی در دسترس این حیوانات است و همین  امر زاد و ولد انها را نیز افزایش خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه طرح مکانیزه کردن جمع آوری زباله ها در سطح شهر بسیار خوب است، گفت: این طرح در ابتدا طرح بسیار خوبی بود و در کنترل گربه های تهران بسیار تاثیر گذار بود چرا که بالغ بر ۵ تا ۱۰ میلیون گربه در تهران وجود دارد که از زباله های شهر تغذیه میکنند .

محبی با اشاره به اینکه با کم کردن غذای گربه ها و موش ها در سطح شهر میتوان جمعیت آنها را کنترل کرد، افزود: رها سازی زباله های حاوی پروتئین در سطل های زباله و ته مانده غذا ها محیط مغذی را برای گربه ها ایجاد کرده و به طبع تغذیه مناسب زاد وولد این حیوان نیز افزایش میابد .

رئیس بیمارستان دامپزشکی گفت: به رغم اینکه در ابتدا بسیار با قوت این طرح  به اجرا درامد اما پس از گذشت مدتی سطل های در دار زباله تبدیل به سطل های بی در و سطل های پلاستیکی جایگزین انها شد و این امر دسترسی گربه ها به زباله را اسان کرد .

وی تاکید کرد با گلوله و اسلحه نمیتوان گربه های شهر را مدیریت کرد، بلکه باید با مدیریت زباله ها و اجرای بهتر مکانیزه جمع آوری زباله و آموزش های شهروندی در خصوص زمان بیرون گذاشتن زباله این مهم را کنترل کرد .

محبی تاکید کرد: بخش دیگر زباله های بیمارستانی رها شده در سطح شهر است که بدون هیچ محافظ و ایمنی در سطح شهر به همراه زباله های خانگی رها میشوند که منبع خطر و انتشار بسیاری از بیماریها به واسطه گربه های سطح شهر است.

بدین ترتیب به نظر میرسد در بحث کنترل گربه های تهران شهرداری به تنهایی موفق نخواهد بود بلکه با همکاری دیگر ارگان ها و شهروندان میتوان به نتیجه خواهد رسید.

حیوانات خیابانی در تمام دنیا دیده میشوند اما بسته به شرایط  اقلیم و ساختار شهری نوع حیوانات با هم متفاوت است در کشورهای در حال توسعه با حجم انبوهی از سگ و گربه در خیابان ها مواجهه ایم و در کشورهای مانند امریکا کبوتر و سنجاب جای آنها را گرفته است، حال انکه بسته به شرایط شهری هریک مشکلاتی را برای شهر ها بوجود آورده است .

طی سال های اخیر هجوم موش ها و گربه ها در شهر تهران مشکلات و الودگی های بسیاری را برای شهر و شهرنشینان بوجود اورده است در هر کجای شهر که قدم میزنی ناگزیر به دیدن قدم زدن گربه ها و موشها در کنار زباله ها و جوی های شهر هستیم .

طی سال های اخیر اقداماتی برای مبارزه با این حیوانات خیابانی در شهر انجام شده اما کماکان گربه ها در شهر تهران جولان میدهند وروز به روز بر جمعیت انها افزوده میشود .

مسئولان شهرداری می گویند میزان استفاده از سم برای کشتن موشها را کم کرده و در هر منطقه از ۴۰ کیلوگرم به ۱۵ کیلوگرم رسانده چرا که سم، سازگار با محیط زیست نیست ولی عملا روشی برای جایگزینی سم گذاری برای موشها هم نمیتوان پیش گرفت.

مسئولان شهری تاکید دارند باید تغییر نگرش در مبارزه با موش به وجود بیاید. برای همین در برنامه های جدید مبارزه با موش کمتر از سم استفاده خواهد شد و بیشتر از روشهایی که سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند استفاده می شود. هر چند تاکنون اعلام نشده این روشهای جدید، چگونه عمل می کند و چقدر موثر بوده.

تهران شبکه فاضلاب ندارد و ضایعات و زباله وارد جویها می شوند. جویها سر پوشیده نیستند وبه همین دلیل، مردم بسیاری زباله های خود را درون آن می ریزند. مراکز توزیع غذا از مقصران اصلی ریختن پس مانده خوراکی در جویهای سرباز هستند و نتیجه این رفتارها، تشکیل کانونهای گسترده در تهران برای رشد و تغذیه موش شده است.

_____________________

تله‌های مکانیزه به جنگ موش‌ها می‌آیند/ موش ها لیدر دارند

سگهای شهری شهرستان رابر معدوم می شوند

جهش ژنتیکی در موش های تهران و افزایش وزن آنها به ۵ کیلو

ساحل بندرعباس در اشغال موش‌های نروژی

فیلادلفی نمایش مظلومیت مردم فلسطین و خباثت موش ها!

آزار حیوانات در یک دانشگاه معتبر تهران/ فیلم و عکس

چشمانی زیبا در جوی های شهر تهران!/ تصویری

ساکنان دوم کلانشهرها را بشناسید

 موشها هم احساس همدردی دارند

تصمیم گیری برای مسموم کردن موش ها

جست‌وجوی خانه برای ۱۰۰۰‌ موش

موش در بیمارستان: آلوده، بهداشتی یا با نمک؟

نگهداری از ۲۸ موش در خانه

آمار موشها

موش‌های ردیاب بمب و مواد مخدر در گیت‌های بازرسی فرودگاه‌ها!

آموزش گربه‌های خانگی برای شکار موش‌ها!

موش‌ها جایگزین سوسک‌ها درخوابگاه دختران!

ورود مرگبار موش عظیم‌الجثه به آپارتمان

۱۰ Comments

 1. فایقه می‌گه:

  عرض کنم خدمت این ادم خوش فکر! راه حل عاقلانه تری به جز گرسنه نگه داشتن این بد بختها به ذهن متحجرتون نرسید؟ شما که از قبل زیاد شدن وبیماری های این زبون بسته ها میلیونی پول به جیب مبارکتون می ریزه شما دیگه چرا؟ وقتی شما که مثلا دامپزشکی این طوری استدلال می کنی دیگه نباید از دیگران چه انتظاری می شه داشت؟

 2. فایقه می‌گه:

  درضمن یه پیشنهاد جانانه دارم براتون اقای […] و اون اینکه تمام افراد مونث خانواده و فامیلتون رو برای اینکه فرت و فرت بچه دار نشن گرسنه نگه دارین این طوری دیگه هزینه های سرسام اور پیشگیری از بارداری رو هم متحمل نمی شید

 3. زهرا می‌گه:

  نمیشه حیوونای بدبخت رو ازار داد.باید فکر دیگه ای کرد.مثل کنترل جمعیت با عقیم سازی، واکسیناسیون و هزار تا کار دیگه که نگران الودگی و بیماری زایی نباشین

 4. اردلان می‌گه:

  خجالت نمیکشی واقعا؟؟ تو رییس بیمارستان دامپزشکی هستی؟؟
  انسان […] ، گربه ها از گشنگی بمیرن که جمعیتشون کنترل شه؟؟؟
  اقا به خدا تو رو باید محاکمه کرد

 5. شب می‌گه:

  با سلام و درود
  بگفته فردوسی بزرگ:
  زبانی که اندر سرش مغز نیست
  اگر در ببارد همان نغز نیست
  حرفهای این جناب دکتر محبی را زیاد جدی نگیرید! ایشان برای بر سر زبانها افتادن و جلب مشتری هر از گاهی از این شکر پراکنی ها میکنند!!! این بار اولشان نیست!!!
  بگفته ایشان: “رها سازی زباله های حاوی پروتئین در سطل های زباله و ته مانده غذا ها محیط مغذی را برای گربه ها ایجاد کرده و به طبع تغذیه مناسب زاد وولد این حیوان نیز افزایش میابد.”
  آدم خوب؟!!! کدوم تغذیه مناسب؟ زباله های غنی از پروتیین کجا بود؟! توی این اوضاع گرونی مگه مردم خودشون چقدر پروتیین می خورند که اینقدر پسمانده و زباله های غنی از پروتیین داشته باشند!!!
  باز جای خوشبختی است که ایشان نماینده مجلس نیستند! وگرنه لایحه کشتار گربه ها که ایشان بسیار علاقمند به اجرای آن هستند تا بحال تصویب شده بود!

 6. reihana می‌گه:

  بیچاره مردم در جستجوی نانند، پروتیین از کجا بیاورند؟ ای کاش بعضی ها قبل از حرف زدن اول فکر کنند.
  افزایش گربه ها هم شده یه سنگ تو سر بعضی ها…. شما اول به فکر کنترل جمعیت خودتون باشید بعد بیایید برای حیوانات بی زبون تصمیم بگیرید……

 7. سعید می‌گه:

  سلام.تصمیمات ابلهانه در این کشور تا کی.از طرفی جنایت سگ کشی راه میاندازند,از طرفی میگن گربه نباید باشه,از این طرف همیشه ناله میکنند که موشها زیاد شده اند و با روشهای خبیثانه و غیر اخلاقی برای موشهای بیچاره نسخه میپیچن.اگه شما اجازه بدین خداوند طبیعت رو طوری آفریده که همیشه توازن برقرار باشه,خداوند خالق من و شما و تمام مخلوقاتش و زیستمندان است.متاسفانه انسانهای نادان همیشه هستند که میخوان به غیر از خودشون دیگه هیچ موجود دیگه ای روی زمین سکونت نداشته باشه.اصلا میخواین خداوند بزرگ جان تمام مخلوقاتش رو بگیره تا حضرات آقا خیال خودخوهانشان راحت شود.خداوند مهربان,زمین و سایر مخلوقاتت را از شر انسان در امان بدار.

  • زهره می‌گه:

   جناب سعید دقت بفرمایید سال ۲۰۱۲ این مطلب نوشته شده است. مطالب حیوان ستیز به طور عمده سگ و گربه فقط در دولت قبل چاپ می شد چون می خواستند این طور القا کنند که گربه دوستی یا سگ دوستی غرب زدگی است. حال آنکه اسلام شدیدا ما را به کمک از جمله سیر کردن شکم این حیوانات فرامی خواند و بنابراین از این نظر آنها مسلمان تر از ما هستند. انشاء الله در دولت جدید رفتار انسانی و اسلامی با حیوانات جای خود را به خصومت و دشمنی با آنان می دهد. مطالب شما درست است.

 8. محمد می‌گه:

  اتفاقا من علاقه زیادی به شکار با تفنگ دارم حالا که تهران پر از گربس چی از این بهتر

 9. محمد مهدی می‌گه:

  بابا محله ما پر شده از گربه! حیات خانه ها و خیابونا پر شده از این عزیزان که به محض رودر رو شدن با کمی عشوه و ناز! درخواست غذا دارن….اطراف سطل های آشغال جوب ها پر شده از این جماعت و بوی تعفن که شهروندان بی مسئولیت و در نتیجه گربه های مظلوم! بساط کثافات رو به اطراف پاشیدن……من نمی فهمم گربه اگر موش نگیره و انگل وار آشغال بخوره و ما تغذیه اش کنیم از روی دلسوزی! چه فرقی با موش داره؟.به جای ژست حیوان دوستی باید فکری کرد….نه با آمپول اسید و تفنگ ولی باید جمعیت گربه ها رو کنترل کرد

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN