Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: اخیرا گزارش هایی علیه حیوانات در رسانه ها منتشر می شود که اتفاقی بودن تکرر آن منطقی نیست. گزارش هایی که به سیاق ژورنالیست ها، اندکی اطلاعات صحیح را محمل انتشار نظریاتی غیر قابل استناد کرده است. برخورد اشتباه برخی به ظاهر علاقمندان به حیوانات و تولید کنندگان و فروشندگان از یک سو و از سوی دیگر سکوت بخشی از شمار اندک علاقمندان منطقی حیوانات یا اشتغالشان به فعالیت های کم اولویت و جزیی باعث خواهد شد حیوان گریزی و تبعات آن بیش ا زپیش گسترش یابد. شیوع حیوان ترسی همواره گام اول عملیاتی شدن اقدام علیه حیوانات است. متاسفانه تجربه بی اثری فعالیت های احساسی و تهاجمی حامیان حیوانات را در صورت عملیاتی شدن چنین اقداماتی نشان می دهد.

باید به خاطر داشت که آنچه در این گزارش بیان شده، تا حدودی در رابطه با «حیوان باز»ها صادق است و باید تفاوت ماهوی بین «حیوان باز» و «حامی حقوق حیوانات» قایل بود.

به گزارش سرویس جامعه «بازتاب»؛ رشد شدید گربه بازی در ایران به خصوص در میان دخترها، باعث افزایش شدید قیمت گربه شد، تا جایی که بر روی برخی گربه ها تا دو میلیون تومان قیمت گذاری می شود؛ هرچند هنوز با قیمت هایی کمتر از این توافق می شود. با این حال این پرسش مطرح است که چه مسائلی باعث فراگیری شدید نگهداری گربه سانان و کمرنگ تر شدن نگهداری سگ سانان میان طبقه ای مرفه از ایرانیان شده و باعث شد دامپزشکان حیوانات در ایران مجبور باشند مطالعات بیشتری بر روی گربه ها داشته باشند؟!

با کنار گذاشتن بحث ژست های معمول نگهداری از حیوانات که دیگر چندان خریداری در ایران ندارد، داشتن یک موجود که وابستگی و توجهات روحی صاحب حیوانات را برآورده سازد و عملاً نقش یک دوست را برعهده داشته باشد، مهم ترین دلیلی است که در ایران برای نگهداری حیوانات همچون اکثر کشورهای دنیا ذکر می شود.

شاید با گسترش نگهداری از سگ، عملاً موضوع اول که همان ژست گرفتن یا به قول مشهور کلاس گذاشتن است، به حاشیه رفته و برای این مسئله نیز می بایست سراغ گربه سانان گران قیمت و کم یاب را گرفت و بدین سان برخی از آنهایی که برای نگهداری سگ مشکلی نداشته اند، به نگهداری بچه شیر روی آورده اند که با مجوز برخی نهادها یا حتی بدون مجوز می توان نگهداری اش کرد.

در مقابل اما گروه دیگری که سگ را به عنوان همدم نگهداری می کردند، گرایششان به گربه به شدت افزایش یافته و  این مسئله طبیعتاً به ژست گرفتن و از مد افتادن سگ بازی ارتباطی ندارد و به مسائل دیگری مربوط می شود. این اتفاق که بیشتر در میان قشر خاصی از دختران ایرانی و به ویژه تهرانی قابل مشاهده است، علاوه بر رویکردها و شرایط اجتماعی که نسبت به نگهداری سگ وجود دارد، به دشواری نگهداری و حمل سگ سانان در ایران نیز مربوط می شود که باعث شد ترجیحشان، جایگزینی حیوانی با  دردسر کمتر باشد که بتوان در دوره بسیار طولانی تر نگهداری اش کرد و هزینه به مراتب کمتری نسبت به سگ بازی را به صاحبش تحمیل نماید.

به هر تقدیر، نجس بودن سگ همچنان یک چالش جدی برای دارندگان سگ است و آنها حتی در میان دوستانشان نیز با این مسئله مواجه هستند که برخی بر روی نجس بودن سگ تاکید دارند، مشکلی که برای گربه وجود ندارد. واق واق سگ در آپارتمان و همچنین هزینه ها و دردسرهایی که یک توله سگ پس از بزرگتر شدن به وجود می آورد،در کنار قانون مصوب مجلس مبنی بر ممنوعیت عبور حیوانات و به طور خاص سگ در معابر، می تواند دشوار شدن نگهداری از سگ ها در ایران را بیشتر نشان دهد که برای اشخاص فاقد خانه شخصی، نگهداری سگ ها را تقریباً غیرممکن می سازد.


ظاهرا این پدیده در میان گروهی از بازیگران سینما نیز دنبال می شود

در مقابل عدم نجاست گربه، باعث می شود رغبت به نگهداری گربه حتی در میان برخی خانواده های مذهبی نیز به وجود آید تا حداقل پوششی باشد بر درخواست های فرزندانشان برای نگهداری سگ! هرچند چسبیدن موی گربه به لباس برای خواندن نماز ایجاد اشکال می کند.

عدم رشد سایز گربه های خانگی از یک سقف مشخص و طبیعتاً عدم رشد میزان غذای مصرفی گربه از یک حد مشخص و همچنین توجه به این مسئله که گربه برخلاف بسیاری از سگ های تربیت شده، هر نوع شیر خام و آشغال گوشتی نیز می خورد نیز به گرایش شدید دختران ایرانی به گربه نقش اساسی داشته است.

در کنار اینها گربه صدای واق واق سگ های پاکوتاه را ندارد، احتمال گاز گرفتنش بسیار کمتر از سگ هاست و مهمتر از همه اینها، حملش بسیار راحت است و بسیاری از دخترها، در کوله پشتی هایشان گربه هایشان را حمل می کنند و حتی برخی در محیط دانشگاهی نیز این موجودات را از خود جدا نمی کنند!

ملوس بودن گربه و نگاه متفاوتی که نسبت به گربه خانگی وجود دارد، باعث شده با دست گرفتن این حیوان که برخلاف صفت مشهورش باوفاست، در کافی شاپ ها و محیط های اینچنینی، گاردی از سوی صاحبان چنین مجموعه هایی گرفته نشود و البته اگر یک دختر در معابر عمومی با گشت جمع آوری حیوانات مواجه شود، خیلی راحت می تواند این حیوان را به کوله پشتی اش منتقل کند و مشکل را برطرف سازد! ضمن آنکه نهادهای فرهنگی همچون ارشاد نیز با حضور گربه در فیلم ها به عنوان عنصری مثبت مشکلی ندارند و علی الظاهر فضا برای رشد فضای نگهداری این حیوان در خانه ها فراهم است.

این انگیزه ها باعث شده گربه بازی به اوج خود برسد و قیمت گربه در بازار حیوانات خانگی ایران افزایش چشمگیری داشته باشد. با این رویکرد، بهترین گربه های سفید که بیشترین مشتری را دارند و پیش از این حداکثر با قیمت ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شده و در همین حدود معامله می شد، به سقف قیمت گذاری دو میلیون تومان رسیده که تا یک میلیون و چهارصدهزار تومان فروش قطعی گزارش شده است و جالب اینکه برخلاف تصور، گربه ایرانی که یکی از بهترین  و خوش فرم ترین نژادهای گربه های دنیا است، کمترین مشتری را دارد. همین مسئله باعث شد دامپزشکان و کلینیک های حیوانات در تهران نیز، مطالعات بیشتری بر روی گربه سانان داشته باشند و برخی وسایلی که پیش از این برای سگ ها فروش بیشتری داشت، از این پس برای گربه ها وارد نمایند.

دختری که صاحب گربه ای هفتصد هزارتومانی است، در گفت و گو با خبرنگار «بازتاب»، هزینه نگهداری یک گربه را مشروط به اینکه دچار بیماری پرهزینه ای نشود، سالیانه حدود ۹۰۰ هزار تومان و این هزینه را برای نگهداری یک بچه گربه در طول یک سال، حدود ۶۰۰ هزار تومان ذکر کرد که طبیعتاً این هزینه نسبت به هزینه نگهداری سگ ها که باید دوره به دوره برایشان واکسن های متعددی تزریق کرد و به بیماریهای عجیبی نیز دشوار می شوند بسیار پایین است، هرچند برای گروهی از مردم ایران، ۶۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان هزینه برای شیر دادن فرزندانشان نیز در طول سال صرف نمی شود!

این دختر گربه باز، فراگیری بیش از اکنون نگهداری حیوانات را نیز پیش بینی کرد و یادآور شد، خودش تحت تاثیر ملوس و بامزه بودن گربه یکی از دوستانش، اقدام به خرید و نگهداری گربه، به جای سگش که بزرگ شده و نگهداری اش دشوار شده بود، کرده و برخی دوستانش نیز پس از مشاهده گربه اش، ترغیب به نگهداری گربه شده اند. وی در عین حال تاکید داشت که نگهداری گربه به اندازه دختران در میان پسران فراگیر نخواهد شد و سگ همچنان مشتری های خاص خود را خواهد داشت و به همین دلیل با وجود افزایش مشتری های گربه ها، قیمت سگ های شناسنامه دار کاهش نیافته است.

از اینها گذشته این دختر از نگهداری گربه ابراز رضایت می کرد و عنوان می کرد: «از پسرها باوفاتر هستند!» در واقع به نظر می رسد با افزایش سن ازدواج، کاهش صمیمیت ها درون خانواده و اقوام و همچنین بی ثبات شدن دوستی های دختر و پسری که «بازتاب» به زودی در گزارش به آنها از نگاهی متفاوت خواهد پرداخت، همدم حیوانی جای خود را بیش از گذشته در زندگی ایرانی ها باز می کند و این یعنی نقدهایی که بر زندگی فردی در کشورهای غربی و سرد شدن روابط مطرح می شد، اکنون در حال وقوع  در ایران است؛ اتفاقی که میان این همه مشکل ریز و درشت اقتصادی و سیاسی و اجتماعی، تا فراگیری وسیع به چشم نمی آید.

________________________

برخورد با سگ گردانی در ماشین/ تصویری

 بررسی حقوقی فضای داخلی خودرو/ برخورد با حمل سگ در ماشین قانونی است؟

رقابت گربه های اشرافی/ تصویری

عرضه نرم افزار رایگان «انتخاب سگ»/ رنگ و اندازه بدهید نژاد تحویل بگیرید

سایتهای فروش حیوانات؛ حیوان دوست یا پول دوست؟!/ وبلاگ میهمان

پنگوئن دامن قرمزی/ تصاویر حیوان آزاری در سایت ارزشی!

تبلیغ عجیب یک سایت فروش حیوانات در ایران/ خبری عجیب تر از تبلیغ!

«میو میو دوستت دارم میو میو»/ گزارش غیر اخلاقی یک پایگاه خبری در رابطه با گربه هانیه توسلی

قاصد نیوز: مصاحبه عجیب هانیه توسلی درباره مضرات بچه داری و فواید عشق به گربه/ تصویر

گربه حیاط آیت الله بیات/ تصویر جدید

گربه حیاط آیت الله بیات

گربه های محل را بکشید، جادوگر با گربه جادو می کند/ تصاویر

عقیم سازی، اخته کردن و حقوق حیوانات

۸ Comments

 1. negar می‌گه:

  با عرض سلام و سپاس از سایت فوق العاده خوبتان که در جهت اطلاع رسانی، آموزش و دیگر جنبه های مفید در تلاش است تا منعکس کننده اخبار و اطلاعاتی به روز و پر فایده در خصوص حمایت از حقوق حیوانات باشد.
  ظاهرا این روزها همه چیز بر اساس میل و نیاز انسان رقم میخورد . اینکه امروز کسی تشخیص می دهد برای بهتر شدن حالش از حیوانی نگهداری کند به نظرم اتفاق خوشایندی نیست.شاید این احتمال وجود داشته باشد که یک روز دیگر تشخیص دهد کشتن همان حیوان حالش رو خوب می کند البته به حامیان واقعی و کسانی که با هدف صرفا حمایت از حیوانات از آنها حمایت و نگهداری می کنند جسارتی نمی کنم.متاسفانه افرادی هستند که فقط برای تبعیت از موج مدی که در هر دوره ای در جامعه فراگیر می شود برای پز دادن، به صورت های خیلی شیک و با هزینه های گزاف تصمیم به نگهداری حیوانی می گیرند که شاید این موضوع با هدف اصلی حمایت از حیوانات کاملا فاصله داشته باشد .
  اینکه آیا رفع نیازهای روحی و روانی بشر برای به دست آوردن آرامش روزافزون، به چنین راه حلی نیازمند است یا خیر؟ و اینکه آیا هیچ راه حل دیگری وجود ندارد برای اینکه حیوانی را دست مایه درمان خودمان نکنیم سوال هایی ست که ذهن آدم را به خود مشغول می کند و ضرب المثل ” شاهنامه آخرش خوش است ” در ذهن تداعی می شود برای اینکه روزی هم حال آن شخص را بپرسیم که به چنین راهی پناه برده و هم حال حیوانی را بپرسیم که معلوم نیست صاحبش آنچنان که باید به او رسیدگی کرده یا خیر؟؟؟

  • شب می‌گه:

   دوست عزیز اینکه فرموده اید: “شاید این احتمال وجود داشته باشد که یک روز دیگر تشخیص دهد کشتن همان حیوان حالش رو خوب می کند”
   متاسفانه شایدی در کار نیست! زیرا سالهاست که مردم ما با قربانی کردن حیوانات فکر می کنند که تیم فوتبالشان پیروز می شود!!! یا بیمارشان بهبود می یابد!!! و یا بلا از ماشین، خانه، فرزند و …شان دور می شود!!!

 2. vahid می‌گه:

  امیدوارم که این زیاد شدن تب نگهداری از حیوانات
  فصلی نباشه و بعد از اینکه گربه ی بیچاره به آدما و
  جای زندگی عادت کرد پرت نشه بیرون …

  • شب می‌گه:

   این دیگه بستگی به قوانین ضد حیوانی جدید کشور داره!!!
   از قرار معضل سگها با ممنوعیت نگهداری، جریمه و کشتار آنها حل شده؟!!! و گربه ها در نوبت هستند…
   و صد البته بستگی به “مد” بعدی هم داره!!! زیرا برای بعضی، رنگ آبی که می خورند رو هم باید مدسازان تعیین می کنند!!!

 3. د می‌گه:

  ma sag nemigi9rim ke mod bashe ma heyvane morede alagheye khodemono miirim

 4. كاربر می‌گه:

  متاسفانه ما نه برای حمایت از حیوانات بلکه برای خودمون از حیوانات نگه داری میکنیم مثل این خانم که پدر پولداری داره و به واسطه ایشان در سینما راه پیدا کرده الان هم ایم عکس رو گرفته برای شهرت بیشتر.متاسفم متاسفم

 5. زهره می‌گه:

  بدون قصد اهانت به افراد ثروتمندی که به دلیل مرفه بودن به سراغ گربه های پرشین گرانقیمت می روند واقعیت این است که این همه گربه خیابانی بی سرپرست وجود دارد لزومی ندارد این حیوانات را که توسط عده ای سودجو تکثیر و پرورش می یابند خریداری نمود. از آن گذشته زیبایی گربه های معمولی نه تنها کمتر از پرشین نیست که بیشتر هم هست. وانگهی بنده که از سالیان دور تجربه نگهداری و بزرگ کردن دست کم ۶۰ گربه نه لزوما در داخل منزل را داشته ام صرفا برای رضایت خداوند به این کار می پرداختم. و اکثرا در خارج منزل برایشان غذا می گذاشتم. البته اعتراف می کنم که از همجواری و محبت به آنها خود نیز بسیار مسرور و شاد بودم. اگرچه مرگشان نیز بسیار تالم آور و دردناک بود. اما گویی خداوند مهر و عشقی ماورایی بین انسان و حیات وحش شهری ایجاد می کند.

 6. سارا می‌گه:

  زیبا ترین مخلوق خدا گربه های بی سرپرست خیابونی هستند . من خودم دو تا دارم

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN