Subscribe: RSS Twitter

به گزارش خبرنگار مهر در بندرعباس:

مدیرکل محیط زیست هرمزگان گفت: بر اساس گزارشات کارشناسان احتمال اختلال در ناوبری می تواند عامل مرگ دلفینها باشد.

مجید وفادار عصر دوشنبه در نشست مطبوعاتی در تشریح علل مرگ دلفینها طی روزهای اخیر در خور جاسک بیان داشت: بر اساس گزارشات واصله از اداره محیط زیست بندر جاسک، لاشه ۹ قطعه دلفین اول بهمن ماه در محل خور مرکزی شهرستان جاسک توسط مردم محلی گزارش شد.

وفادار اظهارداشت: طی بررسیهای انجام شده و با توجه به شواهد موجود و پس از بررسی وضعیت ظاهری دلفینهای تلف شده هیچگونه اثری از زخم و یا جراحت ناشی از برخورد حیوان با شناور یا اسارت در تورهای صیادی مشاهده نشده است.

وی افزود: همچنین یک قطعه دلفین نابالغ نیز به صورت زنده در محل خور “کرتی” مشاهده شد که با تلاش نیروهای محیط زیست و مردم محلی به سوی دریا هدایت شده و نجات یافت.

مدیرکل محیط زیست هرمزگان خاطرنشان کرد: طبق مطالعات میدانی صورت گرفته توسط گروه کارشناسی محیط زیست طول تقریبی این دلفینها دو متر و ۵۰ سانتیمتر بوده است که زمان مرگ آنها احتمالا یک تا دو روز قبل از مشاهده بوده است که علت مرگ آنها نامشخص و احتمال اختلال در ناوبری می تواند عامل مرگ آنها باشد.

وی نوع گونه دلفینهای تلف شده را از نوع دلفینهای معمولی پوزه بلند با نام علمی ” delphinus capansis” عنوان کرد و افزود: جهت شناسایی کامل گونه نیاز به مطالعه جمجمه و مطالعات ژنتیکی آنهاست.

وفادار با بیان اینکه دلفین معمولی پراکنش گسترده ای در آبهای مناطق گرمسیری سراسر جهان دارد، عنوان کرد: حدود پراکنش آن از ۶۰ درجه شمالی اقیانوس آرام تا ۵۰ درجه جنوبی در نیمکره جنوبی است که این گونه هم در منطقه ساحلی و هم در آبهای عمیق دیده می شود.

مدیرکل محیط زیست هرمزگان بیان داشت: تراکم بالایی از جمعیت این گونه را معمولا می توان در آبهای ساحلی مشاهده کرد.

وی گفت: تعداد دندانها در هر نیمه فک معمولا ۴۰ تا ۵۰ عدد است، دندانها کوچک و نوک تیز و گاهی کمی خمیده هستند که در فک بالا معمولا تعداد دندانها بیشتر است.

وی عوامل تهدید کننده مخاطرات حیات دلفینها بر اساس اعلام IUCN  را فعالیتهای صیادی، آلودگیهای دریایی و یا با منشا خشکی، شکار، تخریب زیستگاهها و مانورهای نظامی و انتشار امواج الکترونیکی عنوان کرد.

وفادار کشتیهای ترالر، صید لانگ لاین، کشتیهای پر ساینر، عوامل نامشخص، شکار و تورهای گوشگیر را عوامل مرگ و میر دسته جمعی دلفینها عنوان کرد.

اخبار مرتبط : تصاویر: مرگ دسته‌جمعی دلفین‌ها در جاسک

۱ Comment

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN