Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: معاون محیط زیست استان ایلام ضمن ابراز نگرانی نسبت به حیات وحش مشترک ایران و عراق گفت: متاسفانه به دلیل ادامه بی‌توجهی‌های طرف عراقی نسبت به اهمیت حفاظت از محیط زیست در نقاط مرزی، حیات وحش مشترک در استان‌های همجوار دو کشور شامل ایلام و واسط و میسان با خطر کاهش جمعیت روبه‌روست.

دیده بان حقوق حیوانات: غلامرضا ابدالی درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این مطلب اظهار کرد: در این سوی مرز، محیط زیست استان ایلام در راستای حفاظت از حیات وحش نقاط مرزی مشترک بین ایران وعراق اقدامات مطالعاتی شامل تحقیقاتی علمی درباره چگونگی حفظ زیستگاه‌های مشترک و نگهداری از جمعیت حیات وحش منطقه و نیز برنامه‌هایی علمی به عمل آورده است اما طرف عراقی حتی محیط بان هم برای حفاظت ندارد.

وی تاکید کرد: در راستای حفاظت از زیستگاه‌ها و اکوسیستم مشترک بین ایران وعراق در نقاط صفر مرزی در استان ایلام سازمان محیط زیست اقدام به حفر ۴ حلقه چاه و ایجاد نزدیک به یکصد آبشخور و چشمه آب کرده است که در آن‌سوی مرز خبری از اینگونه برنامه‌های عملی نیست.

معاون محیط زیست استان ایلام با اشاره به زندگی پرندگان و پستانداران در دو سوی مرز ایلام با استان‌های واسط و میسان، اظهار کرد: انواع پرندگان از جمله گونه‌های نادر، انواع پستانداران از جمله پلنگ و گرگ و نیز گونه‌هایی از بز، آهو، کل و قوچ در این زیستگاه‌ها حیات وحشی را تشکیل داده‌اند که برای حفظ چرخه زندگی آنها اقدامات علمی و عملی مشترک لازم است.

ابدالی اضافه کرد: متاسفانه به دلیل بی‌توجهی محیط زیست استان‌های واسط و میسان به اینگونه زیستگاه‌ها امکان کاهش جمعیت وحوشی که در دو سوی مرز تردد می کنند، وجود دارد .

وی با بیان اینکه هم اندیشی‌های علمی کارشناسان محیط زیست سه استان مذکور در جهت حفظ حیات وحش منطقه بسیار حائز اهمیت است، تاکید کرد: به علت همین بی‌توجهی‌های طرف عراقی است که برخی شکارچیان به صور مختلف با حضور در نقاط صفر مرزی اقدام به صید انواع گونه‌های پستاندار وپرندگان کمیاب می‌کنند.

ابدالی تاکید کرد: سازمان محیط زیست استان ایلام در برخی فصول از سال که فصل مهاجرت پستانداران و پرندگان از سمت عراق به اقلیم ایلام به حساب می‌آید مراتع، آبشخور، چشمه و منابع آبی مختلفی را فراهم می‌کند و لذا لازم است طرف عراقی نیز با سرمایه‌گذاری بیشتر در این بخش اقدامات مشابهی به عمل آورد.

به گفته معاون محیط زیست استان ایلام، بین استان ایلام و استان‌های واسط و میسان در خاک عراق ۴۲۰ کیلومتر مرز مشترک وجود دارد که مطالعات زیست محیطی در آنها از وجود تالاب، زیستگاه و حیات وحش مشترک قابل توجهی حکایت دارد.

نماینده مردم ایلام: بی‌توجهی‌های عراق به محیط زیست را پیگیری می‌کنم

نماینده مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر پیگیری این موضوع از کانال‌های ذیربط از جمله وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: متاسفانه از آنجاکه در عراق تصمیم‌گیری‌ها بر عهده دولت مرکزی است این امکان که استان‌های همجوار ما در واسط ومیسان بتوانند دراینگونه موارد موضعگیری کنند وجود ندارد و در واقع این یک مشکل اساسی است .

احمد شوهانی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این مطلب افزود: قطعا به عنوان عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی این موضوع پیگیری خواهم کرد.

Leave a Reply


© ۱۳۹۸ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN