Subscribe: RSS Twitter

همشهری آن لاین: شهر جایی برای زندگی من است؛ برای زندگی تو. برای زندگی همه شهروندان و برای زندگی موش‌ها و گربه‌ها!

حالا اگر گربه‌ها به باغ وحش تردد می‌کنند و بیماری «‌مشمشه» را که یک بیماری عفونی مسری و بسیار کشنده است و از جمله بیماری‌های رایج بین انسان و حیوان است، به شهر می‌آورند،  بماند! (این مطلب را امیر پیمان خسروی آزاد،  دام‌پزشک بیمارستان دام‌پزشکی به خبرگزاری‌ها گفته بود.)

حالا اگر جای گربه‌ها در سطل‌های زباله است، بماند.

اگر در خیابان که راه می‌روی امنیت نداری و از هر جایی ممکن است گربه‌ای روی سرت بیفتد یا از زیر پایت بلغزد و یا… هم بماند.

اگر زورشان به موش‌ها هم نمی‌رسد و دقیقاً شده‌اند تامِ کارتونِ تام و جری هم بماند. در هر حال آنها هستند و حیوان‌اند و بی‌پناه.

در این روزهای سرد اگر خواستید به آنها پناه بدهید یا غذا، مراقب خودتان و دست‌هایتان باشید، چون آنها ولگرد و آلوده‌اند و ممکن است بیمارتان کنند. خیلی‌ها را می‌شناسم که گربه‌ها را دوست دارند. اما کمتر کسی را می‌شناسم که موش‌ها را دوست داشته باشد و مثلاً در این سرما به فکر غذای موش‌ها باشد. موش‌ها حالا آن‌قدر زیاد شده‌اند که بحث آمارگیری از جمعیت آنها پیش آمده است.

مدیر عامل شرکت ساماندهی مشاغل شهرداری تهران گفته است که  طرح شناخت و برآورد جغرافیایی موش‌های تهران با همکاری دانشگاه تهران درحال اجراست.

به گفته علی‌پور، با اجرای این طرح، آمار و اطلاعات دقیقی از تعداد موش‌ها ارائه می‌شود که با کمک این آمار، بهتر می‌شود در مورد نحوه استفاده از سم برای از بین بردن این جانوران موذی تصمیم گرفت.

جایی برای موش‌ها

حالا زیر پل روبه‌روی خانه‌‌تان موش‌ها خانه کرده‌اند و مادر نگران ورود مو‌ش‌ها به خانه است و نگران تابستان و بیماری‌هایی که توسط موش‌ها شایع می شود. اما شما این روزها هی برنامه «مدرسه‌موش‌ها» را می‌بینید و دلتان برای موش‌های بامزه می‌سوزد،  برای همین زباله‌ها را سر ساعت بیرون نمی‌گذارید تا موش‌ها گرسنه نمانند و…

مسئولان شهر معتقدند که روش سمپاشی به دلیل این‌که سم‌ها بعد از مدتی، دیگر روی موش‌ها تأثیری نمی‌گذارد روش خوبی نیست، چرا که آنها بدن خود را با آن سم تطبیق می‌دهند. بنابراین هرچند وقت یک بار باید نوع سم‌ها تغییر پیدا کند.آنها معتقدند که اگر مردم زباله‌های خود را در ساعات و مکان‌های مشخص قرار دهند در کاهش تعداد موش‌ها تأثیر بسزایی خواهد داشت…

و این امر به فرهنگ‌سازی احتیاج دارد.

حالا نگویید این مطلب ضدحیوانات است! نه، ما هم در این سرما نگران حیوانات هستیم، اما همه می‌دانیم جای موش‌ها  در شهر و در کنار خانه‌های ما نیست. موش‌ها آلوده‌اند و خطر بیماری‌های آنها جدی است.

دیده بان حقوق حیوانات:

حفظ نظافت شهر توسط مردم و تنظیف شهر توسط شهرداری تنها راه پایدار برای کنترل( و نه معدوم سازی) حیوانات شهری است. ازدیاد تعداد موشها و تبدیل شدن آنها به انگل شهری محصول مستقیم اشتباهات در زمینه حفظ بهداشت بوده و با کشتار حیوانات نتیجه پایدار حاصل نخواهد شد. تلاش های پر هزینه شهرداری از بیت المال در سالهای اخیر گواه بر این ادعاست.

افزون بر این در صورت اجبار بر کشتن حیوانات، باید به نحوی عمل شود که سبب آزار حیوان نباشد.

۳ Comments

 1. یاسمن می‌گه:

  درود بر شما.
  تصور می کنم الان بهترین زمان برای فرهنگ سازی توسط خود شماست. هنوز حدود دو ماه از فصل سرما باقی مونده و تا افزایش فعالیت مجدد این جوندگان وقت خوبی مانده برای روشن کردن مسئله و ارائه بهترین راه حل.
  پیشنهاد می کنم کمی از وقت خودتون رو به گسترش طرز فکر صحیح اختصاص بدید و از اطلاع رسانی صرف بکاهید.
  برنامه ای برای اینکار اختصاص بدید. این دو سه خطی که گاه گدار می نویسید کافی نیست. از محبوبیت خودتون استفاده کنید دوستان

 2. ali reza می‌گه:

  انسان ها این قدر حیوانات رو در طول تاریخ مورد اذیت و آزار قرار دادن حالا به نظر من خدا این موش ها را آفرید که انسان ها یک مقدار طمع اذیت و آزار رو بکشند و ببینند اگر حیوانات بخواهند میتوانند انسان رو هم مورد آزار قرار دهند پس این قدر حیوانات را اذیت نکنیم من خودم از موشها زیاد خوشم نمی آید ولی از آنها تشکر میکنند….

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN