Subscribe: RSS Twitter

دبیر کل دفتر دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور از تشکیل اجلاس منطقه ای کشورهای عضو راپمی برای برنامه ریزی نجات لاک پشتهای در خطر انقراض خلیج فارس خبر داد و گفت: هر پنج گونه لاک پشتهای خلیج فارس جزو گونه های در معرض نابودی هستند.

امید صدیقی در گفتگو با خبرنگار گفت: لاک پشت منقار عقابی و لاک پشت سبز که عمدتا در جزایر ایران و در مرز آبی خلیج فارس و دریای عمان تخم گذاری می کنند از گونه های شدیدا در معرض خطر هستند که تلاش می شود شرایط زیستی آنها بیش از این تهدید نشود.

وی تاکید کرد: هفت کشور عضو سازمان محیط زیست دریایی خلیج فارس (راپمی) درنشستی که روزسه شنبه در تهران داشتند با مصوبات ویژه، برنامه ای بلند مدت برای حفاظت بهتر از محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان به خصوص گونه های در معرض خطر مانند لاک پشتها ارائه دادند.


لاکپشت پوزه عقابی از گونه های در معرض خطر خلیج فارس

صدیقی اظهار داشت: اجلاس مشترک هفت کشور ایران، عربستان، کویت، قطر، عمان، امارات و بحرین در خصوص پایش مستمر و مدیریت و احیای زیستگاههای لاک پشتهای در خطر انقراض در آبهای خلیج فارس بود که اجلاس موفقی ارزیابی می شود.

این کارشناس محیط زیست دریایی با تاکید بر برنامه ریزی های صورت گرفته و مصوبات اجلاس مشترک کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: این برنامه ها باید در سالهای ۲۰۱۱ و ۱۲ اجرایی شوند.

وی اظهار داشت: با ارئه اطلاعات ژنیتکی، کار برنامه ریزی برای حفاظت و پایش زیستگاههای تخریب شده این گونه های دریایی در دستور کار کارگروه قرار گرفت و همه کشورها برای ملزم کردن دستگاههای اجرایی به تفاهم رسیدند.

مدیرکل دفتر دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، آموزش نیروهای بومی و اجرای عملیات میدانی در همه کشورهای عضو راپمی و انجام پروژه های تحقیقاتی، امضای اولین تفاهم نامه راپمی و IUEN (دفتر محیط زیست عمران ملل متحد) را از جمله مصوبات کلی و مهم این اجلاس عنوان کرد.

خشک کردن دریا عامل تخریب زیستگاه و محل تخم ریزی لاکپشتها است.

لاک پشت سبز


خشک کردن دریا عامل تخریب زیستگاه و محل تخم ریزی لاکپشتها است

صدیقی با اشاره به اینکه خشک کردن دریا در سواحل یکی از مخرب ترین عوامل از بین رفتن زیستگاههای لاک پشتها است، افزود: تمامی کشورها موظف شدند فرستنده های ماهواره ای را به بدن لاک پشتها نصب کنند تا میزان مهاجرت و کریدورهای عبور آنها شناسایی شود و مدیریت حفاظت از آنها آسانتر شود.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران بیشترین اطلاعات ژنتیکی و مطالعات میدانی در مورد لاک پشتها را در اختیار دارد، گفت:این اجلاس تلاش داشت برنامه مدونی برای حفاظت بهتر ازلاک پشتهای دریایی ارئه دهد که به نظرمی رسد اجلاس موفقی بوده است.

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN