Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: پیش از پرداختن به پاسخ، نخست لازم است به این پرسش پاسخ دهیم که آیا خرید و فروش گربه جایز است یا خیر؟

با توجه به روایاتی که در زمینه خرید و فروش حیوانات به ویژه گربه وجود دارد بی تردید خرید و فروش و کسب درآمد از این راه اشکالی ندارد.
در این زمینه محمد بن مسلم از امام صادق (ع) نقل می کند که آن حضرت (ع) فرمود: “به دست آوردن درآمد با فروش گربه اشکال ندارد”.
بر اساس این روایات فقها نیز فتوا به حلیت آن داده اند. از جمله آیت الله بهجت در کتاب جامع المسائل می فرماید: جمیع سباع و حشرات و مُسوخ از گربه و غیر آن و حشرات و طیور و اقسام آنها، جواز تکسّب به آنها دائر مدار منفعت محلّله مقصوده است، و خصوص «گربه» جواز تکسّب به آن منصوص و مسلّم است.
امّا در مورد جواز نگهداری آن کسی تردید نکرده است، بلکه امامان معصوم (ع) در روایاتشان ما را به این امر تشویق نموده اند.
یکی از امامان (ع) می فرمایند: “منزل نباید خالی از سه چیز باشد که آنها موجب آبادانی منزل هستند. گربه، کبوتر و خروس”.
معاویه بن عمار از امام صادق (ع) نقل می کند که آن حضرت (ع) در مورد گربه فرمود: “آن از اهل خانه تان محسوب می شود و از نیم خورده اش می شود وضو گرفت”.

۲ Comments

  1. فرشته جعفری می‌گه:

    و پیغمبرمهربانمون حضرت محمد (ص) گربه ای به اسم معزه داشتند که خیلی هم مورد علاقه شون بود. کجای محبت کردن و رافت با انسانیت و تعالیم اخلاقی و دینی منافات داره؟ یعنی درک این باور که هرچه بیشتر به مخلوقات دیگه کمک کنیم زندگی شادتر و پربرکت تری خواهیم داشت اینقدر سخته؟؟!! من که از این عاشقی راضیم و هزاران بار خدا رو شکر میکنم.

  2. یکی از امامان (ع) می فرمایند: “منزل نباید خالی از سه چیز باشد که آنها موجب آبادانی منزل هستند. گربه، کبوتر و خروس”.

    بنده از این حدیث صد تا پرینت گرفتم و همه رو چسبوندم تو کوچه

    باشد که مرا به جرم داشتن خروس بی محل!! و گربه های بی صفت!!! و کفتر بازی!!! به زندان نیندازند

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN