Subscribe: RSS Twitter

لاک پشت فراتی

دیده بان حقوق حیوانات: با وجود واگذاری بیش از ۴۰‌میلیارد دلار قرارداد توسعه میادین نفت و گاز در منطقه آزادگان و پارس جنوبی به شرکت‌های مختلف چینی و تاخیر این شرکت‌ها در اجرای پروژه‌های چند ده‌میلیاردی که بارها مورد اعتراض مسوولان و کارشناسان نفتی کشور قرار گرفته، حالا اما طبیعت و تنوع زیستی بی‌همتای هورالعظیم نیز در منطقه نفتی آزادگان بی‌نصیب از آسیب چینی‌ها نمانده است.

به گزارش سبزپرس تصاویر تهیه شده از محوطه کارگاهی یکی از کمپانی‌های چینی مستقر در تالاب هورالعظیم (میدان نفتی آزادگان) نشان می‌دهد که صید و زنده‌گیری گونه لاک‌پشت فراتی – یکی از کمیاب‌ترین گونه‌های لاک‌پشت ایران – برای تهیه نوعی غذای سنتی چینی موسوم به «سوپ لاک‌پشت لاک‌نرم» نه تنها شایعه نبوده که بلکه مدت‌هاست در جریان است و همچنان ادامه دارد.

موضوع صید و زنده‌گیری لاک‌پشت فراتی که از کمیاب‌ترین گونه‌های لاک‌پشت ایران در منطقه به شمار می‌رود از شش ماه قبل بارها توسط برخی محیط‌بانان محیط‌زیست و حتی برخی کارمندان وزارت نفت در هورالعظیم هشدار داده شده بود اما تا این زمان هیچ تصویر و مدرکی دال بر صحت این ادعا در اختیار نبود و برخی مسوولان و کارشناسان اداره کل محیط‌زیست استان خوزستان نیز با وجود تایید موضوع حاضر به ارایه اطلاعات نبودند.

تلاش برای بازدید از تالاب هورالعظیم نیز به دلیل نظامی بودن منطقه و حضور پیمانکاران متعدد نفتی در هورالعظیم بارها بی‌نتیجه ماند اما نتیجه گفت‌وگو با برخی کارگران و کارشناسان مستقر در منطقه نشان داد که با وجود واکنش ایرانی‌ها نسبت به سرو این غذا در محوطه آشپزخانه چینی‌ها، کارگران چینی همچنان کار خود را انجام می‌دهند و با پرداخت وجه ناچیز به ساکنان فقیر و بومی منطقه، آنها را برای صید لاک‌پشت لاک‌نرم در تالاب هورالعظیم ترغیب می‌کنند.

در همین حال یکی از کارشناسان شرکت نفت مستقر در منطقه که نخواست نامش فاش شود گفت: سال گذشته در پی شدت گرفتن صید غیرقانونی لاک‌پشت‌ها از هورالعظیم که گفته می‌شود گونه‌ای در خطر انقراض است، ظاهرا محیط‌بانان این موضوع را به اطلاع اداره کل محیط‌زیست استان خوزستان رساندند و از این رو جلسه‌ای با حضور مدیران شرکت نفت مستقر در منطقه و اداره کل محیط‌زیست استان خوزستان در تاریخ ۲۴ خرداد ماه سال ۹۰ تشکیل شد و تذکرات لازم از سوی مدیر کل وقت محیط‌زیست به شرکت نفت داده شد تا پیمانکار چینی را از این اقدام منصرف کند اما باز هم صید لاک‌پشت‌ها ادامه یافت.

وی افزود: لاک‌پشت تنها گونه جانوری نیست که چینی‌ها برای غذا استفاده می‌کنند. آنها از سگ‌های ولگرد و گرازهای موجود در حاشیه نیزارهای تالاب هم برای تهیه غذا استفاده می‌کنند و برای این کار از روستاییان و بومیان بهره می‌برند. این کارشناس در ادامه می‌افزاید: سال گذشته یک دستگاه خودرو پیکاپ در حالی که تعدادی لاک‌پشت فراتی در آن موجود بود، توسط محیط‌زیست توقیف شد که نتیجه آن همان جلسه مشترک محیط‌زیست و نفتی‌ها بود ولی به نظر می‌رسد برای جلوگیری از این تخلفات نیاز به برخوردهای جدی و قهریه و نظارت بیشتر توسط محیط‌زیست است که تاکنون صورت نگرفته و تنها به همان جلسه و چند نامه در سال گذشته بسنده کردند.

به گفته این کارشناس مسوول، لاک‌پشت‌ها به دلیل اینکه گفته می‌شود یک غذای اشرافی محسوب می‌شود تا آمدن مدیران این شرکت چینی معمولا در سطل‌ها نگهداری می‌شوند و وقتی مدیری چینی از تهران به منطقه می‌آید این لاک‌پشت‌ها برای سوپ لاک‌پشت مورد استفاده آشپزهای چینی قرار می‌گیرد به همین دلیل کارگران ظاهرا کمتر این غذا را می‌خورند و اگر قرار باشد غذایی غیراز غذای معمول بخورند از گرازها و سگ‌های شکار شده استفاده می‌کنند.

لاک‌پشت فراتی با نام علمی Rafetus euphraticusیکی از ۱۰ گونه لاک‌پشت شناسایی شده در ایران است که در آخرین رده‌بندی اتحادیه جهانی حفاظت در فهرست گونه‌های در خطر انقراض جهان به ثبت رسیده است. از این ۱۰ گونه، ۵ گونه در دریا، ۲ گونه خشکی زی و ۳ گونه هم ساکن آب‌های شیرین داخلی هستند. در این میان تنها لاک‌پشت فراتی است که از لاک‌نرم بهره برده و چون چینی‌ها بزرگ‌ترین مصرف‌کننده لاک‌پشت‌های نرم در جهان هستند. انگار حالا بعد از حضورشان در ایران نیز قرار نیست ترک عادت کنند و این بار به لاک‌پشت‌های کمیاب فراتی ایران روی آورده‌اند.

منبع: روزنامه شرق ۲۶ شهریور ۱۳۹۱/ مژگان جمشیدی

http://arw.ir/wp-content/uploads/2012/05/Animal-Rights-Watch-ARW-3413.jpg

___________________________

رهاسازی یک لاک پشت فراتی در زیستگاه اصلی

مشاهده لاک پشتی با لاک نرم در لرستان+عکس

 

۷ Comments

 1. رويان می‌گه:

  جای تاسف داره!!!!!! باز هم جای قانون حمایت از حیوانات خالی است!!!!!!!!!

 2. شب می‌گه:

  این چینی ها عادت دارند در کشور خودشون هر جنبنده ای را بخورند و قانون حمایت از حیواناتی هم در کشورشون وجود نداره، حالا آمدن اینجا، و… اینجا هم که قانون حمایت از حیواناتی وجود نداره و…
  نصف بیشتر حیواناتی که در خطر انقراض قرار دارند، در سراسر دنیا بطور غیرقانونی کشته می شوند و راهی چین می شوند…

 3. لاله می‌گه:

  تو فیلمایی که ازشون می بینم ….یک چیزایی می خورند که حتی تصورشم تهوع آوره !!

  موندم با این نوع تغذیشون چرا مریض نمیشند ؟!

 4. سام می‌گه:

  سلام تو کشور خودمون اینجوری آزادانه شکار میکنند جای تاسف داره و سازمان محیط زیست هم طبق همیشه یه بینندس.

 5. جواتی می‌گه:

  لاکپشت تو چین سرو میشه ولی ….. اینا عند مریضا

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN