Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: شاید باور نکردن این خبر منطقی تر به نظر برسد چراکه مگر ممکن است رئیس اداره محیط زیست یک شهرستان برای بررسی خبر حمله یک پلنگ عازم ماموریت شود و حاصل این اقدام دو مجروح و یک پلنگ کشته شده باشد؟ پس فرق من و شمایی که نه محیط بانی می‌دانیم و نه به اهمیت حفظ گونه‌های رو به انقراض وقوف کامل داریم، با این متخصصان در چیست؟!

به گزارش «تابناک»، ساعاتی قبل، اخباری منبی بر حمله گربه‏‌سانی وحشی به یک شهروند دماوندی مخابره می شود تا اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان و محیط‏بانان کوه سفید برای بررسی موضوع راهی محل حادثه شده و گربه‌سان ذکر شده را «پلنگ» تشخیص دهند.

ماجرا زمانی عجیب می شود که به گزارش فارس، در حین بررسی، پلنگ عصبانی(!) به عباس میرزاکریمی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست دماوند و یکی دیگر از محیط‏بانان حمله ور شده و آنها را مصدوم می کند و در این کش و قوس و درگیری، محیط‏بانان پلنگ را می کشند!

تا اینجای کار با ماجرایی عجیب مواجه هستیم که در یک سوی آن جانور کمیابی وجود دارد که به رغم اینکه از سوی اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست (به اختصار «آی‌یوسی‌ان»IUCN) در فهرست گونه‌های «در مرز تهدید به انقراض» قرار گرفته، اما عباس میرزا کریمی (رئیس اداره محیط زیست دماوند که در ماجرای امروز مجروح شده) پیشتر در گفت‌وگو با یک خبرگزاری، با تاکید بر تهدید نسل این گونه جانوری بر اثر هجوم شکارچیان غیر مجاز، آن را در زمره گونه‌های در حال انقراض دانسته است.

این در حالی است که از سوی دیگر، با اعلام خبر حادثه، نیروهایی به منطقه اعزام شده‌اند که وظیفه اصلی شان بنا به تعریف، “حفاظت و کنترل عرصه‌های طبیعی و حیات وحش کشور” بوده و طبیعتا در این راستا آموزش دیده و مهارت آموزی کرده‌اند؛ حال آنکه رئیس ایشان هم در این ماموریت در کنارشان حضور داشته و به تبع آن، به همراه داشتن تجهیزات کامل و رعایت تمامی اصول ایمنی بیش از پیش اهمیت می یافته است.

بدین ترتیب متخصصانی برای بررسی ماجرا در صحنه حضور یافته بودند که می بایست اطلاعات کاملی درباره یکی از مهمترین گونه های زیستی منطقه زیر مجموعه خود داشته و به تجهیزاتی مانند تیرهای بیهوشی مجهز بوده و با آگاهی از میزان خطری که در کمینشان نشسته، آنقدر حرفه ای عمل کنند که نه به خودشان گزندی وارد شود و نه در نهایت، تنها از حیوان رو به انقراض جسدی باقی بماند؛ اما ظاهرا هیچ گونه توفیقی در این زمینه ها حاصل نشده و چه بسا محیط بانان شایستگی توبیخ و تنبیه را کسب کرده باشند!

گروه متخصصین گربه سانان که مجموعه ای از ده ها کارشناس و متخصص از سرتاسر دنیا در آن عضویت دارند، در شماره بهار نشریه خود (با نام Cat News) یکی از تصاویر گرفته شده از پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت بافق یزد را به عنوان تصویر روی جلد استفاده نمود. پلنگ ایرانی با نام علمی (Panthera pardus saxicolor) از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا بوده و عمدتا در ایران، افغانستان و ترکمنستان بوده و تعداد اندکی از آن در ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، روسیه و ترکیه به چشم می خورد. این پلنگ در زبان انگلیسی با نام (Persian Leopard) ‌خوانده می‌شود.
به عبارتی بهتر، ظاهرا محیط بانانی که برای بررسی حمله یک گربه سان به شهروند دماوندی به منطقه اعزام شده بودند، با علم به اینکه در محدوده کوه سفید تنها یک گونه گربه سان وحشی زیست می‌کند و با آگاهی از این موضوع که پلنگ جانوری انسان گریز بوده و تنها در صورتی حمله خواهد کرد که مجروح شده و یا احساس خطر کرده و راه گریز را باز نبیند، آنچنان دست خالی به دامان حیات وحش رفته بودند که نه تنها دو تن از ایشان راهی بیمارستان شده اند، بلکه در نهایت برای این جانور گرانبها هم اتفاقی بهتر از آنچه در مواجهه با شکارچیان رخ می دهد، رخ نداده است.اینجاست که باید از رئیس اداره محیط زیست این شهرستان و حتی مسئولان بالادستی وی پرسید که اصولا فایده اعزام ایشان به محل حادثه چه بوده است؟!گفتنی است که حدود دو هفته پیش (۲۴ مهرماه)، تصاویری از کشته شدن یک پلنگ ایرانی در ارتفاعات منطقه پشتکوه ممسنی فارس با شلیک ۵ گلوله یک مرد روستایی در دنیای مجازی منتشر شد که حکایت از قطعه قطعه شدن حیوان کشته شده با تبر داشته و ظاهرا فرجام ماجرا، چیزی بهتر از به آتش کشیده شدن این قطعات نبوده است. تصاویری تلخ از لاشه غرق به خون حیوانی نادر که ظاهرا شکارچی قصد داشته دم آن را برای یادگاری از تنش جدا کرده و باقی بدن را به آتشی بسپارد که دودش ممکن است چشم محیط زیست کشور را تا ابد بسوزاند!

___________________________

کشته شدن خرسی دیگر در مازندران!

خبر فوری: تلف شدن دومین پلنگ ماده در ۳ روز/ بزرگترین گربه ایران در خطر جدی

گلوله، تبر و آتش؛ سرنوشت دلخراش پلنگ ایرانی

مرگ پلنگ زخمی در سمنان

حمله پلنگ دو مجروح به جای گذاشت/ پلنگ زخمی درحال انتقال به تهران

تهدید جمعیت پلنگ در ایران برای احیا نسل پلنگ در روسیه

مرگ یک پلنگ دو ساله در تله کشاورزان سیاهکل

به داد پلنگ ایرانی باید رسید…

جنایت در حق حیات وحش/ تصویری

پس از چهار روز رها شدن در آب رودخانه؛ خرس قهوه ای با صورت پر از ساچمه کشته شد+عکس

بیانیه روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات/ رونمایی از جایزه سالانه حقوق حیوانات و «نشان خرس قهوه ای»

مشگین شهر: کشته شدن خرس قهوه ای اسیر در استخر باغ

قاتلان خرس قهوه ای در زندان مراغه/ از هفت مرد و چند کودک تصاویر سه نفر دستگیر شده اند

سهل انگاری سازمان کشتارچیان را گستاخ کرده/ کشته شدن دو خرس ظرف ۱۸ روز ناشی از انفعال سازمان است

شکار خرس قهوه ای در دامنه سهند/ تصویری

عکسی دلخراش از شکار خرس در کردستان/ تصویر

ردپای انسان در مقر پادشاهی خرس‌ها/ برخورد قاطع با متخلفان تنها راه مبارزه با حیوان آزاری

دم زیبایی که دلیل مرگ است: کشتار وحشیانه حیوانات برای نمایش/ تصویری

آزردن حیوانات تمرینی برای کشتن انسان‌هاست/ به مناسبت روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

اهدای «نشان خرس قهوه ای» به گروه، فرد و جوان فعال حوزه حقوق حیوانات/ تصاویر قطع کنسرت خورشید سیاه و یک دقیقه سکوت به یاد محیط بان شهید یاری

آیا تصویب قانون‌ بر روی کاغذ می‌تواند به ساماندهی امور منجر شود؟/ سام خسروی‌فرد

نجات یک کودک از تقابل با خرس/ توصیفی عجیب از درگیری های مکرر وارد شوندگان به حریم حیوانات

یک کارشناس حیات وحش: کشته شدن خرس سیاه در ایران یک استثنا است

۵ Comments

 1. pulad می‌گه:

  واقعا جای تاسف داره که یک سری ادم بی لیاقت مسئول این کار شدن

 2. رضا جلالی می‌گه:

  هر چه بگندد نمکش می زنند / وای به روزی که بگندد نمک

 3. دلسوخته می‌گه:

  این آقای […] و قشونی که با خودش آورده همگی بی لیاقت و دنبال راند بازی و شکار فروشی هستند و بر کسی پوشیده نیست که همین آقای رییس منطقه […] یکی از انسانهای […] و شکار فروش هستند که برادر خود را با مدرک دیپلم و قراردادی رییس سد لار می کنند تا کاسبی ادامه داشته باشد در ضمن اینچوب خداست تا بدانند روزی خود شکار طبیعت می شوند اگر سازمان در این خصوص اقدامی نکند دیگر باید فاتحه محیط زیست را خواند – چرا باید گونه را بیهوش نکنند چرا فقط بلدند لباس محیط بانی بپوشند و ژست بگیرند اینها همه خائنند

 4. موحی می‌گه:

  اینا همشون […] ..محیط بان ها را میگم

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN