Subscribe: RSS Twitter

یوز و توله هایش

دیده بان حقوق حیوانات: آمار ارائه شده از سوی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره تعداد یوزپلنگ ایرانی که در یک‌سال گذشته دو رقم مختلف را شامل می شد، واکنش‌های بسیاری از سوی فعالان و دوستداران محیط زیست به دنبال داشت و در حالی که انجمن یوزپلنگ ایرانی آمار یوزهای ایران را حداکثر ۷۰ عدد اعلام می کند، یک شکارچی ادعا می کند بیش از ۱۰۰ یوز دیده!

به گزارش همشهری آنلاین محمدعلی اینانلو مطلبی را به روزنامه همشهری ارسال کرده است که در ادامه می آید:

«رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در یک سخنرانی رسمی در یازدهمین اجلاس کنوانسیون تنوع زیستی در حیدرآباد هند اعلام کرد که جمعیت یوزپلنگ آسیایی در ایران پنجاه قلاده است درحالی‌که در سخنان پیشین خود حدود یک سال قبل اعلام کرده بود جمعیت یوزپلنگ در ایران یکصد قلاده است. این سخن از چند منظر قابل بررسی و تدقیق است؛ نخست اینکه این آمار که رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور به‌عنوان یک مقام رسمی در یک کنفرانس رسمی اعلام می‌کند از سوی مجامع جهانی به دقت مورد استناد و بررسی قرار می‌گیرد و این اتفاق در برهه‌ای از زمان واقع می‌شود که جهان حتی نگران از‌بین رفتن یک گونه گیاهی یا یک گونه از حشرات در جهان است و با این معیار، حذف حتی یک یوز‌پلنگ آسیایی که گونه‌ای در حال انقراض است می‌تواند به‌شدت موجب نگرانی مجامع جهانی باشد.

چه‌کسی مقصر است

حذف ناگهانی۵۰ یوز پلنگ کمیاب از صحنه حیات‌وحش جهان در کمتر از یک سال می‌تواند موجب نگرانی شدید جهانیان و به تبع آن متهم کردن کشور ما به بی‌کفایتی در حفاظت از محیط‌زیست شود که خود موجب بی‌اعتباری وجهه جهانی ایران است. از سوی دیگر، آمار اعلام شده از سوی رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست اگر واقعیت داشته باشد به‌شدت زحمات محیط‌بانان را که با ایثار تمام و با تلاش شبانه‌روزی از حیات وحش و به‌خصوص از گونه‌های کمیاب و در حال انقراض حفاظت می‌کنند و دراین راه گاه جان می‌بازند زیر سؤال می‌برد. اکنون این پرسش مطرح است که چه عاملی باعث کاهش ۵۰درصدی یوزپلنگ ایرانی در یک سال شده است؟ آیا محیط‌بانان که مسئولان مستقیم نگهداری و حفاظت یوزپلنگ هستند کم کاری کرده‌اند یا اینکه آمار گفته شده از طرف رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست واقعیت ندارد، که واقعیت داشتن فرض دوم یعنی غلط بودن آمار رئیس سازمان به‌مراتب وحشتناک‌تر از اولی است و اثر مستقیم آن دلسردی محیط‌بانان است که با فدا کردن راحتی، استراحت، خورد و خواب خود و حتی گاهی با مایه گذاشتن از جان، شبانه‌روز در حال گشت و حفاظت‌اند و این دلسردی، آنها را از حفاظت باز می‌دارد و موجب کاهش واقعی ۵۰ درصدی، حتی ۱۰۰ درصدی یوز پلنگ می‌شود که در این صورت باز هم موجب سرافکندگی ملی در مجامع جهانی است.

آمار واقعی؛ بیش از ۱۰۰قلاده

اما نویسنده این سطور به پشتوانه گشت دائم و شبانه‌روزی در طبیعت کشور و به پشتوانه نظر کارشناسان واقعی، شهادت می‌دهم که آمار رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست درست نیست و کاملاً از سر ناآگاهی است. جمعیت یوز‌پلنگ ایرانی با زحمت محیط‌بانان و کوشش دلسوزان واقعی حفاظت حیات‌وحش بی‌تردید بالای یکصد قلاده است. حاضرم هرچه که بخواهید به گرو بگذارم و مسئولان رده بالای محیط‌زیست را در زیستگاه‌ها بگردانم، به شرط اینکه بتوانند با من در گرمای بالای ۵۰درجه کویر همراه باشند و یکصدیوز‌پلنگ در بافق، توران، راور، نایبندان و دیگر جاها به آنها نشان بدهم، اما این بار اول نیست که رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست از این حرف‌ها می‌زند، این بار به ناگهان جمعیت یوز ایرانی را در یک مجمع رسمی جهانی نصف کرده است، یک‌بار نیز اعلام کرد که یکی از ببر‌های اهدایی روسیه حامله است، ببری که هرگز نزایید چون هرگز حامله نبود. یک‌بار هم اعلام کرد که شخصی به نام ظل السلطان پنجاه سال پیش آخرین ببر ایران را شکار کرد غافل از اینکه مسعود میرزا ظل‌السلطان بزرگ‌ترین پسر ناصرالدین شاه از سلسله قاجاریه بود و قاجارها حدود ۹۰سال پیش منقرض شدند و پنجاه سال پیش سلسله پهلوی در این کشور سلطنت می‌کرد و اصولاً ظل‌السلطانی وجود نداشت تا ببری شکار کند و بسیاری از این اظهارنظر‌های ناشیانه که بخش اعظم آن تقصیر او نیست بلکه تقصیر مشاوران و معاونان اوست که رئیس سازمان را در حصار پردیسان محاصره کرده و به او نیز اطلاعات غلط می‌دهند و موجب بی‌اعتباری رئیس سازمان و محیط‌زیست کشور می‌شوند، این حرف‌ها و آمارهای اشتباه را در رسانه‌های کشور، ما رسانه‌ای‌ها به نوعی رفع و رجوع می‌کنیم اما در سطح مجامع بین‌المللی کاری از دست ما ساخته نیست و غیب شدن ناگهانی ۵۰یوز‌پلنگ از محیط‌زیست کشور موجب شرمساری و سرافکندگی است.

و آخر کلام اینکه رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌بایست در این چند صباح باقیمانده قاعده بازی را عوض کرده، درترکیب مشاوران و معاونان خود تجدید‌نظر کند تا بیش از این موجب سرافکندگی او و شرمساری کارشناسان و دلسوزان واقعی حفاظت محیط‌زیست نشوند، ولله که ما این حرف‌ها و نوشته‌ها را از سر دلسوزی می‌گوییم و می‌نویسیم و ابداً قصد تشویش اذهان عمومی را نداریم چرا که غیب شدن ناگهانی ۵۰ یوزپلنگ اذهان عمومی را مشوش می‌کند نه گفته‌های از سر صدق ما، و مخلص کلام اینکه از این دست مشاوران و معاونان بسیارند و به هیچ وجه تعدادشان در حال کم شدن نیست بلکه یوز‌پلنگ، جبیر و گور در حال انقراض‌اند که با اینگونه مشاوره‌ها و مدیریت‌ها به‌زودی منقرض خواهند شد.»

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN