Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: رییس مرکز تحقیقات ماهیان سردابی کشور گفت :عملیات رهاسازی بچه ماهیان آزاد با مشارکت این مرکز در پنج رودخانه شمال کشور اجرایی می شود.

به گزارش ایرنا ، ˈمحمد صیاد بورانیˈ روز پنج شنبه در مراسم رهاسازی بچه ماهیان آزاد برای نخستین بار در رودخانه کرگانرود شهرستان تالش اظهار کرد:عملیات رهاسازی بچه ماهی های آزاد در رودخانه های دائمی چشمه میکه و سرداب رود در مازندران و رودخانه های شفارود و ناورود در گیلان نیز اجرا می شود.
وی افزود: طی این عملیات بیش از ۶۰ هزار قطعه بچه ماهی آزاد در این رودخانه ها رهاسازی می شود.
رییس مرکز تحقیقات ماهیان سردابی کشور بیان کرد: با اجرای این طرح که حدود یک میلیارد ریال اعتبار دارد هفت پروژه تحقیقاتی و اجرایی از قبیل ایجاد بانک ژن ماهی آزاد ، بانک اسپرم ماهی آزاد ، تبیین نقش اطلاع رسانی در بازسازی ذخایر ، تکثیر و تولید ماهی آزاد ، علامت گذاری بچه ماهیان و پیرایش بهداشتی از مرحله صید تا رهاسازی عملیاتی می شود.
مدیرکل شیلات گیلان نیز در این مراسم گفت:این استان در بخش تکثیر انواع ماهیان دریایی در سطح کشور پیشرو محسوب می شود.
ˈحجت سعیدیˈ افزود: با این گونه اقدامات از انقراض نسل برخی ماهیان جلوگیری شده و صنعت صید کشور نیز پشتوانه سازی و حمایت می شود.
وی اظهار داشت: این اقدام در بسیاری از موارد نتیجه خوبی داده به طوری که تکثیر و رهاسازی بچه ماهی های ˈسوفˈ که نسل آنها در انقراض بوده و با اقدامات حمایتی انجام شده، سال گذشته صیادان استان گیلان موفق به صید بیش از یکصد تن ماهی سوف شدند.
مدیرکل شیلات گیلان اضافه کرد: امسال در بخش دولتی نزدیک ۲۰۰ میلیون بچه ماهی استخوانی و خاویاری تکثیر شده است.
وی بیان کرد: امروز هم با رهاسازی بچه ماهی های گونه ˈآزاد ماهیˈ یک کار جدید و نو با هدف حفظ و بازسازی ذخایر و حمایت و پشتیبانی از جامعه صید و صیادی در دریای خزر برای اولین بار در استان گیلان انجام می پذیرد.
سعیدی ادامه داد: با این اقدام، ماهی های آزاد که نسل آنها در حال انقراض است با هماهنگی و همکاری مرکز تحقیقات ماهیان سردابی کشور و با حمایت سازمان شیلات ایران و موسسه تحقیقات شیلات کشور از خطر انقراض نجات می یابند.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN