Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: استاد دانشگاه علوم تحقیقات خوزستان گفت: در زاگرس ۴۲ تیره گیاهی، ۷۵ نوع گیاه، ۱۸۱ گونه درخت و درختچه، ۸۱۹ گونه بوته و بیش از ۴۳ واریاته درخت بلوط وجود دارد.

به گزارش ایسنا دکتر بهروز بهروزی راد در نخستین همایش ملی حقوق محیط زیست و منابع طبیعی زاگرس افزود: ایران از نظر زیست محیطی جهانی است در مقیاس کوچکتر و هر استانی از ایران، ایرانی با مقیاس کوچکتر؛ اگر های یک نعمت را نشناسیم هرگز به اهمیت نخواهیم داد.

این استاد دانشگاه علوم تحقیقات خوزستان با بیان اینکه اگر بدانیم ارزش محیط زیست چقدر مهم بوده و در سلامتی انسان و بقای زندگیش تاثیر دارد هرگز سبب اشک ریختن زاگرس نخواهیم بود ادامه داد: در زاگرس ۴۲ تیره گیاهی، ۷۵ نوع گیاه، ۱۸۱ گونه درخت و درختچه، ۸۱۹ گونه بوته و بیش از ۴۳ واریاته درخت بلوط وجود دارد.

وی گفت: زاگرس میراثی طبیعی است و نه تنها متعلق به ما بلکه به آیندگان خواهد رسید، هر هکتار از جنگل ۸۴٫۴ متر مکعب آب ذخیره می کند و بزرگترین رودخانه های ایران از زاگرس سرچشمه می گیرند.

بهروزی راد با تاکید براینکه وجود جنگلها باعث کاهش گردوغبار، تعدیل آب و هوا و… می شود اظهار کرد: زاگرس دژی استوار در برابر گرد و غبار عربی است و چنانچه برای زاگرس فکری نشود گوزن زردش نیز به سرانجام شیر ایرانی دچار خواهدشد.

وی بیان کرد: زاگرس مرکز مطالعات علوم مختلف و مرکز آزمایشگاه طبیعی و باستان شناسی، زیستگاه باربوس ماهیان و سمندر لرستانی، لاله های واژگون و… است.

این استاد دانشگاه خوزستان اضافه کرد: تالابهای زاگرس زیستگاه ۱۴۰ گونه پرنده بوده که در سال ۱۳۴۰ دوازده میلیون پرنده به زیستگاه این تالابها سفر می کردند اما متاسفانه امروز تنها ۴ میلیون پرنده با این تالابها می آیند.

وی گفت: در زاگرس سرعت تخریب بیشتر از حفاظت است و برای رسیدن به اهدافمان یعنی حفاظت از زاگرس باید اطلاعات علمی را از طریق تحقیق و مطالعه کسب و سپس برنامه ریزی و تصمیم گیری شود.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: مدیریت امروز محدود به بخشنامه شده و این مهم کاری از پیش نمی برد.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN