Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: منطقه حفاظت شده سیاه کیشم در گیلان بزرگترین کلونی جوجه آوری حواصیل خاکستری در جنوب دریای خزر است.

عباس عاشوری در گفت‌و‌گو با ایسنا با بیان این مطلب که حواصیل خاکستری از پرندگان حمایت شده ایران بوده و شکار آن ممنوع است، گفت: این پرنده یک متر طول دارد و بزرگترین حواصیل تیره گیلان است.

وی با اشاره به اینکه تقریبا در همه حواصیل‌ها، نرها از ماده‌ها بزرگتر هستند، افزود: در حواصیل خاکستری در فصل جوجه‌آوری عموما دو پر سیاه دراز از پس سرش آویزان است.

عاشوری ادامه داد: این گونه در زبان محلی به آن “کبود قار” یا “شالباغ” گفته می‌شود و معمولا به صورت انفرادی و گاهی در دسته‌های کوچک دیده می‌شوند.

وی با بیان این مطلب که حواصیل خاکستری بیشتر از ماهی و کمتر از خزندگان، دوزیستان و سخت پوستان تغذیه می‌کند، خاطر نشان کرد: تالاب‌ها، باتلاق‌ها، سواحل دریا، استخرها، شالیزارها و رودخانه‌ها از زیستگاه‌های حواصیل خاکستری در استان است و برروی درختان و به ندرت برروی نیزار آشیانه سازی می‌کند.

وی تصریح کرد: در تالاب کرفستان رودسر، تالاب جوکندان تالش و تالاب استیل آستارا به تعداد یک تا سه جفت و در تالاب کیا کلایه لنگرود و آلالان اسالم به تعداد بیشتر ۷-۱۲ جفت بر روی درختان توسکا جوجه‌آوری می‌کنند، اما منطقه حفاظت شده سیاه کیشم بزرگترین کلونی جوجه‌آور حواصیل خاکستری در جنوب دریای خزر است.

وی افزود: حواصیل خاکستری در سیاه کیشم برروی درختان بید و نیزار این منطقه جوجه‌آوری می‌کنند و تعداد آنها در این منطقه بیش از ۴۳ جفت است و در همه فصول در استان دیده می‌شود.

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN