Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: انتشار تصاویر مربوط به سر بریدن حیوانات سالم در دانشکده دامپزشکی یکی از شعب دانشگاه آزاد اسلامی سبب خشم حامیان حیوانات شده است.

در پی انتنشار گزارش تصویری دیده بان حقوق حیوانات مبنی بر لزوم نظارت بر دانشکده های دامپزشکی و مراکز مرتبط با تشریح و آزمایش روی حیوانات، گروه مجازی “دوستداران حیوانات” در یکی از شبکه های اجتماعی اقدام به انتشار تصاویری از چند دانشجو کرده که با سر بریده الاغ و سگ و با حالتی رکیک عکس یادگاری گرفته اند. انتشار این تصاویر موجی از  ناراحتی در میان حامیان حیوانات پدید آورده و خشم بی سابقه آنها را بر انگیخته است.

دیده بان حقوق حیوانات ضمن اعلام انزجار از شرایط حاکم بر کلاس های دروس تشریح حیوانات و زنده گشایی حیوانات بی پناه، از ایجاد شرایطی برای تحدید و نظارت بر حیوانات در دانشکده هایی که جهت آموزش از تشریح یا زنده شکافی حیوانات بهره می گیرند استقبال کرده و کشتن حیوانات سالم را صرفا به منظور تشریح آموزشی در شرایط امروزین، اخلاقی و صحیح نمی داند.

در همین زمینه:

لزوم نظارت بر دانشکده های دامپزشکی/ تصاویر

۲۴ Comments

 1. سیاوش می‌گه:

  نباید از کنار این مسائل راحت گذشت
  متاسفانه در شرایطی که متولیان رسمی حمایت از حیوانات هیچ اقدام در این مسر نمی کنند باید جریانات مستقل همه ی توانشان را برای مقابله با چنین وحشی گری هایی به کار گیرند.
  فاتحه ی آن علم و آموزشی که با این کثافتکاری ها و با این موجودات وحشی تحصیل می شود را باید خواند.

 2. آزاده می‌گه:

  بیصبرانه منتظر پاسخ روشنی از طرف رییس این دانشگاه هستیم. چنین وحشی گری و سنگدلی ای برای مدعیان طالب دانش دامپزشکی شرم آور است. چگونه دامپزشکان پیش کسوت تاب می آورند که این کودکان نادان ریش دار، آبروی حرفه ای این پیشه ی مقدس را زیرسوال ببرند؟!
  من به عنوان یک فعال حقوق حیوانات بطور جد منتظر پاسخ از طرف مسئولین این دانشگاه بوده و این جنایت را از قبل سهل انگاری آنان میبینم. چگونه چند دانشجو اجازه دارند حیوان زنده و سالم را سلاخی کنند؟ مگر آن حیاط و آن اتاق به اصطلاح تشریح استاد یا نگهبان یا… نداشته که رفته اند عکس یادگاری گرفته اند؟ شرمشان باد

  • شهرزاد می‌گه:

   دامپزشکان پیشکسوت ما هم همین راه رو رفتند آزاده ی عزیز.
   اساتید این ها هم همین راه رو رفتند و …. این داستان ادامه دارد!
   خانه از پای بست ویرانست!

   • najme می‌گه:

    این دنیا با جهنم هیچ فرقی نداره وقتی یک انسان یا حیوان راحت زجر بکشه بدون گناه . چطور کسی که طمم دردو میدونه سریه موجود همچین بلایی میاره حیوونا همونقدر درد میکشن که ما میکشیم. کاش میتونستم واسه حیوونا کاری کنیم. بیاید جلوی این فاجعه ها رو بگیریم نذاریم کشتنشون ادامه پیدا کنه . باید جلوی کشتارو گرفت حیوونا مثل ما درد میکشن نذارید ادامه باشه ؟

 3. رامك می‌گه:

  آزار و کشتار حیوان در آموزش باید به کل متوقف شود.
  مگر در دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی برای آموزش آدم میکشند؟؟؟؟؟؟؟
  در مورد آموزش آناتومی سگ ،نرم افزار بسیار بسیار کامل و مفیدی از طرف دانشکده کولورادو (دکتر والن) به ایران هدیه فرستاده شده و با اینکه در آمریکا باید حدود ۵۰ دلار هزینه خرید آن را داد ،اجازه داده اند که برای استفاده دانشجویان ایرانی که امکان خرید آن را ندارند ،بطور رایگان تکثیر شود.
  این دانشجوی دانشکده دام گرمسار در حقیقت چهره کار پلید و زشت کشتن حیوان در دانشکده ها را که همیشه در پس پستو ها انجام میگرفته،عیان کرده است. این دانشجو جنایت تازه ای انجام نداده ،فقط کاری را که اساتید با افتخار و به نام پیشرفت علم آنهم به دور از چشم مردم انجام میدهند ، در انظار قرار داده است.
  با وجودی که انسان هیچ دلیل موجه اخلاقی برای اینکار ها ندارد، حالا که نرم افزار شگفت انگیزی برای آموزش آناتومی سگ در اختیار داریم، آیا باز هم بهانه ای برای انجام این جنایت وجود دارد؟

  • ای کاش اون روزی که وارد دانشگاه شدم و خوشحال از این بودم که قراره دندانپزشک بشم انقدر بچه ساده نبودم و عقل الانم رو داشتم اون موقع شروع میکردم به تشریح انسان با لذت دلم هم نمی سوخت…
   نوش جونم که ۴ تا کشیده از استاد فیزیولوژیم خوردم که خرگوش و موش و قورباغه تشریح نکردم … اگر میدونستم بمیرم این حیوونا نجات پیدا میکنند یه لحظه هم دریغ نمی کردم

 4. زرین آذر می‌گه:

  زمان آن رسیده که بطور جدی به باورها ٫ افکار و اعمال خود نگاهی عمیقتر بیاندازیم.

  آنچه که بیش از هر چیز در این تصویر چشم گیر میباشد دیدن این واقعیت است که براستی که چگونه ما انسانها حساسیت خود به کشتار و سبعیت را از دست داده ایم.  بخصوص اگر این کشتار و سبعیت متوجه حیوانات باشد.
  تصویر دو سه جوان را نشان میدهد که فاتحانه سر دو حیوانی را که از بدن جدا نموده اند در دست گرفته و با لبخندی پیروزمندانه به نمایش میگذارند آنهم به همراه نمایش یک چاقوی خونی و سایر وسایل شکنجه و کشتاراین دو حیوان.
  شاید قابل فهم باشد که این دانشجویان پیروزمند از اینکه بالاخره پس از عبور از هفت خوان رستم وارد دانشگاه شده و آینده ای را برای خود تامین نموده اند خواسته اند از اولین تجربه خود ازدرس تشریح عکسی به یادگار بگیرند. اما آیا ما آنچنان به ناچیز دیدن موجودات دیگر٬ به گشتار و شکنجه حیوانات دیگر عادت کرده ایم ٬آنچنان حساسیت خود نسبت به مرگ و خونریزی را از دست داده ایم و آنچنان موجودات دیگر کره زمین را مایملک شخصی خود دانسته وجای خود میداانیم که هر چه که خواستیم با هر که که خواستیم انجام دهیم که سر بریده ی دو حیوان را همراه با چاقوی خونی ـ وسیله کشتار ـ به نمایش میگذاریم آنهم اینگونه فاتحانه؟
  لبخند پیروزی برای چه؟ برای کشتن دو حیوان اسیر- دو موجود زنده – که در دست ما راهی برای دفاع از خود ندارند؟ ژست فاتحانه برای ریختن خون ؟ برای داشتن وسیله ی کشتار آغشته به خون ؟ برای تخریب ؟ برای اینکه انسانی و هر چه که میخواهی با طبیعت و با حیوانات دیگر انجام میدهی؟

  لحظه ای به این بیندیشیم که اگر دانشجویان پزشکی پس از کلاس تشریح خود با سر بریده ی دو انسان فاتحانه عکس بگیرند چگونه بی شک صدها صدای اعتراض خواهان پیگیری و مجازات آنها خواهد شد.
  دانشجوی عزیز : به این فکر کن که چه چیز باعث میشود که بریدن سر حیوان زنده در تو حس پیروزی می آفریند و بریدن سر انسان وجدان و اخلاقت را به صدا در آورده و بعد هم روانه زندانت میکند.
  ولی آیا بین سبعیت و تجاوز به حیوانات و سبعیت و تجاوز به انسان و به طبیعت ارتباطی نیست؟

  دانشجوی عزیز: دامپزشکی رشته شفقت به حیوان است نه بریدن سر آن
  دانشجوی عزیز٬ اگر استادان تو در آن دانشگاه به تو احترام به حق حیات موجودات دیگر را نیاموزند تو باید به پا خیزی وبه آنان بیاموزی احترام به زندگی را و مهربانی به موجوداتی که در پی درمان آنان به دانشکده دامپزشکی قدم گذاشته ای. تو به دانشکده دامپزشکی میروی تا روشهایی برای کاهش درد و بیماری حیوانات و دفاع از آنان بیاموزی و نه کشتن آنان را.

  مطمئنا اگر این دانشجویان نگاهی دوباره به این عکس انداخته و با مکث و مدااقه به عمل خود اندیشه کنند نقش باورهای ریشه دار اجتماعی را در نا خود آگاه خود در کار خواهند یافت. باورهایی که کشتار و شکنجه ی حیوانات را مجازدانسته و آنرا به هیچ میگیرد. و این باورها مانند بسیاری دیگر از باورها که اعمال ٫ انتخابها و زندگی روزمره مارا به گونه ای اتوماتیک رقم میزنند تنها درباز نگری و در برخورد به آن است که قابل تصحیح میباشند.
  زمان آن رسیده که بطور جدی به باورها ٬ افکار و اعمال خود نگاهی عمیقتر بیاندازیم.

 5. شهرزاد می‌گه:

  برای همینه که پیدا کردن یک انسان اصیل و واقعی دربین دامپزشکان کار بسیار دشوار و گاهی ناممکن هست.
  مسئولین مرگ ببر سیبری هنوز مجازات نشدند مجازات افرادی که باعث و بانی این خشونت در دانشگاه ها هستند که یک رویاست.

 6. محمد می‌گه:

  لازم است براتون توضیح بدم قبل از کالبدشکافی به حیوان داروی آرام بخش رامپون تزریق شده بود. بنابراین حیوان بیهوش بوده و هیچ دردی احساس نمی کرد. همیشه زود قضاون نکنید.حتی در دانشگاههای کانادا هم کالبدشکافی انجام مشود.

  • majid می‌گه:

   کسایی که با این شدت شعار حمایت از حیواناتو میدن سفره بهترین مهمونیاشون مزین به گوشت همین حیواناته بهترین تفریحاتشون سوار شدن پشت همین حیواناته پس بدونن پیشرفت علم پزشکی هم نیازمند استفاده از همین حیواناته کاریشم نمیشه کرد.

   • دیده بان حقوق حیوانات ش می‌گه:

    دوست عزیز،
    بر خلاف تصور سرکار، بسیاری از دوستان شما سفره های مزین به گوشت ندارند و در کشورهای پیشرفته نیز آزمایش روی حیوانات چه در بحث آموزش و چه در بحث پژوهش به شدت در حال محدود شدن است.
    کمی مطالعه باعث افزایش اطلاعاتتان خواهد شد.

   • رضا جلالی می‌گه:

    مجید جان دلبندم !!
    بسته به اینکه علمی که شما از آن صحبت میکنید مربوط به چه قرنی باشد می توان فرمایش شما را پذیرفت .ضمنا اگر امکان دارد از کشورهای پیشرفته ای که بازدید نموده و مشاهده کردید که با شیوه های سنتی ( عهد بوقی ) اینچنینی دارند پیشرفت میکنند ما را هم در جریان قراردهید .

 7. رضا می‌گه:

  متاسفانه این موضوع در همه دانشکده های دامپزشکی اتفاق می افته. کلا در رشته های علوم پزشکی در دروس علوم پایه شارایط همین هستش. در دروس فیزیولوژی و فارماکولوژی پزشکی هم بر روی حیوان کار می کنند و کالبدگشایی انجام می دهند
  فقط بسته به وجدان استاد یا مسئول آزمایشگاه شدت بی رحمی کم و زیاد میشه
  حالا واسه دوستانی که کلی از دست دامپزشکا دلگیر هستن خبر بدی دارم.
  همه ما ها تا حالا گوشت خوردیم. گوشتی که از ذبح دام ها در گشتارگاه ها حاصل می شه. این عکس ها پیش وقایع کشتارگاه مثل کارتون هستش.
  جمله آخر ( منبع یادم نمیاد):
  اگر کشتارگاه ها دیوارهای شیشه ای داشتند تمام مردم وجترین می شدند

 8. شیرین می‌گه:

  عزیزان من تو بیمارستانهای دولتی ادم هارو موش ازماشگاهی میکنن تو شکم یکی چاقو جا میزارن یکی میره سزارین بشه روده اون بریده میشه.یکی کتفش میشکنه میره اتاق عمل جنازه اون میاد بیرون تو کشوری که پسر مردم چاقو میخوره رو زمین جون میده همه بجای کمک عکس و فیلم میگیرن برای ادمها ارزش قائل نیستن میخوای برای حیوانات ارزش قائل باشن ادامهای این کشور روز به روز دارن بیرحمتر میشن .
  اخه هر چقدر هم داروی بیهوشی بدن اونا قلبشون که میزنه نفس که میکشن خدارو خوش میاد… تو اسلام اگر به حیوانی هم اسیب برسونی دیه باید بدی حتما این اقایون این عکسهارو به اتاق پذیرایی زدن و افتخار میکنن خوب شماها چرا دکتر میشین برین یا طباخی بزنین یا قصابی که براحتی روزی صد تا عکس با کله های بریده بندازین

 9. vahid می‌گه:

  این کشور از پایه خرابه .به انسانش رحم نمیکنن چه برسه به حیوان. دو هفته پیش تویه دعوا منو با چاقو زدن چاقو به کتفه راستم خورده بود خونریزی شدیدی داشتم وقتی به اورژانس زنگ زدیم جواب دادن که ماشین ندارن وتا یک ساعته دیگه نمیتونن بیان دیگه داشتم بیهوش میشدم که داداشم رسید ومنو با ماشین به بیمارستان امدادی بردش . من سه روز بستری بودم .تو این سه روز با چشایه خودم دیدم که چطور ادمارو سلاخی میکردن. دامادمون فوت شده تویه تصادف کسایکی اونجا بودن میگفتن که یک ساعتونیم طول کشیده که اورژانس برسه .شاید اگه اورژانس زود تر میومد دیگه دختره خاهرم یتیم نمیشود.اخه چیه این کشور درسته.دیگه این حیون کشنا که باسشون چیزی نیست

 10. لومین می‌گه:

  هیچ کار اشتباهی نکردن، اگه فقط از بعد احساسی نگاه نکنیم متوجه میشیم کار اونها لازمه تا انسانی ها یا موجودات بسیار دیگری از آسیب ماسون و در امان بمونن

 11. انوش می‌گه:

  هیچ کار اشتباهی نکردن، اگه فقط از بعد احساسی نگاه نکنیم متوجه میشیم کار اونها لازمه تا انسانی ها یا موجودات بسیار دیگری از آسیب ماسون و در امان بمونن و یک نکته دیگه شما می تونید با شبیه ساز رانندگی یا یک وسیله بازی تمرین رانندگی کنید و بعد در دنیای حقیقی با وسیله واقعی رانندگی کنید!؟

  • fatemeh می‌گه:

   این مثالت اصلا معنی نداره تیکه تیکه کردن یه جونوری که قلبش میزنه خون تو رگاش جریان داره و احساس و عواطف و حق زندگی کردن داره کاری غیر اخلاقی و بی رحمانه ای هست و هیچ ربطی به مثال تو نداره.پس با این حساب باید یه بچه ادم و یه آدم زنده رو تیکه تیکه کنن و باهاش عکس بگیرن چون میخوان در آینده دکتر بشن و نیاز به این کار دارن و اگه با نمونه مصنوعی یا مرده کار کنن نمیتونن در آینده پزشک بشن!

 12. انوش می‌گه:

  دانشجویان رشته های علوم پزشکی و بخصوص بیولوژی برای تشریح راحت سر و جمجمه نیاز به این کار رو دارن چراکه سر این موجودات کوچیکه
  عملکرد قلب هم رفلکسی هست مثل شنای غورباقه و اگر بعد از تشریح قلب رو از حرکت نندازن و یا ارتباط سر با نخاع رو قطع نکنند اثر داروی بیهوشی از بین میره و موجود به هوش می آد که به هوش آمدن در اینحالت برای هر موجودی خوب نیست

 13. fatemeh می‌گه:

  وای خدای من این دیگه چه کاریه.اصلا فکر نمیکردم یه دامپزشک اینقدر نسبت به حیوانات خشن وبی رحم باشه.من از روی علاقم به حیوانات میخوام دامپزشکی بخونم و واقعا راضی و مشتاقم که هرچه سریع تر یاد بگیرم.برام جای تعجبه که چرا این دامپزشکا اینجورین و از تشریح حیوانات زنده ناراحت نمیشن چون من از همین الان ناراحتم و امید وارم هیچ وقت مجبور به دیدن چنین صحنه ای نشم.قبلا فکر میکردم دوباره بدن حیونو بخیه میکنن و اونم حالش خوب میشه ولی الان که فهمیدم اینطوری نیست خیلی ناراحت و مخالفم.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN