Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: دو عدد بالابان توسط دوستداران محیط زیست تحویل محیط زیست اصفهان شد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان اصفهان، دوستداران محیط زیست با تحویل دو عدد پرنده شکاری زیبا از نوع بالابان شرایط قرنطینه این پرندگان جهت بررسی مشکلات احتمالی و نهایتا آزاد سازی در طبیعت را فراهم آوردند.

گفتنی است ،بالابان یا چَرخ با نام علمی (Falco cherrug) از بزرگ‌ترین انواع شاهین و از پرندگان شکاری است که با توجه به کاهش بسیار سریع جمعیت آن در دهه‌های اخیر در معرض خطر انقراض قرار گرفته‌است.

بالابان‌های مهاجر در مرداد و شهریور ماه از کشورهای ترکمنستان و آذربایجان برای زمستان‌گذرانی به ایران می‌آیند. کاهش جمعیت جهانی بالابان از حدود ۱۲ هزار جفت در سال ۱۹۹۰ به حدود ۴۴۰۰ جفت در سال ۲۰۰۳ موجب شد این پرنده شکاری در فهرست گونه‌های در معرض خطر انقراض اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست قرار گیرد.

مهمترین دلیل این کاهش جمعیت زنده‌گیری مداوم این پرنده از طبیعت برای استفاده در بازداری است. تخریب زیستگاه‌ها و استفاده از مواد شیمیایی در کشاورزی نیز از دیگر عوامل این کاهش جمعیت است.

این گزارش می افزاید: یک عدد سارگپه نابالغ که از خانواده پرندگان شکاری است توسط دوستداران محیط زیست به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تحویل شد.

به گزارش دریافتی از معاونت محیط زیست طبیعی این اداره کل پرنده مورد نظر که به دلیل آسیب دیدگی بال، موقتاً توان زندگی در طبیعت را از دست داده بود فعلا تحت درمان قرار دارد و به محض بازیابی توان در طبیعت رها سازی خواهد شد.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN