Subscribe: RSS Twitter

برای دیدن تصویر در اندازه بزرگ روی آن کلیک کنید.

دیده بان حقوق حیوانات: با همکاری علاقمندان به حیات وحش و محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فومن یک عدد کرکس سیاه نابالغ در دامن طبیعت رهاسازی شد.

این کرکس سیاه نابالغ که بعلت شوک ناشی از ضعف و گرسنگی قدرت پرواز خود را از دست داده بود با همکاری روستاییان طبیعت دوست منطقه کلرم فومن عصر دیروز توسط محیطبانان به اداره حفاظت محیط زیست فومن گسیل شد تا اقدامات بهداشتی و تیماری بر روی آن انجام پذیرد. پس از تیمار و غذا دهی مناسب ، حیوان قدرت پرواز خود را بازیافت و فرایند حلقه گذاری توسط کارشناسان حوزه محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان برروی آن انجام پذیرفت .کرکس سیاه که هم اکنون از سلامتی کامل برخوردار است در ارتفاعات صخره ای منطقه کهنه ماسوله رهاسازی شد.

به گزارش پایگاه خبری سازمان حفاظت محیط زیست کرکس سیاه یکی از گونه های بسیار مهم در حلقه های بالای زنجیره های غذایی به شمار میرود این گونه ها با تغذیه از لاشه های حیوانات و مردارها ،عامل اصلی بازگرداندن مواد اولیه معدنی از زنجیره های غذایی به خاک هستند. این گونه ها با مصرف لاشه های به جا مانده در طبیعت امکان دسترسی عوامل بیماریزا را به این منابع غذایی به حداقل رسانده و کارکرد عظیم بهداشتی خود را مدیون ساختار منحصر بفرد دستگاه گوارش و مورفولو‍ژی منقار خود هستند . کرکس سیاه در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت طبیعت و منابع طبیعی (IUCN)  در فهرست در معرض تهدید قرار دارد . این پرندگان با ۱۰۰ تا ۱۱۰ سانتی متر طول ،لاشخوری بزرگ حتی بزرگتر از دال است .این پرنده در اطراف گردنش شنلی به رنگ قهوه ای داشته و وجه تمایز آن موهای ریز آبی مایل به خاکستری است که در ناحیه سر دارد . کرکس سیاه از پرندگان حمایت شده و شکارممنوع کشور نیز بشمار می آید که در کوهستانها و دشتهای دورافتاده زندگی میکند . در استان گیلان به تعداد محدود اغلب تنها و گاهی به همراه دال در ارتفاعات رودبار و تالش دیده میشود زمان حضور این پرنده در گیلان پاییز و زمستان بوده و پس از آن به بخشهای دیگر کره زمین مهاجرت مینماید . اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان از روستائیان روستای کلرم به خاطر همراهی شان تقدیر و تشکر مینماید

برای دیدن تصویر در اندازه بزرگ روی آن کلیک کنید.

۱ Comment

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN