Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات:مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان از آغاز پروژه پرورش تمساح در باغهای این استان خبر داد. خسرو افسری در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در حال حاضر بر اساس سرشماری صد در صد و آمار عینی ۲۸۴  گاندو در برکه ها و آبگیرهای سیستان و بلوچستان شناسایی شده اما مطمئناً تعداد این گونه در استان بسیار بیشتر از این میزان است و به ۴۰۰ تا هم می رسد.به گفته وی، مرکز تحقیقات اداره کل محیط زیست سیستان در سال جاری موفق به تکثیر در اسارت تمساح پوزه کوتاه شد و ۱۶ تمساح در این شرایط تولید شده است.

افسری با بیان اینکه گاندو یا همان تمساح پوزه کوتاه برای مردم محلی مقدس است اظهار داشت: هر جفت تمساح پوزه کوتاه در فصل جفت گیری ۱۵ تا ۲۰ عدد تخم می گذارد که در صورتی که شرایط مهیا باشد دست کم نصف این تعداد قادر به رشد و نمو است .

Animal-Rights-Watch-ARW-5646

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان  تصریح کرد: بنابراین  از هر ۱۰ جفت تمساح پوزه کوتاه در طول یک سال می توان حداقل ۱۰۰ عدد تمساح احیا کرد لذا اداره کل محیط زیست استان در نظر دارد این گونه را در اختیار باغدارانی که شرایط نگهداری تمساح را دارند و برای پرورش آن داوطلب هستند قرار دهد.

وی افزود: در این پروژه که اعتبار آن به عهده خود باغداران است تعدادی از گاندوهایی که تولید می شوند باید به محیط زیست برگردانده شود اما بیش از آن هر تعداد تمساحی را که تولید شود متعلق به باغداران است و می توانند آن را نگهداری کنند و یا بفروشند.به گزارش خبرنگار مهر، تعداد گونه تمساح پوزه‌کوتاه ایرانی (گاندو) که در باور مردم بومی منطقه حیوانی مقدس است، طبق آخرین سرشماری‌ها در بهار سال جاری در منطقه سرباز به ۲۸۶ رسیده است و این در حالی است که به گفته مسئولان محلی تا دو سال گذشته این تعداد ۴۰۰ گونه گاندو بوده است.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN