Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات ایران:  روزنامه گاردین گزارش داد:آیا ایران دوشنبه گذشته که ادعا کرد یک میمون را با موفقیت به فضا فرستاده و زنده باز گردانده است واقعا این کار را کرده بود؟ بر خلاف چندین گزارش رسانه ای در روزهای اخیر که ادعای ایران را زیر سوال می برد، به نظر می رسد میمون ارسال شده به فضا سالم به زمین بازگشته است.
Animal-Rights-Watch--ARW-1-1209
به گزارش واحد مرکزی خبر ، بعد از ناهمخوانی میان عکس های منتشرشده از میمون مزبور، طرفداران نظریه توطئه در عرض چند ساعت بعد از انتشار این خبر وارد اینترنت شدند و گفتند مقامات ایران درباره این پرتاب دروغ گفته اند و احتمالا میمون در مسیر بازگشت به زمین مرده است.در عرض چند روز، این ادعاها توسط وبسایت های خبری در انگلیس و سایر نقاط جهان منتشر و ایران متهم شد با نمایش میمونی دیگر خواسته است بر شکست خود سرپوش بگذارد.

این اغتشاش خبری ناشی از دو تصویر متناقض بود. در نخستین ساعات انتشار این ماجرا توسط خبرگزاری های ایران، بسیاری از وبسایت ها در کنار خبر خود تصاویر میمونی را منتشر کردند که خال قرمزی بر روی سر داشت. تصور می شد تصویر فوق جدیدا گرفته شده است. رسانه های خارجی نیز از همین تصویر استفاده کردند. اما تصاویری که اواخر روز بعد از پرتاب منتشر شدند میمون دیگری را نشان می داد که هیچ خال قرمزی نداشت و ظاهرش نیز متفاوت بود.اما بگذارید ببینیم حقیقت ماجرا چیست. تصویر نخستین صرفا یک تصویر آرشیوی و متعلق به میمونی بود که در تلاش توام با شکست سال ۲۰۱۱ شرکت داشت. ایسنا خبرگزاری دانشجویان ایران این تصویر را که مربوط به دو سال پیش بود منتشر ساخت.بسیار شده است خبرگزاری های ایرانی در کنار اخبار جدید خود از تصاویر آرشیوی استفاده می کنند و زیرنویس هم ارایه نمی کنند و در نتیجه خوانندگان خود را به اشتباه می اندازند.خبرگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه گزارشی درباره این خلط تصاویر منتشر ساخت.

جاناتان مک دوول، ستاره شناس عضو دانشگاه هاروارد در گفتگو با این خبرگزاری گفت: “میمونی که خال قرمز دارد در سال ۲۰۱۱ پرتاب شده و مرده است. موشک آن پرتاب از بین رفت و به فضا نرسید. آنها این تصویر را با تصویر پرتاب موفقیت آمیز سال ۲۰۱۳ قاطی کردند.”مقامات ایران نیز برای روشن شدن ماجرا اقدام کردند. محمد ابراهیمی، یک مقام ارشد فضایی ایران در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: “با اطمینان می گویم میمون در سلامت به سر می برد و سفر فضایی فوق هیچ تاثیر منفی بر پیشگام نداشته است.”وی گفت برخی عکس ها که توسط خبرگزاری ها منتشر شد ربطی به زمان این پرواز نداشته و تصاویر آرشیوی بوده است.

گاردین در پایان می افزاید به این ترتیب باید گفت میمون ارسال شده به فضا سالم به زمین بازگشته است .

______________________________________________________________________

“میمون فضانورد” و شائبه ای که جهانی شد: سازمان فضایی مستندات تصویری اش را منتشر کند

«پیشگام»، نخستین حیوان آزاری فضایی ایران/تصویر

جزئیات اعزام اولین میمون فضانورد ایرانی/ اعزام انسان به فضا تا ۱۰ سال آینده .

میمون ایرانی در فضا/ آزموده را آزمودن خطاست

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN