Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات:به گزارش خبرگزاری  مهر، یگان حفاظت محیط زیست مازندران روز گذشته در جریان گشت و کنترل مناطق جنگلی حفاظت شده بولا واقع در دودانگه ساری، با مشاهده آثار شکار غیرمجاز، موفق به دستگیری ۴ نفر شکارچی متخلف شدند. از این متخلفین لاشه دو گوزن (شوکا) ماده آبستن، دو قبضه اسلحه شکاری و مقداری مهمات کشف و ضبط شد. در گذشته شکارچیان خارج از فصل مجاز به شکار نمی رفتند و هرگز به سمت حیوانات جوان، ماده و بره ها شلیک نمی کردند. روند رو به گسترش کشتار حیوانات ماده، آبستن و حتی گونه های کمیاب و در معرض انقراض نشان از نابودی تمام اصولی دارد که زمانی حتی شکارچیان غیر مجاز آنها را رعایت می کردند.

  Animal-rights-watch-ARW-280

شوکا (گوزن مینیاتوری) کوچکترین گونه گوزن کشور به شمار می رود، شوکا با رنگ بدن تقریبا قهوه‌ای و نوک موهای روشن‌ حدود ۱۵ کیلوگرم وزن دارد. وی افزود: گوزن‌ از گونه های جانوری متعلق به حدود میلیونها سال پیش است، حیات گوزن‌ها در شمال ایران قدمتی طولانی دارد و روزگاری در گستره وسیعی از مناطق جنگلی جنوب دریای خزر در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان زندگی می کرده است.

Animal-rights-watch-ARW-281

در حال حاضر نسل هر دو گونه گوزن مناطق جنگلی شمال ایران یعنی مرال (گوزن قرمز) و شوکا (گوزن مینیاتوری) به دلیل تخریب گسترده، تغییر کاربری عرصه های جنگلی شمال کشور به مناطق مسکونی و زمین های کشاورزی و شکار بی رویه در آستانه انقراض قرار دارد.

Animal-rights-watch-ARW-282

مرال و شوکا به عنوان گونه های بارز در اکوسیستم مطرح هستند و در زیستگاه خود می‌توانند تضمین کننده بقای سایر گونه های وابسته به خود باشند و حذف آنها از طبیعت کشور می تواند صدمات جبران ناپذیری را بوجود آورد.

۵ Comments

 1. اشکان می‌گه:

  وای بر ما،

  ما مردمی که هیچگونه ترحم برای حیوانی بیدفاع و آبستن نداریم، مردمی که موجود زنده را وقت به عنوان “کباب” می‌‌بینیم.

  ما مردمی که اگر کسی‌ یه تلنگر به‌‌‌ ما یا به یکی‌ از نزدیکان ما بزند، آنچنان اه و فغانی راه می‌اندازیم، که ما تافته جدا بافته خدا هستیم و اشرف مخلوقات…

  وقتی‌ ما فکر می‌کنیم خدا حیوان را فقط برای آن آفریده که ما از آن (به هر صورت) استفاده کنیم ، حالمان چنین است و آینده مان بدتر از این

  عالمی دیگر بباید ساخت و از نو آدمی‌

 2. رضا جلالی می‌گه:

  قطعا با خواندن این خبر عده ای می نویسند که حساب این وحشی گری از حساب شکارچیان باوجدان جداست !!!!!! پس پیش دستی می کنم و فریاد می زنم که :
  دوستان عزیز ! کشتار حیوانات امری وحشیانه و غیر اخلاقی است و چیزی به نام شکارچی با وجدان و با اخلاق نداریم .

 3. arsalan می‌گه:

  سزای کسانی که این حیوانات بی گناه و ابست را کشتن همان کاری است که خود ان ها به سر این گوزن ها اوره اند است با توجه به این که ان ها را نمی توان ابست کشت

 4. فلاحی می‌گه:

  این افراد سزای اعمال خود را دراین دنیا می بینند خدالعنت کند انها را که حقوق حیوانات را رعایت نمی کنند

 5. مانی می‌گه:

  سلام واقعا متاسفم برای آن دسته از افرادی که کشتن این حیوانات رو به سیری شکم خودشان ترجیح میدهند،این طبیعت زیبا با وجود چنین حیواناتی زیباتر میشود.

Leave a Reply


© ۱۳۹۸ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN