Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-1770

دیده بان حقوق حیوانات:به گزارش دیده بان حقوق حیوانات بالاخره پس از مدت ها انتظار نرخ ضرر و زیان کشتار حیات وحش توسط مسوولان مربوطه اصلاح و به روز رسانی شد، اما بررسی نرخ ها و ارقام اعلامی نشان از کم لطفی عمیق مسوولان به حیات وحش و حیوانات ایرانی دارد. از یک سو به نظر می رسد این نرخ ها احتمالا بازدارندگی لازم را در برابر تفنگ به دستان و افراد نا آگاهی که در طبیعت ایران پرسه می زنند نخواهد داشت و از دیگر سو بررسی جرایم کشورهای پیش رفته و موفق در زمینه حفظ حیات وحش نشان می دهد نرخ های ایرانی در اکثر دسته ها هیچ تناسب و حتی شباهتی هم به نرخ های جهانی ندارد.

Animal-Rights-Watch-ARW-5684

حیات وحش ایرانی هم قیمت گاو و گوسفند!

این روزها که قیمت خودروهای سواری هم به کیلو محاسبه می شود، بد نیست با دانستن میزان ضرر و زیان و وزن هر گونه، برای درک بهتر ارقام جدید نگاهی به اعداد زیر بیاندازیم:

خرس قهوه ای کیلویی ۲۰ هزار تومان (از قرار ۵ میلیون تومان برای یک خرس ۲۵۰ کیلویی)

گوزن زرد کیلویی ۴۰ هزار تومان (از قرار ۵ میلیون تومان برای یک گوزن ۱۲۵ کیلویی)

گورخر ایرانی کیلویی ۲۴ هزار تومان (از قرار ۶ میلیون تومان برای یک گورخر ۲۵۰ کیلویی)

پلنگ ایرانی کیلویی ۶۲ هزار و ۵۰۰ تومان (از قرار ۵ میلیون تومان برای یک پلنگ نر ۸۰ کیلویی)

یوزپلنگ ایرانی کیلویی ۵۰۰ هزار تومان (از قرار ۲۵ میلیون تومان برای یک یوز نر ۵۰ کیلویی)

حال اگر بدانید گاو و گوسفند در قصابی تقریبا کیلویی ۱۵ تا ۳۰ هزار تومان به فروش می رسند، چه حسی به حفاظت و حمایت از حیات وحش در خطر انقراض پیدا خواهید کرد؟!

http://arw.ir/wp-content/uploads/2012/10/Animal-Rights-Watch-ARW-50431.jpg

آیا ضرر و زیان اعلامی اخذ می شود؟

شاید بد نباشد بدانید سالانه در کشور چند یوزپلنگ از دست می روند و ضرر و زیان کشتن یوزپلنگ که تا کنون ۲۰ میلیون تومان بود، حتی برای یک بار اخذ نشده است. در آخرین مورد و در آذرماه سال جاری یک یوزپلنگ توسط سگ های گله یک چوپان از پای در آمد و هنوز خبری از جریمه این فرد اعلام نشده است. پیگیری های غیر رسمی دیده بان حقوق حیوانات نشان از آن دارد که چوپان مورد اشاره، فردی افغانی بوده و برخی از افراد آگاه محلی که در زمینه حفظ حیات وحش مشغولند در پاسخ به سووالی در مورد اجرا شدن یا عدم اجرای این جریمه، پاسخ می دهند که «مگر با گرفتن ۲۰ میلیون تومان از چوپان بی نوا یوز زنده می شود؟»، گویا می انگارند که هدف از جریمه کردن، زنده کردن حیوانات مرده است!

حال باید دید آیا جرایم جدید، اجرایی هم می شوند یا سنگ بزرگ (که البته خواهیم دید چندان هم بزرگ نیست) نشانه نزدن است؟ اگر جریمه صرفا برای ترساندن اعلام شود و اجرایی نشود، عملا به  تعیین نرخ هماهنگ قاچاق حیوانات بیشتر شبیه خواهد شد و اثر بازدارنده ای نخواهد داشت.

http://arw.ir/wp-content/uploads/2012/09/Animal-Rights-Watch-ARW-1-754.jpg

به روز رسانی ضرر و زیان اعلام شده

سال گذشته با فراخوان دیده بان حقوق حیوانات فروش قریب به ۶۰۰ سمندر لرستانی مستقیما گزارش و پیگیری شد، تا جایی که نزدیک به ۵۰۰ سمندر از آدرس های مختلف ضبط شد. شاید جالب باشد بدانید که تا پارسال نرخ ضرر و زیان این سمندر ۴۰۰۰ تومان و قیمت فروش آن در خیابان از ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان بود. با این اوصاف می توان دریافت که احساس مورد تمسخر واقع شدن که به قاضی هنگام صدور حکم برای متخلفان تک فروش دست می داد چندان هم غیر منطقی نبود.

جریمه ۴۰۰۰ تومانی دوزیستان شاید زمانی قابل چشم پوشی نبوده است ولی گذشت زمان و تورمی که نیازی به توصیف ندارد، پس از چند سال این جریمه را به کسری از قیمت خرید و فروش قاچاق گونه مورد بحث تبدیل کرده است تا جایی که آمار خرید و فروش فوق از یک جاندار در خطر انقراض فقط در ۱۵ روز و فقط در شهر تهران ایجاد می شود. همین طور رقم عجیب ۷۲۰ هزارتومانی که تاکنون برای خرس قهوه ای محاسبه می شد، در سالهای اخیر عملا از قیمت قنداق سلاح شکاری بسیار پایین تر بود و حتما به خاطر دارید که امسال در یک ماه چندین مورد کشتار خرس گزارش شد. حال باید دید آیا قانونگذار برای جلوگیری از تحلیل رفتن ارقام جدید، به روز شدن آن با اساس تورم یا اخذ تصمیم های دوره ای (مانند جرایم راهنمایی و رانندگی) راپیش بینی کرده است یا خیر؟

http://arw.ir/wp-content/uploads/2012/09/Animal-Rights-Watch-ARW-Ranger.jpg

راه جلوگیری از ارتشاء چیست و آیا جرایم اعلامی مستقیما صرف حفظ حیات وحش می شود؟

هرگاه میزان جرایم پرشمار از حدی فراتر می روند، اجرا و نظارت بر اجرای آنها با عوارضی مواجه می شود. یکی از این عوارض که همیشه بررسی می شوند، ساز و کار جلوگیری و برخورد با رشوه است. اگر بدانیم محیط بانان پاک و جان بر کف ایرانی که در سخت ترین شرایط آب و هوایی برای حفاظت و حراست از حیات وحش و محیط زیست در بکر ترین نقاط کشورمشغول خدمت هستند، ماهیانه حقوقی در حدود ۴۰۰ هزار تومان دریافت می کنند به وجود خطری بالقوه پی خواهیم برد. واضح است که بحث جرایم مربوط به افرادی است خطاکار و شکارچیان که در حیطه مسوولیت محیط بانان، عملی قابل پیگرد انجام داده اند. این افراد با جرایم سابق هم بلافاصله قبل از دستگیری دست به سلاح می بردند و لوله سلاحشان را به سمت محیط بان نشانه می رفتند و ۱۱۳ محیط بان را شهید و تعداد بیشتری را زخمی کرده اند. محیط بانانی هم به دلیل برخورد با متخلفان به زندان رفته اند و برخی حتی در کابوس شبانه سردی طناب دار را بر گردن حس می کنند. آیا از این به بعد هم می توان انتظار داشت محیط بان بتواند تفنگ به دستان خطاکار و کشتارچیان را اعمال قانون کند؟ و اگر چنین کرد، با پیشنهاد هایی چندید برابر حقوقش مواجه نخواهد شد؟

از دیگر سو آیا ارقام جدید اعلام شده، مستقیما صرف حفاظت از حیات وحش خواهد شد تا اثربخش باشد؟ به عنوان مثال آیا حقوق محیط بان بالا خواهد رفت یا امکانات حفاظتی بیشتر خواهد شد یا قرار است این مبالغ به صندوق دولت واریز شود وصرف سوبسید کارخانه های خودروسازی شود؟!

نکته مهم تر اینکه تا کنون شکارچیان برای فرار از جرایم چندصد هزار تومانی به راحتی به محیط بانان شلیک می کردند و از این پس باید منتظر برخوردهای بیشتری بود، مگر اینکه اقتدار لازم نمایش داده شود و تمامی سلاح به دستان طبیعت رو، شناسایی و قابل دسترسی اطلاعاتی باشند.

Animal-Rights-Watch-ARW-5685 Animal-Rights-Watch-ARW-5686Animal-Rights-Watch-ARW-5687

پوست خرس دو و نیم برابر و پوست پلنگ ۶ برابر جریمه تعیین شده

در بازار قاچاق پوست خرس ۱۲ میلیون تومان و پوست پلنگ ۳۰ میلیون تومان قیمت گذاری می شود در حالی که جریمه کشتن این دو جانور صرفا ۵ میلیون تومان است. فروشگاه هایی به صورت اینترنتی رسما مشغول خرید و فروش این اقلام هستند و با هیچ برخوردی هم مواجه نشده اند. گردانندگان این مجموعه ها به شکارچیانی دسترسی دارند که به راحتی سفارش کشتار حیات وحش می گیرند و با توجه به قیمت های فوق، نه تنها درآمدزا بودن شغل کثیفشان تضمین شده است، بلکه من بعد برای اعلام قیمت محصولاتشان سند رسمی نیز خواهند داشت!

Animal-Rights-Watch-ARW-5688

مرغ مگس ۲۰۰ هزار دلار، یوزپلنگ ایرانی فقط  ۷ هزار دلار!

شهدخوارها یا مرغ های مگس سان (که به هیچ عنوان مگس خوار نیستند) از معروف ترین پرندگان مهاجر آمریکای شمالی هستند که جثه کوچک و وزن چند گرمی و پرواز خاصشان زبانزد است. اکثر مردم این پرندگان زیبا را را در شهرها مشاهده می کنند و با تعبیه ظروف شهد در فضای سبز آنها را جذب می کنند. این پرندگان، همانند سایر گونه های مهاجر تحت حمایت قوانین شدید حفاظتی هستند. بر طبق قانون، هرگونه شکار، صید هر گونه این پرنده یا نگهداری و حمل لانه، تخم، و قطعات این پرنده به هر صورت جریمه ای تا ۲۰۰ هزار دلار و ثبت در سوابق فرد خاطی خواهد داشت! (۲۰۰۰۰۰ دلار در حال حاظر به معنی بیش از ۶۰۰ میلیون تومان است آن هم برای یک پرنده ۵ سانتیمتری!)

همچنین برای جلوگیری از شکار عقاب های طلایی و عقاب طاس (عقاب سر و دم سفید سمبل آمریکا)، و ساخت دست ساخته های بومیان آمریکا از پر و اجزای آنها، هیچ کس حتی مجاز به لمس جسد یا اجزای عقابی که به صورت طبیعی مرده نیز نیست و سرپیچی از این قانون تا ۱۰۰۰۰۰ دلار جریمه و تا یک سال حبس در بر خواهد داشت.

Animal-Rights-Watch-ARW-5689

پرندگان مهاجر میهمانان در فریدونکنار

احتمالا تا کنون  گزارش های تکان دهنده از قتل عام پرندگان مهاجر را در فریدونکنار شاهد بوده اید. این کشتار به شکلی انجام می شود که از زیستگاه های اطراف فریدونکنار در جمع های پرنده شناسان به مضاح به بن بست مهاجرتی پرندگان یاد می شود. در واقع شرایط به گونه ای است که پرنده های ورودی به این منطقه به دلیل وجود دامگاه ها و شلیک ها و تله های هوایی و زمینی و انواع و اقسام زنده گیری و کشتار، جان سالم به در نمی برند. با ارقام جدید، فروشندگان متخلف در بازار فروش پرندگان فریدونکنار عملا باید هر سال ضرر و زیان میلیاردی پرداخت کنند! در این منطقه فرد شناخته شده ای رسما پرندگان بزرگ جثه مهاجر را اسیر کرده و به باغ های پرندگان می فروشد و گفته می شود با هیچ برخوردی نیز مواجه نیست. دامگاه داران نیز دامگاه ها را ملک شخصی می دانند و عملا اجازه ورود ماموران را نمی دهند. در این ملک شخصی هم هر پرنده ای که به هوای غذا فرود بیاید، جان خواهد باخت و هر  مزاحمی با بدترین برخوردها مواجه خواهد شد. آیا با جرایم جدید، با این مراکز نیز برخوردی خواهد شد؟ این شکار ها سبب شده درناهای سیبری که در فریدونکنار فرود می آمدند، در دهه گذشته عملا نابود شوند و از این گونه فقط یک عدد باقی بماند که آن هم سال گذشه از یک شلیک نافرجام جان سالم به در برد!

ارقام جدید، خوب یا بد؟

با توجه به جمیع جوانب، تبدیل جرایم مختصر به جرایم فعلی، یک گام به جلو محسوب می شود. گامی که در عین خطرساز بودن برای حافظان حیات وحش، نیازمند پشتیبانی قوی و اجرای قاطعانه و بدون تخفیف و استثنا است. شاید بتوان در سالهای نزدیک، با نمایش ثلابت محیط بانان در انتظار گام های سریع تر و قوی تر بعدی برای قطع دست متجاوزان به گونه گونی زیستی ایران بود.

ردیف نام گونه قیمت(ریال)
۱ یوزپلنگ ۲۵۰ میلیون
۲ گوزن زرد ایرانی ۵۰ میلیون
۳ گورخر،خرس سیاه ۶۰میلیون
۴ پلنگ ۵۰میلیون
۵ مرال، شوکا ۳۲میلیون
۶ آهو، جبیر ۲۰ میلیون
۷ روباه شنی، روباه ترکمنی، گربه پالاس،گربه شنی، شاه روباه، دوپای فیروز،فوک خزری ۳۰ میلیون
۸ خرس قهوه‌ای، کفتار، گرگ، کارالسیاه گوش ۵۰ میلیون
۹ قوچ و میش وحشی ۱۸میلیون
۱۰ کل و بز وحشی ۱۸ میلیون
۱۱ سنجاب، سمور، سنگ ۳۰ میلیون و ۵۰۰هزار
۱۲ خدنگ، انواع رودوک ۳میلیون
۱۳ انواع دیگر روباه ۳ میلیون
۱۴ انواع دیگر گربه وحشی ۳ میلیون
۱۵ سایر پستانداران وحشی ۲ میلیون
۱۶ انواع نهنگ، کوسه نهنگ ۱۵۰میلیون
۱۷ انواع دلفین گاو دریایی ۱۰۰میلیون
۱۸ تمساح پوزه کوتاه ۱۰۰میلیون
۱۹ انواع لاک پشت‌های دریایی شامل، سبزعقابی، زیتونی، سرخ، چرمی ۳۰میلیون
۲۰ لاک پشت فراتی ۱۰میلیون
۲۱ لاک پشت مهمیزدار و لاک پشت آسیایی ۳میلیون
۲۲ سایر انواع لاک‌پشت‌ها ۲میلیون
۲۳ سمندر لرستانی، کردستانی و غاری ۲میلیون
۲۴ سمندر آذربایجانی ۱میلیون
۲۵ سایر انواع دوزیستان ۵۰۰هزار
۲۶ افعی لطیفی، البرزی، زنجانیگرز، کفچه مار و دم عنکبوتی ۵میلیون
۲۷ مارجعفری و شاخ دار ۳میلیون
۲۸ سایر مارها ۲میلیون
۲۹ انواع بزمجه و خاردم ۱۰میلیون
۳۰ گکوی پلنگی، مارمولک دوند(پلسک)آگامای سروزغی ایران ۲میلیون
۳۱ سایر انواع مارمولک ۱ میلیون
۳۲ شاهین، بحری، بالابان، طرولان، لاچین ۲۰۰میلیون
۳۳ انواع قوش‌ها از قبیل قرقی و پیغو ۵۰میلیون
۳۴ انواع دلیجه، کورکور، سنقر، ترمتای، لیلانواع دال و سایر پرندگان شکاری ۲۰میلیون
۳۵ انواع عقاب و هما ۱۵میلیون
۳۶ هوبره ۲۰میلیون
۳۷ میش مرغ و زنگوله بال ۱۵میلیون
۳۸ قو، فلامینگو، پلیکان، باکلان مارگردون ۶میلیون
۳۹ قرقاول، لک‌لک،درنا،جیرفتی،دراج ۴میلیون
۴۰ کبک دری، عروس غار، اردک مرمریزاغ بور، گیلانشاه خالدار ۱۰میلیون
۴۱ آنقوت، طاووسک، اردک سر‌سفید، خوتکا هندی ۲میلیون و ۵۰۰هزار
۴۲ انوع مرغابی، وحشی، انواع کوکر ۸۰۰هزار
۴۳ کبک، کبک چیل، تیهو، ابیاف دودوک ۶۰۰هزار
۴۴ انواع دیگر پرندگان وحشی ۴۰۰هزار
۴۵ ماهی آزاد و انواع ماهی خاویاری ۵۰میلیون
۴۶ ماهی کورغار، ماهی گورخری گنو ۱۰میلیون
۴۷ ماهی قزل آلا خال قرمز ۲۰۰هزار
۴۸ ماهی سفید ۵۰۰هزار
۴۹ ماهی کوکوتوس ۱۵۰هزار
۵۰ سایر انواع ماهی‌های آبهای داخلی ۱۰۰هزار
۵۱ مرجان دریایی(هرکیلو) ۱۰۰هزار
۵۲ سیست آرتمیا ۱۰۰هزار

____________________

ایران ، قتلگاه مرغابی های وحشی مهاجر

حراج فلامینگو به قیمت ۵ هزار تومان در جاده‌های فریدون کنار! / تصویر

نسل‌کشی حیات وحش در میانکاله/ بیکاری بلای جان حیوانات!

آغاز کشتار میهمانان در فریدونکنار/ فرود ۲۰۰۰ پرنده مهاجر در زمینهای کشاورزی

۱۱ Comments

 1. درود،

  زمانی که این خبر رو توی سایت خودمون زدیم، دقیقا داشتم به همین موضوع فکر میکردم … که حتی گفتم زندان نداره ؟

  متاسفانه کم لطفی از طرف مسولان کشور تنها و تنها سبب ضربه خوردن به هیات وحش میشه و این مساله در دراز مدت قابل برگشت نیست…

  کاش … خسته شدیم بسکه گفتیم کاش !!!

  مرسی،
  مدیریت سایت حمایتی جزیره حیوانات
  http://www.petisland.ir

 2. متاسفم برای کسانی که هنوز این گونه برای حیوانات تصمیم گیری می کنند
  و این گونه قیمت گذاری می کنند و هنوز جرات به برخی شکارچیان می دهند که هرگونه دوست دارند با حیات وحش برخورد کنند چون پولدارند و این جریمه ها که چیزی نیست…

 3. مهدی الف می‌گه:

  با این وضعیت فرهنگی و دیدی که نسبت به جهان وحش در کشور ما وجود دارد (به طور نسبی می گویم) ، هزینه و اقداماتی که مسئولان برای نگاهبانی از زیستگاه های طبیعی انجام می دهند و همچنین نوع برخورد های بازدارنده ی قضایی ، شوربختانه نمی توان آینده ای روشن برای جهان وحش ایران عزیز انتظار داشت…

 4. سارا امینی می‌گه:

  انجمن یوز پلنگ داره خودش به اب و آتیش می زنه تا یه بازارچه بزار تا عوایدش صرق حفاظت از یوز بش .بعد اینا .خیلی خیلی عصبانی هستم.

 5. رضا علی اصل می‌گه:

  سلام
  بسیار عجیبه!!
  این قوانین بیشتر مشوق هستند تا بازدارنده….؟
  چطور ممکن است بپذیریم که این قوانین با توجه به وضعیت و شرایط کنونی است؟؟
  ای کاش فرد یا افرادی که مسول وضع این قوانین هستند توضیح می دادند که مثلا چرا جریمه یک خرس ۵۰۰۰۰۰۰ تومان است….!!
  این موارد که راز مگو نیست……!
  بگویید تا روشن شود در غیر این صورت این حق را به دوستداران طبیعت بدهید که بنا را بر این بگذاریم که مسولین ما جدا از اینکه در این مورد کم لطفی زیادی کردند هیچ دانش و اگاهی از وضعیت محیط زیست کشور ندارند!!!!!!!!

 6. […] ۴۰ هزار تومان می‌شود که هم تراز یا حتی کمتر از بهای گوشت گوسفندی موجود در بازار […]

 7. […] وحش، جریمه کشتن حیوانی مثل پلنگ ۵ میلیون تومان است. این در حالیست که پوست این حیوان تا ۳۰ میلیون تومان در بازار آزاد به […]

 8. sattar می‌گه:

  ﺑﻨﻈﺮ ﻣﻦ ﮐﻪ ﺑﻮﺩ ﻭ ﻧﺒﻮﺩ ﺍﯾﻦ ﺣﯿﻮﻭﻧﺎ ﺍﺻﻠﺎ ﺍﻫﻤﯿﺖ ﻧﺪﺍﺭﻩ ﻣﮕﻪ ﺩﺍﯾﻨﺎﺳﺮ ﻫﺎ ﮐﻪ ﻣﻨﻘﺮﺽ ﺷﺪﻥ ﭼﯽ ﺷﺪ ؟ ﺣﺎﻟﺎ ﻣﺜﻠﺎ ﭘﻠﻨﮓ ﻣﻨﻘﺮﺽ ﺑﺸﻪ ﭼﻪ ﺑﻠﺎﯾﯽ ﻣﯿﺨﺎﺩ ﺳﺮﻣﻮﻥ ﺑﯿﺎﺩ ؟ ﯾﺎ ﺣﺍﻟﺎ ﺑﻮﺩﻧﺶ ﭼﻪ ﮔﻠﯽ ﺑﻪ ﺳﺮ ﻣﺎ میزنه

  • تحریریه می‌گه:

   نظر حضرت عالی با نظر دانشمندان و عالمان متفاوت است. انقراض های کلان تاریخ، رخدادهایی برخاسته از طبیعت بودند که منجر به خلق زیستمندان متکامل تر شدند اما انقراض های این روزگار توسط خطای نوع بشر رخ می دهند.

 9. علی می‌گه:

  پلنگ مازندران رو مواظبت کنین

 10. علی می‌گه:

  پلنگ مازندارن کجاس؟

Leave a Reply


© ۷۴۸۷ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN