Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-3304

دیده بان حقوق حیوانات: مدیرکل محیط زیست گیلان گفت: خرید و فروش غیرمجاز جانوران براساس قانون شکار و صید، جرم و مشمول مجازات است.

به گزارش ایسنا، مهندس امیر عبدوس گفت: با نزدیک شدن به شروع سال نو، عموما چهره معابر عوض شده و فعالیتهای اقتصادی حاشیه ای، آغاز می شود و متاسفانه به دلیل سودجویی برخی افراد سودجو در سالیان اخیر علاوه بر فروش ماهیهای سفره هفت سین، عرضه سایر جانوران نیز مرسوم شده و انواع دوزیستان از قبیل سمندر و خزندگان از قبیل لاک پشت و مار در پیشخوانهای فروش معابر دیده می شود.

وی افزود: این در صورتی است که بند (ج) ماده ۱۰ قانون شکار و صید، حمل، عرضه، فروش و صدور جانداران وحشی زنده یا کشتن آنها را بدون مجوز سازمان حفاظت محیط زیست جرم دانسته و برای مجازات خاطیان، پرداخت مبلغ تا یک میلیون ریال یا حبس از یک تا شش ماه تعیین کرده است.

عبدوس ادامه داد: بدون شک این تنوع طلبی که در حوزه تقاضای بازار عید خود را نشان می دهد نه ریشه در رسوم باستانی ایرانیان دارد و نه ارتباطی به آئین نوروزی و تنها دلیل آن می تواند از عدم توجه به حق حیات جانوران و بدعتی در جهت سودجویی باشد.

وی با درخواست موکد از حوزه عمومی جامعه جهت عدم خریداری سایر جانداران وحشی بجز ماهی قرمز برای سفره های هفت سین، به کلیه فروشندگان گونه‌های جانوری هشدار داد: در صورت مشاهده عرضه این گونه ها با خاطیان برخورد قانونی کرده و متخلفان را به محاکم قضائی معرفی خواهد شد.

وی تصریح کرد: یگان حفاظت محیط زیست استان گیلان طی حکمی از سوی مدیرکل، مسئولیت مستقیم برخورد با خاطیان را بر عهده داشته و ضمن جمع آوری گونه های موصوف از پیشخوان فروش، مراتب را جهت رسیدگی قضایی و پرداخت جرائم مربوطه و سایر مجازاتهای تادیبی که قانون تعیین کرده است به دستگاه قضایی ارجاع خواهد کرد.

عبدوس خاطرنشان کرد: شکی نیست که چه در فرهنگ دینی و اسلامی و چه در فرهنگ باستانی ایرانیان حق حیات جانوران محترم شمرده شده و استفاده ابزاری از این گونه، تضاد تاریخی با اسلام و آئین های کهن این سرزمین دارد.

برچسب‌ها,

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN