Subscribe: RSS Twitter
Animal-Rights-Watch-ARW-5987

تصویر تزیینی است.

دیده بان حقوق حیوانات: یک یوزپلنگ ماده جوان در منطقۀ حفاظت‌ شدۀ توران استان سمنان توسط سگ‌های گله از پا درآمد.

به گزارش سبزپرس منابع محلی در شهرستان شاهرود استان سمنان از تلف شدن یک یوزپلنگ ماده جوان در قسمت جنوب غربی منطقۀ حفاظت‌شدۀ توران خبر دادند. این منابع، علت مرگ این یوزپلنگ را، درگیری با سگ‌های گله عنوان کردند.

این دومین بار در طول یک سال گذشته است که یک یوزپلنگ، توسط سگ‌های گله از پای در می‌آید. سال گذشته نیز یوزپلنگ مادۀ دیگری، این‌بار در جنوب شرقی منطقۀ حفاظت شده توران، قربانی نزاع با سگ‌های گله شده بود.

منطقۀ حفاظت شدۀ توران، بخشی از مجموعۀ حفاظتی توران (پارک ملی، زخیره‌گاه زیستکره و منطقه حفاظت شده) در استان سمنان است که در سال‌های اخیر، همواره با معضل بزرگ دام‌های اهلی روبرو بوده است.

در این منطقه، تعدادی آغل قدیمی وجود دارد که پیش از معرفی این منطقه به عنوان منطقۀ حفاظت شده ساخته شده‌اند. اما جدا از این آغل‌های قدیمی، هر ساله با شروع فصل بهار، گله‌های پرتعداد گوسفند و بز توسط دامداران محلی (و بعضاً) غیرمحلی برای چرا وارد منطقه می‌شوند.

وجود گله‌های گوسفند و سگ‌های نگهبان آنها، علاوه بر ناامنی منطقه برای حیات‌وحش، موجب بروز تعارض‌هایی مانند کشته شدن حیوانات توسط سگ‌های گله می‌شود.

کارشناسان حیات وحش، همواره وجود سگ‌های گله درون زیستگاه‌ها را به عنوان یکی از تهدیدهای یوزپلنگ می‌شناسند.

علاوه بر این، وجود گله‌های گوسفند، تهدیدی جدی برای مراتع و پوشش گیاهی منطقه محسوب می‌شود که علاوه بر کاهش جمعیت گیاهخواران وحشی منطقه که به عنوان طعمۀ گوشخواران شناخته می‌شوند، فرسایش خاک و بیابانی شدن مراتع را نیز در پی خواهد داشت.

با این وجود، هنوز برنامه‌های قابل قبولی برای در اختیار گذاشتن تسهیلات راه‌اندازی دامداری صنعتی توسط دولت به اجرا گذاشته نشده است.

_______________________

سمنان: یک یوزپلنگ ایرانی توسط سگ های گله کشته شد

آخرین لحظه‌های زندگی یک یوزپلنگ به قلم یک نوجوان ۱۲ ساله

سگ گله و کمبود آهو، یوز میاندشت را تهدید می کند

تلاش برای تداوم نسل یوزایرانی بادلبر و کوشکی

طی یک دهه گذشته، حداقل ۷۵ یوز در ایران به دنیا آمده اند

سال آینده: تکثیر یوزپلنگ ایرانی در اسارت!

حمله گراز بی باک به یوزپلنگ؟ تصویر

۱۸ Comments

 1. maryam می‌گه:

  آریان جان اینم یکی دیگه. بازم میگی اوضاع درست میشه؟ بازم معتقدی ک نباید زنده گیری شن؟ آخه آدم حسابی اگه زودتر ب داد این زبون بسته ها نرسیم ک تا آخر امسال منقرض میشن.!!!
  مرگ این یوز تقصیر یه چوپان کم عقل و خودخواهه ک فقط دنبال چراگاهه و نمیفهمه ک اگه وارد زیستگاه یوز بشه اون زبون بسته ب صورت غریزی ب گله ش برای شکار نزدیک میشه . چرا چوپان ها رو در صورت ورود ب مناطق حفاظت شده جریمه نمیکنن؟

 2. همین دیروزدر پی نشر خبر
  http://khabarfarsi.com/n/5265536
  درمورد حمله سگ های گله و هیولا ساختن از یوز ایرانی می نوشتم.
  داشتن یوز لیاقت می خواد که….

 3. آریان می‌گه:

  مریم میگم چطوره منم بیام تو گروه شما همگی با هم نا امید بشیم و منتظر بمونیم یه نفر بیاد یه دیگاهی مثله این بده به لطف خدا مشکلات حل میشه
  بعد ما همگی بهش بگیم رمانتیکو تو فضا سیر میکنه و از این حرف ها بعد بهش بگیم ای بابا دلت خوشه ها امشب که خوابیدی فرداش یوز که سهله کلن همه حیوانات ایران منقرض میشن این جوری خوب نیست؟؟؟
  مریم خانم ناراحت نشو اما منطق شما لجبازی و نا امیدیه؟؟
  چرا در مورد زنده بودن سه توله میاندشت اضهار نظر نکردی؟؟متوجه شدی یوز مادر از عکس قبلیش چه تغییری کرده بود؟
  در ضمن چوپان ایرانی نبوده افغانی بوده(احتمالا ماجرای چوپان افغانی و توله یوز و کاری که چوپان ایرانی کرد رو شنیدی فرهنگ اینه)
  دلیل کشته شدن یوز و اقدامات اینده برای جلوگیری از این گونه حوادث تو سبزپرس هست

  • maryam می‌گه:

   آریان الان مسئله مهم این نیست ک قیافه یوز مادر چ تغییری کرده. مهم اینه ک مثل این اتفاق اگه یه چوپان با گله ش وارد قلمرو یوز مادر بشه سگای گله ب یوز مادر و احتمالا ب توله هاش حمله میکنن و همشونو میکشن.
   من ناامید نیستم. فقط میگم الان باید جلوی چوپان ها رو بگیریم تا سگای گله ب یوز ها آسیب نرسونن.
   درسته ک یوز سریعترین دونده ی دنیاست، ولی در عین حال جزء حساس ترین گربه سانان است و قدرت مقاومتش در برابر شکارچی و دشمن بسیار کم است.
   یعنی ب نظر تو باید بشینیم و منتظر بشیم تا سگای گله چندتا یوز دیگه رو هم بکشن؟هیچ اقدام خاصی نباید انجام بدیم؟

  • امید می‌گه:

   من اصلا از این خبر تعجب نکردم کاملا طبیعیه اینجا ایرانه.. ۱۲ساله که میگن داریم روی جوامع روستایی کار میکنیم و فرهنگ سازی میکنیم اینم نتیجش..نهایتا ۵تا ۶ سال دیگه یوز تو ایران میمونه و بعد برای همیشه از بین میره.تنها راه باقی موندن اینها زنده گیری و ارسال به خارج از کشور..حیوان زبون بسته هم گشنگی میخوره هم به بدترین شکل کشته میشه البته من دوست دارم زودتر تکلیف این ها مشخص بشه یعنی زودتر منقرض بشن تا کمتر گشنگی بکشن کمتر دنبال عذا کیلومترها راه برن کمتر زجر بکشن..تو این کشور جون ادم ارزشی نداره چه برسه به حیوانات. در ضمن شما نا امید نشو و برو وسط کویر ایران ازاین۱۰ ۱۵ تا یوز پلنگ حفاظت کن اقای امیدوار

   • آقا امید همین منفی هایی که برای شما ردند نشان دهنده ترس مافیای یوز از درج حقایق است.

    ولی ننگ با رنگ پاک نمی شود

    حرف حق تلخه بیخود جوش نزنید اون هایی که منفی می دهند به این کامنت ها مانند آقای امید برای همه شناخته شده هستند

    • نگفتم… نگفتم، بفرمایید بقول دایی جان ناپلئون :

     کار کار انگلیسی هاست، … قاسم بدم من اون تفنگو!

     حالا پیدا کنید پرتقال فروش کم فروش را

     دیده بان، مراقب باشید! اینها با اصحاب الفیل آشنا هستند و یکهو شما را به زیر پای فیل می کشند.

     حطرناکه حسن، خطرناکه!!!

     قاسم

 4. باید ریشه ای به مسایل نگاه کرد
  اگر علوفه و گندم و جو و یونجه و … ارزان در اختیار دامداران قرار بدهیم دیگر چوپانان زودتر از وقت موعد به مناطق هجوم نمی آورند
  و بایستی آموزش و اطلاعات کافی به روستاییان و چوپانان داد و آنها را آگاه کرد نمی دانم که بخش محیط طبیعی و آموزش در ادارات محیط زیست چه کاری را انجام می دهد بجای نشستن پشت میز بایستی برنامه ریزی کرد به همراه بخش آموزش به روستاها رفت و جلسات متعدد گذاشت اگر نمی توانند به محیط بانان اجازه دهند و صحنه را در اختیار آنها بگذارند تا به خوبی و با زبان همان محلی ها به آنها آموزش بدهند . وقتی می شنوند حقوق محیط بانان افزایش می یابد کلی شاکی می شوند خب بسم ا.. شروع کنید بیایید کمی به خود زحمت بدهید هم اکنون محیط بانان با بسیاری از محیط بانان با مدارک تحصیلی بالا مشغول کار محیط بانی هستند و اطلاعات و دانش فراوانی دارند نسبت به گذشته
  ( البته بگم که هنوز حقوق محیط بانان افزایش نیافته)

 5. امید می‌گه:

  ادمین لطفا به این سوال من جواب بده چرا هنوز دلبر و کوشکی با هم اشنا نشدن اصلا قرار هست که با هم اشنا بشن و برنامه ایی در این مورد وجود داره..لطفا جواب بده

  • دیده بان حقوق حیوانات ش می‌گه:

   درود بر شما،
   تکثیر یوزپلنگ در اسارت بسیار سخت و نیازمند پیش نیازهای خاصی است. آشنا کردن این دو حیوان در اسارت نیز با ریسک همراه است، چرا که اگر در زمان مناسب انجام نشود احتمال درگیری و خطر جانی وجود دارد. به علاوه جفت گیری منجر به توله در یوزها صرفا در حدود ۷ روز از سال قابل انجام است که نیازمند پایش و رفتار بسیار دقیق مسوولان است.
   از طرفی تکثیر در اسارت به هیچ عنوان به مفهوم عدم انقراض یوز نخواهد بود و رهاسازی یوزهای تولیدی در اسارت با شرایط فعلی عملا در ایران ممکن نیست. وجود احتمال بقا برای یوزهای تکثیر شده در اسارت به مفهوم شرایط مناسب طبیعی و زیستگاهی است که در چنین شرایطی منطقا یوز طبیعی دچار کاهش جمعیت نمی شود!
   تنها اتفاق ممکن در صورت انقراض یوز در طبیعت، باقی ماندن جمعیتی در اسارت است که در این صورت به جای «منقرض شده» یا «EX» رده حفاظتی یوز «منقرض شده در وحش» یا «EW» اعلام خواهد شد!
   EX:Extinct
   EW: Extinct in the Wild
   اولین راه علمی برای حفظ یوز، حفظ و بهسازی زیستگاه است که نتیجه فعالیت های ده ساله آن در کشور را مشاهده می کنید.

 6. امید می‌گه:

  انقدر نگو ایرانی ایرانی من حاضرم سر زندگیم شرط ببندم که هیچ جای دنیا اتفاقی مثل سمیرم نمیفته شکار میکنن اما قصابی نمیکنن تیکه تیکه نمیکنن.برای من دیگه مهم نیست ترجیح میدم به زندگی خودم برسم و اغصابم خورد نکنم وقتی مدیران این کشور اهمیتی نمیدن من چرا الکی حرس و جوش بخورم..کوه بافق داره با جاده نابود میشه.جنگل ابر با جاده نصف میشه تو پارک کویر معدن پیدا میکنن صدای انفجار معدن چی به سر حیوانات میاره..جنگل های ارسباران هم با جاده کاملا نصف شده وضع در یاچه ارومیه هم که مشخص

 7. کسی به این فکر نمیکنه که اگه اون سگ بینوا به حرف چوپان گوش نکنه شب گرسنه میمونه و یا با تیکه سنگ و چوب کتک میخوره؟
  مشکل به جون هم انداختن حیوانات باید اساسی حل بشه
  زنده گیری و تکثیر و اسارت و هزار چیز دیگه فقط درمانه موقته
  راه حل اساسی
  آموزش چوپانان و مردم
  قوانین سخت گیرانه تر
  تغییر جریمه های مالی به زندان
  ارزان تر کردن قیمت علوفه
  گسترش مناطق حفاظت شده
  افزایش حقوق و تجهییز کردن محیط بانان
  و از همه مهمتر
  بیمه کردن حیوانات و دام

 8. ساسان می‌گه:

  البته از امید جان عذرخواهی میکنم که چند نکته رو میخوام بگم چراکه مخاطب سوالشون ادمین محترم هستند!

  ولی باید بگم ؛ضمن اینکه نه تنها تکثیر گربه سانان در اسارت به روال طبیعی اون (یعنی هیچگونه تحریک غیر طبیعی و خارج از فصل و عادات و نیاز طبیعی این حیوانات توسط انسان صورت نگیرد) مخصوصا یوز و پلنگ ؛ کار بسیار تخصصی و پیچیده ایست بلکه معرفی مجدد این گونه ها به طبیعت بسیار بسیار حساس تر و پیچیده تر هست خصوصا در مورد یوزایرانی و پلنگ ایرانی که الگوی رفتاری این گونه در طبیعت همچنان مبهم و به اندازه کافی هم شناخته شده نیست.

  -* امیدوارم مدیر آتی سازمان حفاظت محیط زیست بجای پیگیری پروژه میانکاله بدنبال و مصمم این پروژه باشه و دعوت از صاحب نظران جهانی و کشورهای دارای زیستگاه مناسب این گونه از جمله هندوســــتان , یک کار اساسی و مشترک رو آغاز کنه *-

  اگر قرار باشه که همچین پروژه مهمی در مورد یوز آسیایی (نمیگم ایرانی چراکه امیدوارم این گونه در قلمرو تاریخی خودش احیا بشه) تعریف بشه ؛ مهمترین پروژه مشابه ای که امروز در حال اجراست و بشود برای نمونه اشاره کرد تا به ابعاد پیچیده قضیه و درصد احتمال موفقیت اون پی برد , پروژه ایست که در مورد سیاه گوش ایبریایی “Iberian lynx یا همون Lynx pardinus” در دست انجامه که دوستان میتونند در موردش بخونند و تحقیق کنند.
  یک نکته جالب در مورد حفاظت از این گونه که در ویکی پدیا اومده اینه :
  The Iberian lynx and its habitat are fully protected, and they are no longer legally hunted. Its critical status is mainly due to habitat loss, poisoning, road casualties, feral dogs and poaching
  یعنی عمده وضعیت بحرانی این گونه : از دست رفتن زیستگاه , مسمومیت , تلفات جاده ای و سگ های وحشی است.
  برای اطلاعات بیشتر :
  http://www.iucnredlist.org/details/12520/0

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN