Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: در حالی که فقط ۵ ماه از کشته شدن یک یوزپلنگ ماده توسط سگ های گله در توران می گذرد، خبرها حاکی از مرگ دومین ماده یوز توران توسط سگ های گله است.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان حقوق حیوانات یوزپلنگ قبلی به یکی از روستاهای ما بین «طرود» و «شاهرود» در ۲۰ کیلومتری مرز شمالی مجموعه حفاظتی «توران» نزدیک شده بود که هدف حمله سگ های گله قرار گرفت و کشته شد به شکلی که آثار دندان سگ‌های گله روی گردن آن به وضوح مشخص بود. پیگیری های دیده بان حقوق حیوانات مشخص کرد صاحب سگ گله فردی با تابعیت کشور افغانستان بوده است اما هرگز خبری از جریمه کشتن یوزپلنگ منتشر نشد. این بار نیز آثار دندان بر گلو و جمجمه ماده یوز کشته شده جدید به شکلی واضح دیده می شود.

جریمه های ابلاغی اجرا شوند

هفته گذشته فرمانده یگان حفاظت محیط زیست از خطر اجرای جرایم بالا برای محیط بانان خبر داده اما باید دید این جرایم برای متخلفان تعرض به جان سمبل حیات وحش کشور تا چه حد اجرا می شود. از زمانی که کوشکی، توله یوز معروفی که سال ها است در اسارت زندگی میکند توسط فردی با همین نام به سازمان محیط زیست تحویل شد تا کنون، بارها و بارها خبر کشته شدن یا زنده گیری توله یوزهای در خطر منتشر شده است. حد اقل در دو مورد، تحویل دهنده کوشکی و چوپانی که سگ های گله اش در آذرماه سال قبل ماده یوز توران را کشته بودند مشخصا قابل شناسایی هستند. جریمه از بین بردن یا هرگونه شکار و صید یوزپلنگ، در آذرماه سال گذشته ۲۰ میلیون تومان بود که پس از ابلاغ ارقام جدید به ۲۵ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. این در حالی است که تا کنون حتی یک بار این جریمه اجرا نشده و سرنوشت این گربه سان ارزشمند ایرانی می رود که با خطرات جدیدتری گره بخورد.

سگ گله و هدر رفتن نیمی از زایش های شناخته شده یوزپلنگ در دهه گذشته

باور می کنید سگ های گله ای که به همراه گله و چوپان و به صورت غیر قانونی به مناطق حفاظت شده وارد شده اند، حاصل نیمی از زایش های شناخته شده یوزپلنگ طی ده سال گذشته را هدر داده باشند؟

گفته می شود مطالعات در شرق آفریقا نشان داده که از هر ۲۰ توله یوزپلنگی که در طبیعت به دنیا می آید، تنها یکی به سن ۱۸ ماهگی که زمان جدایی از مادر است، می رسد. با این حال پیش بینی می شود آمار بلوغ توله یوزهای ایرانی کمی از این عدد بیشتر باشد. همچنین گفته می شود در ده سال گذشته لا اقل ۷۵ یوز در کشور به دنیا آمده اند که با توجه به آمار فوق الذکر به مفهوم تولید حد اقل ۴ یوز بالغ است. با در نظر داشتن چنین شرایط اسف باری برای این گربه سان نادر که جمعیت آن فقط در مرزهای ایران ادامه زندگی می دهد، به عمق فاجعه مرگ دو یوز بالغ توسط سگهای گله پی خواهیم برد: مرگ این دو یوز به مفهوم هدر رفتن حاصل زایش ۴۰ توله یوز بوده است!

Animal-Rights-Watch-ARW-5987

یوزهای ایرانی به دلایل مختلف از طبیعت حذف می شوند، از تصادف جاده ای تا شکار و زنده گیری. گویا باید حضور غیر قانونی سگ های گله را نیز در زیستگاه های یوز به این عوامل افزود.

وارد کردن استرس به توله یوزها و مادرشان برای عکاسی

عکس هایی که از برخی توله یوزهای ایرانی موجود است نشان می دهد افرادی با نزدیک شدن بیش از حد به سکونتگاه یوز مادر و توله هایش اقدام به عکاسی کرده اند. در برخی از تصاویر که دارای نشان سازمان محیط زیست نیز هست، سایه عکاس یا دستش در فاصله چند سانتیمتری توله یوزها دیده می شود که قطعا به مفهوم وارد آمدن استرس شدید و بی توجیه به توله ها و یوز مادر است. در شرایطی که برخی عکاسان برای ثبت یک عکس چنین رفتاری انجام می دهند و البته این عکس ها منتشر هم می شود، آیا می توان انتظار داشت چوپانی با آگاهی کم در صورت مشاهده توله یوزها، آنها را برای بقا در شرایط طبیعی به حال خود رها کند؟!

Animal-Rights-Watch-ARW-5977

دست عکاس در چند سانتیمتری توله یوزهای معصوم/ ایجاد استرس برای مادر و توله ها با چه توجیهی؟

Animal-Rights-Watch-ARW-5976

سایه عکاس در چند سانتیمتری توله یوزمعصوم/ ایجاد استرس برای توله یوز و مادری که قطعا در حال پایش صنه است چه توجیهی دارد؟

«حیوان» برای برخی فقط «سگ فانتزی» است که به کهریزک می رود!

آمارها از خطر جدی انقراض یوزپلنگ ایرانی می گویند و گروه های زیست محیطی با معدودی از اعضا و بودجه هایی اندک مشغول فعالیت برای نجات نسل حیات وحش هستند. در چنین شرایطی تعداد زیادی از حیوان دوستان به دلیل ضعف آگاهی سرگرم دخالت های غیر اصولی و پر هزینه در زندگی حیوانات شهری هستند. این روزها که جلب سگ های فانتزی که با برخوردی عجیب توسط نیروی انتظامی انجام می شود، بیانیه های طویلی صادر می شود مبنی بر اینکه سگ ها کهریزکی شده اند و جان پرسنل ناجا در خطر است و بیماری های واگیردار مشترک بین سگ و انسان جامعه را تهدید می کند؛ گویا یوزپلنگی که فقط ۵۰ فرد از آن باقی مانده است، برای سگ دوستان حیوان به حساب نمی آید.

این تصاویر دردناک مربوط می شود به یوزهایی که در ده سال گذشته در طبیعت ایران بودند و به دلیل دخالت های بشر دیگر یستند.

Animal-Rights-Watch-ARW-5996

Animal-Rights-Watch-ARW-5997

Animal-Rights-Watch-ARW-5998

Animal-Rights-Watch-ARW-5999

Animal-Rights-Watch-ARW-6000

Animal-Rights-Watch-ARW-6001

Animal-Rights-Watch-ARW-6002

Animal-Rights-Watch-ARW-6003

Animal-Rights-Watch-ARW-6004

Animal-Rights-Watch-ARW-6005

Animal-Rights-Watch-ARW-6006

Animal-Rights-Watch-ARW-6007

Animal-Rights-Watch-ARW-6008

Animal-Rights-Watch-ARW-6009

Animal-Rights-Watch-ARW-6010

Animal-Rights-Watch-ARW-6011

Animal-Rights-Watch-ARW-6012

Animal-Rights-Watch-ARW-6013

Animal-Rights-Watch-ARW-6014

Animal-Rights-Watch-ARW-6015

Animal-Rights-Watch-ARW-6016

Animal-Rights-Watch-ARW-6017

Animal-Rights-Watch-ARW-6018

Animal-Rights-Watch-ARW-6004

_________________________

سمنان: یک یوزپلنگ ایرانی توسط سگ های گله کشته شد

آخرین لحظه‌های زندگی یک یوزپلنگ به قلم یک نوجوان ۱۲ ساله

سگ گله و کمبود آهو، یوز میاندشت را تهدید می کند

تلاش برای تداوم نسل یوزایرانی بادلبر و کوشکی

طی یک دهه گذشته، حداقل ۷۵ یوز در ایران به دنیا آمده اند

سال آینده: تکثیر یوزپلنگ ایرانی در اسارت!

حمله گراز بی باک به یوزپلنگ؟ تصویر

مرگ یک یوزپلنگ دیگر توسط سگ گله/ سگ ها در «توران» یوز می درند

 

۱ Comment

  1. معلوم نیست چرا فقط سگ های ما کهریزکی میشن؟این قاتلان و جانیان که انقدر آزادانه به حیات وحش و مناطق تحت حفاظت دست درازی میکنن نباید محاکمه و کهریزکی بشن؟
    از یه طرف قانون نداشته و بازداشت خودسرانه
    و از طرف دیگه
    قانون مکتوب و آزادی و رهایی مجرم
    تفاوت تا کجا؟

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN