Subscribe: RSS Twitter

2402-2

دیده بان حقوق حیوانات: اداره کل محیط زیست استان سمنان از تلف شدن یک یوزپلنگ ماده جوان در منطقۀ حفاظت‌ شدۀ توران خبر داد.

به گزارش ایسنا، این یوزپلنگ نابالغ در قسمت جنوب غربی این ذخیره‌گاه زیستکره، توسط سگ‌های گله از پا درآمده است.

منطقه حفاظت شده توران، بخشی از مجموعۀ حفاظتی توران (پارک ملی، پناه گاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده) در استان سمنان است که در سال‌های اخیر، همواره با معضل بزرگ دام‌های اهلی روبرو بوده است.

در این منطقه، تعدادی آغل قدیمی وجود دارد که پیش از معرفی این منطقه به عنوان منطقۀ حفاظت شده ساخته شده‌اند. بر اساس قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست چرای دام در محدوده منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش، با رعایت قوانین و مقررات مربوط و در حد ظرفیت قابل برداشت مراتغ، امکان پذیر است.

وجود گله‌های گوسفند و سگ‌های نگهبان آنها، علاوه بر ناامنی منطقه برای حیات‌وحش، موجب بروز تعارض‌هایی مانند کشته شدن حیوانات توسط سگ‌های گله می‌شود.

علاوه بر این، وجود گله‌های گوسفند مازاد بر ظرفیت منطقه، تهدیدی جدی برای مراتع و پوشش گیاهی منطقه محسوب می‌شود که علاوه بر کاهش جمعیت علفخواران وحشی منطقه که به عنوان طعمۀ گوشتخواران شناخته می‌شوند، فرسایش خاک و بیابانی شدن مراتع را نیز در پی خواهد داشت.

در پارک ملی توران نیز علیرغم غیر قانونی بودن چرای دام در پارک های ملی هنوز ۸ آغل دامداری با داشتن پروانه چرا مستقر هستند.

ظهرابی، مدیرکل محیط زیست استان سمنان در این خصوص گفت: با هماهنگی به عمل آمده با شرکت تعاونی دامداران سنگسر، منابع طبیعی و امور عشایر استان در حال پیگیری جهت جانمایی دامداران مستقر در پارک ملی توران هستیم و امیدواریم محدوده ۱۰۰ هزار هکتاری پارک ملی را از مجموعه ۱٫۵ میلیون هکتاری مجموعه خارتوران به عنوان مأمن و پناهگاه حیات وحش در مجموعه ذخیره‌گاه زیستکره خارتوران فراهم کنیم.

وی با یادآوری طرح موفق ارتقای سطح حفاظتی ۴۰ هزار هکتار از محدود ۴۰۰ هزار هکتار منطقه حفاظت شده بهرام گور در استان فارس اظهار کرد: این تجربه موفق می‌تواند در استان سمنان نیز اجرایی شود.

مدیرکل محیط زیست استان سمنان تصریح کرد: در صورت اجرایی این طرح مطمئناً تهدیدهای فرآروی گونه های در معرض تهدید یوزپلنگ و گورخر به نحو چشمگیری مدیریت خواهند شد.

۱ Comment

 1. ساسان می‌گه:

  چی میشه گفت جزء تاسف!؟؟؟؟
  یوز مهمترینشونه و بسیار گونه های دیگه که اصلا صداش در نمیاد!

  اثرات گله داری در مناطق حفاظت شده و پارکهای ملی کاملا مشخصه!
  نه تنها تهدیدی برای امنیت جانداران این مناطقه بلکه با از بین بردن و تضعیف پوشش های گیاهی (خصوصا اینکه اکثرا بسیار بیشتر از تعداد مجاز بز دارند) باعث کم شدن جمعیت سم سان این مناطق و در نتیجه گوشتخواران میشه.
  مشکل مشخصه کسی هم نیست که یک مکان مناسب در اختیارشون بگذاره تا جابجا بشن (البته بعضیهاشون نمیدونم چه لابی دارند که همچون ارث پدریشون چنپره زدن تو مناطق و کسی هم نمیتونه بیرونشون کنه)؟!؟!؟!

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN