Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-6134

دیده بان حقوق حیوانات: انتخاب راحت‌ترین روش اتلاف سگ‌های ولگرد در اهواز که عبارت است از کشتن با تیر خلاص تنها روش اتلاف سگ ولگرد در این شهر است، آیا این روش درست است؟

دستورالعمل کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد، که بهمن ماه ۸۷ در ستاد مرکزی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به تصویب رسید، جهت اجرا از سوی شهرداری‌ها و دهیاری‌های سراسر کشور‌ به استانداری‌ها ابلاغ شده است.

به گزارش ایسنا با نگاهی به این دستورالعمل که هدف از تدوین آن کنترل بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان از طریق شناسایی کانون تجمع سگ‌های ولگرد و کنترل جمعیت آنها با انتخاب روش مناسب و ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی در خصوص رعایت اصول بهداشتی در مواجهه با حیوانات مزاحم (با الویت سگ‌های ولگرد) است، می‌بینیم که تنها اندکی از این دستورالعمل‌ها در اتلاف سگ‌های ولگرد شهر اهواز رعایت می‌شوند.

سگ‌های ولگرد به عنوان یکی از عوامل اصلی حمله و گزش به انسان مطرح هستند و در بسیاری موارد، گزش انسان توسط سگ(بدون انتقال بیماری) به ویژه در اطفال منجر به مرگ می‌شود؛ وجود این سگ‌ها موجب سلب آسایش عمومی در شهرها و روستاها شده و یکی از مهمترین عوامل آلوده‌کننده پارک‌ها و تفرجگاه‌ها به شمار می‌روند.

طبق این دستورالعمل، واحد زنده‌گیری که بخشی از مرکز کنترل جمعیت حیوانات مزاحم شهرداری است، با حضور افراد آموزش‌دیده شامل کاردان دام‌پزشکی، نیروی کارگر کارآزموده، مامور تیرانداز با سلاح بیهوشی و دام‌پزشک به عنوان مسئول فنی طرح(مستقر در مرکز کنترل) در جهت کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد تشکیل می‌شود؛ تعداد واحدهای زنده‌گیری بر اساس گستردگی منطقه مورد عمل، برآورد تعداد سگ‌های ولگرد و اولویت‌های زمانی اجرای طرح تعیین خواهد شد.

به منظور ایجاد شرایط مناسب قبل از عملیات زنده‌گیری و کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد و بی‌صاحب باید فعالیت‌هایی مانند اطلاع‌رسانی توسط شهرداری و دهیاری مربوطه، مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی و اقدامات پیشگیری شامل واکسیناسیون کزاز و هاری و آموزش اصول بهداشت انجام شود.

پس از جمع‌آوری سگ‌های ولگرد از سطح شهر و روستا و انتقال آنها به قفس نگهداری موقت در مرکز نگهداری، عملیات معاینه، تشخیص و تفکیک سگ‌های اصیل و سگ‌های آلوده زیر نظر دامپزشک انجام می‌شود و سگ‌های ولگرد آلوده و غیرمفید از سگ‌های اصیل مفید تفکیک و سگ‌های مفید توسط دام‌پزشک واکسیناسیون و قرنطینه شده و پس از طی دوره قرنطینه و نصب قلاده و شناسنامه‌دار کردن، سگ به مراکز یا افراد متقاضی تحویل می‌شود که متقاضیان پس از اخذ تعهد از آنها درخصوص نگهداری مناسب حیوان و عدم رهاسازی، انجام دوره‌ای معاینات و مراقبت‌های بهداشتی لازم، سگ را تحویل خواهند گرفت. همچنین سگ‌هایی که به عنوان سگ گله به افراد واگذار می‌شود قبل از واگذاری توسط دام‌پزشک عقیم‌سازی خواهند شد.

با این وجود، معاون اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز گفت: فعلا اتلاف سگ‌های ولگرد در اهواز تنها با تیر خلاص انجام می‌شود و همه سگ‌ها به این روش معدوم می‌شوند.

کمال مردانی در گفت‌وگو با خبرنگار‌ خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خوزستان اظهار کرد: همه سگ‌های ولگرد موجود در اهواز‌ هار هستند و با این پیش‌زمینه، همه سگ‌ها به روش تیر خلاص توسط چهار اکیپ، اتلاف و معدوم می شوند.

وی با بیان این‌که روزانه ۴۰ تا ۵۰ سگ ولگرد اتلاف می‌شوند، گفت: لاشه این سگ‌ها پس از اتلاف با نظارت مراکز بهداشت غرب و شرق اهواز با تراشه آهک دفن می‌شود.

مردانی افزود: در زمینه عقیم کردن سگ‌های ولگرد با توجه به این‌که زنده‌گیری سگ‌ها لازم است و تهیه داروی عقیم‌سازی هزینه بالایی دارد و همچنین این دارو در کشور کم‌یاب و نایاب است، هنوز اجرای این روش در اهواز امکان‌پذیر نیست؛ برای عقیم‌سازی هر سگ ولگرد باید ۸۰ هزار تومان صرف شود که این هزینه برای شهرداری مقرون به صرفه نیست.

مهمترین معضلات و مشکلات ناشی از افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد، شیوع بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان، افزایش آن در جمعیت دامی و انسان و انتقال بسیاری از بیماری‌ها از سگ به انسان است و از جمله مهمترین آنها می‌توان به بیماری‌هایی نظیر هاری، کیست هیداتیک، سالک، کالاآزار، لاروهای مهاجر احشایی بروسلوز و لپتوسپیروز اشاره کرد که بر ضرورت اجرای دستورالعمل کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد در اهواز بیش ازپیش تاکید می‌کند.

برچسب‌ها,

۴ Comments

 1. بیات می‌گه:

  مردم ما باید بدونن که آسیب اینگونه جنایات به خود ما بر میگرده.واقعا فقط بحث هزینه هستش.فکر این رو نمیکنن که از همین طریق میشه ایجاد اشتغال کرد.به نظر بنده در رابطه با این مسئله باید دامپزشکان ما کاری بکنن.من خواهش میکنم اگر مسئولین این سایت میتونن قسمتی رو برای این عنوان قرار بدن تا دامپزشکان ما بیان اعلام آمادگی کنن و به این کشتارهای غیر انسانی پایان بدن.واقعا اینگونه رفتارها در کشور ما خجالت آوره و نشون میده بعضی از ما بر خلاف ادعاهای که داریم بسیار موجودات عقب افتاده و بی فرهنگی هستیم.

 2. رضا جلالی می‌گه:

  ” وجود این سگ‌ها موجب سلب آسایش عمومی در شهرها و روستاها شده و یکی از مهمترین عوامل آلوده‌کننده پارک‌ها و تفرجگاه‌ها به شمار می‌روند.”
  و اما برداشت های من از این جمله ی حکیمانه ( فواید معدوم سازی سگ ها ) :
  ۱ – کاهش میزان زورگیری ، خفت گیری ، تجاوز به عنف ، سرقت و لذا افزایش آسایش عمومی
  ۲ – کاهش تصادفات و احترام به قوانین راهنمایی و رانندگی و لذا افزایش آسایش عمومی
  ۳ – کاهش سرو صدای ساخت و ساز همسایه ها و ایضا جنگ و دعوای زن و شوهرها و سرو و صدای کودکان و لذا افزایش آسایش عمومی
  ۴ – کاهش نرخ بهره بانکی و نرخ ارز و ثبات اقتصادی و نتیجتا کاهش استرس و فشار روحی و روانی و لذا افزایش آسایش عمومی
  ۵ – جمع آوری زباله جات از سطح شهر و روستا و تفرج گاهها خصوصا بطری نوشابه ، کیسه زباله ، پوست پفک ، قوطی رانی و علی الخصوص پوشک بچه و … و لذا افزایش آسایش عمومی
  ۶ – مرتفع شدن مشکل کمبود زمین و متعاقبا مشکل مسکن با نابود کردن کلیه موجودات به غیر از اشرف مخلوقات و لذا افزایش آسایش عمومی
  ۷ – و کلا ایران می شود سرزمین گل و بلبل و غزلیات و فرهنگستان علم و هنر و لذا افزایش آسایش عمومی !!!۱
  پس چرا دست دست میکنید و نمیکشید این موجودات موذی را ؟ ما میخواهیم با فرهنگ شویم و پیشرفت کنیم . لطفا همه ی موانع را از سر راه ما بردارید .

 3. بدون شرح می‌گه:

  در رابطه با این زمینه دامپزشکان خود باید وارد عمل شوند. آیا آنان مگر برای حفاظت از این حیوانات بی دفاع به این شغل روی نیاوردند؟

 4. حامي می‌گه:

  “همه سگ‌های ولگرد موجود در اهواز‌ هار هستند و با این پیش‌زمینه، همه سگ‌ها به روش تیر خلاص توسط چهار اکیپ، اتلاف و معدوم می شوند.”

  پس ظاهرا” از تک تک این سگ ها آزمایش گرفته اند و متوجه شده اند که همه آنها هار هستند !!!!!!

  خوب است که اگر اطلاعات کارشناسانه نداریم، حداقل اظهار نظری که موجب خنده کارشناسان علم دامپزشکی می شود، نکنیم.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN