Subscribe: RSS Twitter

0803-4

دیده بان حقوق حیوانات: کارشناسان موسسه مطالعات زیست‌شناسی «مکس پلانک» با استفاه از دوربین‌های مافوق سرعت مینیاتوری و دستگاه‌های سنجش رفتار فوق سریع دریافتند که موش‌ها می‌توانند چشم‌های خود را در جهات‌ متفاوت از هم، حرکت دهند.

آنها دریافتند موش‌ها در هنگام چرخیدن به دور خود قادرند چشمان خود را هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی در جهات مخالف حرکت دهند. با توجه به تغییر وضعیت سر این جانوران، هر یک از چشم‌ها می‌تواند در جهت‌ متفاوت از چشم دیگر حرکت کند.

بررسی میدان دید هر دو چشم موش‌ها، نشان داد حرکت خاص چشم‌ها این احتمال را که موش‌ها مانند انسان با تلفیق دو تصویر با هم تنها یک تصویر واحد را مشاهده می‌کنند، رد کرده است. در عوض حرکت چشم‌ها با این قابلیت خاص به آنها این امکان را می‌دهد که بتوانند فضای بالای سر خود را نیز مشاهده کنند که این توانایی در موش‌ها احتمالا نوعی سازگاری برای حفاظت از خود در مقابل تهدید پرندگان شکارچی است.

به گزارش ایسنا به نقل از لایوساینس، چشم موش‌ها مانند سایر پستانداران در دو سمت سر آنها قرار دارد که این نحوه قرارگیری چشم‌ها بر روی سر، یک زاویه دید وسیع را در اختیار آنها قرار می‌دهد و این قابلیت برای موش‌ها به منظور حفاظت از خود در برابر پرندگان شکارچی بسیار مفید است.

با این حال برای داشتن دید «سه بعدی»، تصاویر دریافتی از هر دو چشم، این تصاویر باید با هم همپوشانی داشته و منطبق شوند. به همین دلیل سیستم بینایی این جوندگان بطور همزمان با دو تصویر دریافتی متضاد مواجه می‌شود که از یک سو قدرت مشاهده بالا رفته و از سوی دیگر امکان دید دوسویه دارد.

در همین حال زیست‌شناسان علوم اعصاب پس از بررسی جدی برخی رفتارهای موش‌ها دریافتند حرکت چشم‌ها در این حیوانات به شدت متاثر از جهت حرکت سر آنها است. بعنوان مثال وقتی سر موش‌ها به سمت پایین حرکت می‌کند، چشم‌ها به سمت عقب حرکت می‌کنند و وقتی سر خود را بالا می‌برند، چشم‌ها با حالتی شبیه دوبینی یا لوچ شدن جلو را نگاه می‌کنند. همینطور اگر موش‌ها سر خود را حول محور گردن به یک سمت بچرخانند چشم پایینی به سمت بالا حرکت کرده و چشم سمت بالا به طرف پایین حرکت می‌کند.

به نظر می‌رسد چنین حرکت غیرعادی چشم‌ها در راستای تکامل این جانوران با توجه به شرایط زندگی آنها بعنوان طعمه بسیاری از پرندگان مختلف صورت گرفته باشد.

منبع: ایسنا

۱ Comment

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN