Subscribe: RSS Twitter

2203-1

دیده بان حقوق حیوانات: مدیرکل دفتر حیات‌وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین گزارش ملی وضعیت باغ‌های‌وحش کشور و مراکز نگهداری جانوران وحشی و تهیه بسته اجرایی کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در حیات‌وحش خبر داد.

حسین محمدی در گفت‌و‌گو با ایسنا با تاکید بر لزوم کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در حیات‌وحش، افزود: علاوه بر افزایش حفاظت فیزیکی زیستگاه‌های حساس، مراکز تجمع پرندگان آبزی برای انجام اقدامات لازم جهت پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ایجاد شده است.

وی گفت: باغ‌وحش‌ها و مراکز نگهداری، تکثیر و پرورش جانوران وحشی هر استان نیز به صورت سالانه تحت نظارت قرار گرفته و بانک اطلاعاتی بیماری‌های حیات‌وحش و گونه‌های تلف شده نیز ایجاد شده است.

محمدی با اشاره به تهیه برنامه جامع مدیریت گربه‌سانان بزرگ جثه و تهیه نقشه راه با همکاری IUCN اظهار کرد: این کار با هدف دستیابی به راهنمایی جامع، با رویکرد حفاظت و تحقیقات در خصوص گربه‌سانان انجام شده است.

جمعیت حیات‌وحش کشور سالانه پایش می‌شود/ کارشناسان تخصصی استانی و ستادی آموزش می‌بینند

وی با تاکید بر لزوم پایش جمعیت حیات‌وحش کشور اظهار کرد: علاوه بر سرشماری و برآورد جمعیت پرندگان خشکی‌زی، آبزی و کناره آبزی جمعیت پستانداران شاخص و تمساح مردابی نیز سرشماری و برآورد می‌شود.

محمدی با بیان اینکه برای کارشناسان تخصصی استانی و ستادی دوره‌های آموزشی تخصصی بسیاری با موضوع حفظ حیات‌وحش برگزار می‌شود، افزود: دوره‌های پرنده‌شناسی و پرنده‌نگری، مدیریت گربه‌سانان، آشنایی با نحوه کنترل بیماری‌ها در حیات‌وحش، آشنایی با روش‌های برآورد جمعیت پرندگان خشکی‌زی و آموزش عملی نحوه حلقه‌گذاری پرندگان از جمله کلاس‌هایی است که برای کارشناسان برگزار شده است.

به گفته وی کلاس‌های نحوه کاربرد داروها، سلاح بیهوشی در حیات‌وحش، آموزش روش‌های زنده‌گیری و مقیدسازی جانوران وحشی در سطوح مختلف از دیگر اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست در جهت حفظ تنوع زیستی و حیا‌ت‌وحش کشور است.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN