Subscribe: RSS Twitter

2403-1

دیده بان حقوق حیوانات: نتایج مطالعات جدید که در نشریه Biological Conservation منتشر شده نشان می‌دهد، تورهای ماهیگیری دست‌کم ۸۱ گونه پرنده را به کام مرگ می‌کشند.

به گزارش ایسنا در میان این ۸۱ گونه، پرندگانی نظیر پنگوئن‌ها، اردک‌ها و تعدادی از پرندگان در معرض خطر انقراض نظیر مرغ‌های دریایی «آلباتروس» به چشم می‌خورند.

مدیر برنامه‌ جهانی پرندگان دریایی در گروه بین‌المللی طرفداران محیط زیست به نام بِردلایف (Bird Life) با تاکید بر تکان‌دهنده و متاثرکننده بودن آمار پرندگانی که به وسیله تورهای ماهیگیری کشته می‌شوند گفت: سالانه به طور میانگین ۱۶۰ هزار پرنده در سواحل مناطق ماهیگیری که تورهای ماهیگیری به طول چند کیلومتر در آنجا گسترده می‌شود، تلف می‌شوند.

وی می‌گوید: به عنوان مثال در ژاپن بسیاری از جمعیت پرندگان در جزایر نابود شده است و بسیاری از گروه‌های پرندگان دریایی در نواحی که تورهای ماهیگیری گسترده شده‌اند، ناپدید شده‌اند.

تورهای ماهیگیری که از سوی ماهیگیران صنعتی و محلی در سواحل دریاها پهن می‌شوند، علاوه بر صید ماهی‌ها هر موجودی را که نمی‌تواند از میان روزنه تورها فرار کند، به دام می‌اندازند.

بنا به گفته طرفداران محیط زیست در این تورها تعداد بسیاری از لاک‌پشت‌های دریایی و پستاندارانی نظیر دلفین‌ها، سیل‌ها و حتی وال‌ها به دام می‌افتند.

بنابر این گزارش، حدود نیمی از مرغ‌های دریایی که بر اثر گرفتار شدن در تورهای ماهیگیری جان خود را از دست می‌دهند در نواحی شمالی آفریقا و شمال گرینلند و اسکاندیناوی می‌زیسته‌اند.

این گزارش حاکیست دست‌کم ۱۴۰ هزار پرنده در نواحی شمال غربی اقیانوس آرام و سواحل غرب و جنوب روسیه و چین گرفتار تورهای ماهیگیری می‌شوند.

در میان پرندگان، مرغ‌های دریایی بیش از سایرین در معرض خطر هستند و بسیاری از تورهای ماهیگیری حاوی مرغ‌های دریایی هستند که جهت شکار ماهی به عمق دریاها شیرجه می‌زنند. بسیاری از مرغ‌های دریایی با دیدن تورهای ماهیگیری از آنها دوری می‌کنند اما تورهای ماهیگیری جدید که از رشته‌های نامرئی ساخته شده‌اند از چشم این پرندگان پنهان می‌مانند.

به گزارش ایسنا به نقل از نیویورک تایمز، در ایالت کالیفرنیا برای حفاظت از جان مرغ‌های دریایی استفاده از تورهای ماهیگیری در برخی نواحی کم عمق ممنوع شده است. از سوی دیگر در برخی موارد شب‌ها به گستردن تور‌های ماهیگیری و قرار دادن علائم هشداردهنده نورانی بر روی آنها اقدام می‌شود که این تلاش‌ها به نظر تاکنون در کاهش شمار مرگ و میر پرندگان بر اثر تورهای ماهیگیری موثر بوده است.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN