Subscribe: RSS Twitter

سپهر سلیمی

در خبرها آمده بود که طرح رها سازی ماهی قرمز برای دومین بار در شهر خرم آباد برگزار شده است . بر اساس خبرهای منتشره شهروندان خرم آبادی استقبال خوبی از این طرح داشتند همچنین مدیر کل محیط زیست استان ، شهردار ، رئیس شورای شهر اصفهان در این طرح حضور داشته اند.
بی تردید برگزاری هر طرح و برنامه ای در هر سطحی نمی تواند خالی از اشکال باشد و برگزاری این طرح نیز اشکالاتی داشته و دارد اما در مجموع برگزاری این طرح و طرحهایی نظیر این در بلند مدت می تواند موثر باشد. حضور تعداد زیادی از مردم در کنار مسئولان عالیرتبه شهر آن هم به بهانه کمک به تعدادی حیوان ، اتفاقی است که هیچوقت رخ نداده و همواره برای دوستداران حیوانات آرزو بوده است ولی ماهی قرمز این توان را دارد که این اتفاق شیرین را به وجود بیاورد. براستی غیر از این در کجای ایران می توان تعداد زیادی از شهروندان و مسئولان را به بهانه کمک به حیوانی جمع کرد؟!
طرح رها سازی یا طرح جمع آوری ماهی قرمز به این شکل و در سطح وسیع ، برای اولین بار در سال ۱۳۸۳ به پیشنهاد انجمن حمایت از حیوانات اصفهان و با همکاری شهرداری اصفهان برگزار شد . این طرح نیز خالی از اشکال نبود و در سالهای بعد تغییراتی داشت ولی نکته مهم این بود که باعث می شد توجه بسیاری از شهروندان اصفهانی و مسئولان شهری به مساله حیوانات و محیط زیست جلب شود.
به نظر نگارنده ما در [حال] حاضر در مرحله ای هستیم که برای کمک به حیوانات باید توجه شهروندان و مسئولان را به اهمیت حیوانات جلب کنیم و آنها را نسبت به سرنوشت حیوانات حساس کنیم. اگر بتوانیم از این مرحله به خوبی گذر کنیم و در میان مردم و مسئولان ، یاران و همفکران زیادی جلب کنیم آن گاه می توانیم سخن از حقوق حیوانات بزنیم و برای کمک به وضعیت حیوانات شهر ، استان و کشورمان برنامه های بهتری داشته باشیم.
آن شهروند خرم آبادی که امسال در طرح رها سازی شرکت کرد و آن مسئولی که در این برنامه شرکت داشت از دیگرانی که در این برنامه و نظیر این برنامه ها نبودند از این پس حساسیت بیشتری نسبت به ماهی قرمز و بطور کلی حیوانات خواهند داشت . مطمئن باشید اگر روزی دوستدارن حیوانات به این نتیجه برسند که امکان نگهداری از ماهی قرمز در منازل وجود ندارد و برای نجات ماهی قرمز هیچ راهی جز حذف آن از سفره هفت سین وجود ندارد ، آن شهروند خرم آبادی که ساعتی برای کمک به ماهی قرمزش وقت گذاشته و در طرح رهاسازی ماهی قرمز شرکت کرده است بیش از دیگرانی که با ماهی و حیوانات قهر بوده اند پذیرای حرف های دوستداران حیوانات خواهد بود. آن مدیری که از شهرداری خرم آباد در این برنامه حضور داشته از این پس خواه ناخواه نگاه بهتری به مقوله حیوانات شهری خواهد داشت .
ای کاش برخی از دوستداران حیوانات در سالهای گذشته به جای طرح مباحثی نظیر بیماری زا بودن ماهی قرمز ، ایرانی نبودن و یا مباحثی که در حال حاضر خارج از ظرفیت عمومی جامعه برای پذیرش است ، به فکر برگزاری چنین طرح هایی می بودند تا امروز شهروندان و مسئولان بیشتری برای نجات حیوانات یار و همراه ما بودند. کسانی که به هر دلیلی صحبت از حذف و تحریم ماهی قرمز می زنند نمی توانند ۱۰ نفر را کنار هم جمع کنند ولی این طرح و طرح هایی نظیر این باعث حضور هزاران نفر از شهروندان و مسئولان برای کمک به حیوانی شده است.

ماهی قرمز فراگیرترین حیوان خانگی ایرانیان است و به جرات می گویم حضور ماهی قرمز در سفره هفت سین طی سالهای گذشته بیش از هر ان جی او ، رسانه و گروهی باعث ایجاد حس علاقه به حیوانات در بین هموطنانمان شده است . اکنون کمک به ماهی های قرمز سفره هفت سین می تواند بهانه خوبی باشد برای حساس کردن مردم و مسئولان نسبت به سرنوشت حیوانات . باید از این فرصت نهایت استفاده را برد . باید امروز یارگیری کنیم تا فردا بتوانیم از پس برنامه های دیگر در خصوص حمایت از حقوق حیوانات برآییم.

____________________________________________________________________________

اخبار مرتبط:

استقبال گسترده خرم آبادیها از رهاسازی ماهیهای قرمز در دریاچه “ماهی”

رهاسازی نمایشی ماهی قرمز و اشتباه خرم آبادیها

۱ Comment

  1. […] این مطلب نخستین بار در پایگاه خبری دیده بان حقوق حیوانات منتشر شده است […]

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN