Subscribe: RSS Twitter

 Animal-Rights-Watch-ARW-6340

دیده بان حقوق حیوانات: پس از ۳۲ سال در استان اصفهان فیلم استثنایی از پلنگ ایرانی به عنوان بزرگترین گربه سان و یکی از شاخص ترین گونه از حیات وحش کشور، در دل ارتفاعات چوپانان در پناهگاه حیات وحش عباس آباد شهرستان نایین به دست آمد.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان اصفهان، پس از ۳۲ سال در این استان با به ثمر نشستن تلاش های حفاظتی و تحقیقاتی برنامه محور و مستمر، عکس و فیلم استثنایی از پلنگ ایرانی به عنوان بزرگترین گربه سان و یکی از شاخص ترین گونه از حیات وحش کشور، در دل ارتفاعات چوپانان در پناهگاه حیات وحش عباس آباد شهرستان نایین به دست آمد. این رویداد منحصر بفرد از طبیعت ایران که یک قلاده پلنگ را در کمین یک دسته قوچ وحشی به تصویر می کشد در نوع خود به عنوان یک رکورد علمی و موفقیت بزرگ زیست محیطی در کویر مرکزی ایران به شمار می آید که دارای اهمیت ملی و جهانی است.

محمد رضا حلوانی محیط بان شاغل در سر محیط بانی چوپانان از فاصله ۵۰۰ متری دقایقی قبل از طلوع آفتاب با سرعت عمل و با استفاده از یک دوربین معمولی این تصویر را ثبت نموده است.

پلنگ ایرانی جانوری در حال انقراض بوده و وجود آن به عنوان گونه ای کلیدی، معرف پویایی و ارزش بسیار بالای حفاظتی یک زیستگاه طبیعی محسوب می شود .

این حیوان گوشتخوار در عمق ارتفاعات صخره ای و یا نواحی جنگلی زندگی کرده و قوچ و میش، کل و بز، و گراز طعمه های اصلی آن می باشند.

Animal-Rights-Watch-ARW-6339

۳ Comments

 1. با سلام ما که برای اولین بار در ایران از سه پلنگ ایرانی عکس و فیلم گرفتیم چی شدکه به این محیط بان چی بدهند و چی بشود لوح تقدیری از جایی و کسی …؟
  http://arw.ir/?p=26040
  متاسفانه زحمت ما محیط بانان دیده نمی شود

 2. البته لازم به ذکر است که وجود پلنگ در مناطق چهارگانه ی اصفهان بارها به اثبات رسیده است و این تصویر نقش اثبات وجود پلنگ را ندارد. به عنوان مثال در کمتر ۳ ماه پیش در پی گزارش محیطبانان پناهگاه حیات وحش موته مبنی بر مشاهده ی پلنگ در این منطقه، رد پا و قوچ شکار شده توسط این پلنگ مشاهده و به ثبت رسید.

 3. رضا جلالی می‌گه:

  آقای عزت پور عزیز
  هر چند که به خاطر مراوده با جمعی شکارکش ذهنیت مثبتی راجع به محیط بانان ندارم اما منکر زحمت کشانی چون شما و آقای حلوانی نیستم . دم شما گرم . توقع نداشته باشید که از کسی یا جایی از شما عزیزان تقدیر و تشکر شود چرا که کسی دلش با حیوانات و زحمت کشان این عرصه نیست . ولی دم همه ی اونایی گرم که با همه ی سختی ها و بی مهری ها بازم عاشق طبیعت اند و دلشان برای محیط زیست می تپد .

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN