Subscribe: RSS Twitter

سپهر سلیمی

در مورد طرح مباره با نگهداری سگ و حیوانات مضر که به تازگی از سوی برخی از نمایندگان مجلس مطرح شده است در روزهای گذشته نظرات متفاوتی بیان شده است و پیش بینی می شود در روزهای آینده شاهد اظهارنظرهای فراوانی در خصوص ضعف ها و نقاط قوت این طرح باشیم . در برخی فضاهای مجازی شاهد اظهارنظرهای عجولانه و بعضاً احساساتی به این طرح بوده ایم که مانع از نقد درست این طرح خواهد شد .

شاید بزرگترین مشکل دوستداران حیوانات با این طرح ، احساس و نگاه حیوان ستیزانه ای است که در این طرح وجود دارد و دوستداران حیوانات با خواندن این طرح در نخستین کلام آنرا طرحی برای حذف حیوانات از فضای شهری و جدایی شهروندان از برخی حیوانات خانگی می دانند. اما نکته جالبی در مواد و دلایل پیشنهاد این طرح وجود دارد . با مطالعه دقیق این طرح متوجه می شویم که طرح مبارزه با نگهداری سگ و حیوانات مضر به طور شگفت آوری نسخه کپی شده طرح مبارزه با ماهی قرمز سفره هفت سین است .

بیایید دلایل کسانی که سخن از حذف ماهی قرمز سفره هفت سین می زنند را با دلایل پیشنهاد دهندگان این طرح مقایسه کنیم :

ایرانی نبودن و عدم سازگاری فرهنگی : مخالفان ماهی قرمز درست یا غلط می گویند ماهی قرمز ایرانی نیست ، می گویند از چین وارد شده و یا به دلیل نام عربی اش « سمک » وارد سفره هفت سین شده. مخالفان نگهداری از سگ نیز می گویند سگ گردانی و نگهداری از سگ ایرانی نیست و تقلیدی کورکورانه از غربی هاست !

بیماری زا بودن : هر دو گروه مخالفان ماهی قرمز و سگ ، این حیوان ها را از نظر بهداشتی خطرناک می دانند و معتقدند برای سلامت جامعه خطرناک هستند . هر چند که هیچکدام از این دو گروه دلایل خود را بصورت مستند بیان نکرده اند.

نارضایتی افراد جامعه : هر دو گروه معتقدند نگهداری از ماهی قرمز و سگ باعث نارضایتی بخشی از افراد جامعه شده است. مخالفان ماهی قرمز معتقدند مرگ و میر ماهیان باعث ناراحتی اعضای خانواده و به ویژه کودکان می شود و مخالفان نگهداری از سگ ، آن را باعث ناراحتی همسایه ها و مردم می دانند.

قضاوت در مورد دلایل شباهتهای این دو گروه را به خوانندگان گرامی واگذار می کنم . راستی این همه شباهت برای چیست ؟! نتیجه اجرای این دو طرح چیست ؟

در این باره باز هم خواهم نوشت .

۱۰ Comments

 1. پلاتی پوس می‌گه:

  من منتظر خواندن آخرین نتیجه گیری دیدگاه شما هستم . مورد جالبی را مطرح کرده اید .

 2. سعید می‌گه:

  ممکن است فرهنگ ماهی قرمز چینی باشد اما هیچ ربطی به سمک ندارد

 3. kamran می‌گه:

  در مورد موارد باید بگوویم به ترتیب موارد :

  ۱٫ سگ اولین بار توسط ایرانیان اهلی شد و اولین مردمانی که در دنیا سگ را به عنوان حیوان خانگی نگه میداشتند ایرانی ها بوده اند و غربی ها این را از ما آـموخته اند و بسیار نارواست که فرهنگ خودمان را به اسم دیگری کنیم و فرهنگ را به مفت بفروشیم .

  ۲٫ در موراد این طرح در مورد نگهداری از سگهای خانگی صحبت شده که این سگها واکسن خورده و درمان های انگلی و … بر رویشان انجام شده و کما با مقایسه با سطح اطلاعات عمومی مردم جامعه و رعایت بهداشت و واکسیناسیون کامل به این نتیجه میرسیم این سگ ها از بسیاری از انسان ها سالم تر هستند و احتمال انتقال بیماری از جانب آنها در حد صفر است و با مقایسه با حیوانات ولگرد شهری که هیچ واکسینی نمیخورند و تعدادشان بسیار زیاد تر از حیوانات خانگی است و در معرض تماس بیشتری با جامعه هستند باید گفت اگر مشکل این بود باید به فکر کنترل این حیوانات می افتادند نه اینکه به حیوانات سالم و مفید اعتراض کنند بنابراین این بهانه خوبی نیست و یک صحبت بسیار غیر کارشناسی است .

  ۳٫ افراد جامعه از بسیاری از چیزها به دلیل سطح فرهنگ پائین در اینگونه موارد ناراضی هستند و این فقر فرهنگی درمانش افزایش حس حسوان دوستی است نه حذف حیوانات . مثل اینکه بگویم ماشینن یاعث بیشترین تعداد مرگ و میر در جامعه است پس ماشین را حذف میکنیم !!! درست اینشت که فرهنگ صحیح رانندگی و عبور عابر از خیابان و … را به مردم آموزش دهیم . این مورد هم باز بهانه ای غیر کارشناسانه است .

  • م می‌گه:

   آقای کامران صحبت شما اصلا علمی نیست این که فرمودید
   _(احتمال انتقال بیماری از جانب آنها در حد صفر است )
   کاملا غلط است
   دوست عزیز یک سگ که واکسینه میشود یعنی این سگ بیماری هاری را به انسان نمیدهد
   اما بیماریهای بسیاری را به انسان میدهد که باشستن و واکسینه کردن
   چاره کار نیست
   به چهره کسانی که سالها سگ نگه داشته اند نگاه کنید

   پوست صورت آنها یک حالتی دارد که اگر بعد از مدتی متوجه این تغییر شدید
   بدانید
   این یک نوع کرم است که زیر پوستشان زندگی میکند البته خطر زیادی میگویند ندارد
   اگر مایلید بیشتر بدانید روی اینترنت به زبان انگلیسی یا فرانسه دنبال آن بگردید
   داشتن سگ میتواند باعث شود که زن حامله که بچه اش در شکم دختر است برای همیشه نازا بشود
   و یا مسائل دیگری برای نوزاد پیش بیاید
   و یک مبحث دیگر آکارین هایی است که این حیوان حتی اگر روزی ۲۰ بار آنرا بشویید
   میتواند به خانه بیاورد مگر اینکه بگویید سگ من کفش پاش میکند و در خانه در میاورد
   چرا که بدترین و خطرناکترین آکارین روی کثافت سگ که با پای خودش میتواند این آکارین ها را بیاورد که مخصوصا همیشه دنبال کثافتش میگردد
   این باعث بوجود آمدن آسم میشود
   اینها یک مختصر ی بودند
   بهتر است با یک پزشک یامثلا پزشک نوزاد صحبت کنید
   یا مطالعه کنید

   • روشنايي می‌گه:

    اقا یا خانم محترم «م»
    اطلاعات شما بینظیر است!
    چرا خودتون را کاملا معرفی نمیکنید تا بتونیم از اطلاعات بینظیر شما مخصوصا در زمینه تغییر قیافه کسانی که سگ دارن ،استفاده کنیم!
    خواهش میکنم اسم این کرم مخصوص را هم اعلام کنید تا همه حیوان دوستان و دامپزشکها از جهالت در بیایند.

 4. سارا می‌گه:

  گفته های وست خوب کامران و تائید می کنم و به نظرم به جا درسته.
  ((((((( این فقر فرهنگی درمانش افزایش حس حسوان دوستی است نه حذف حیوانات ))))))

 5. آرش می‌گه:

  چه ماهی قرمز هفت سین یا نگهداری از سگ ایرانی باشه و چه ایرانی نباشه (((حیوانات نباید به عنوان اموال و دارایی انسان شناخته شوند.)))

  آقای سلیمی، سعی نکنید همچون دائی‌جان ناپلئون بدنبال دست انگلیسی‌ها پشت صحنه‌ی این مخالفتها باشید.

 6. amir می‌گه:

  In Dostan Az Farhange Gharbi Sohbat Mikonan Dar Sorati Ke Ma Tamame Emkanate Pishrafte Gharbi Ha Ro Darim Estefade Mikonim.Fek Kardin Gharb Kojas? Yekami Fekreton Ro Baztar Va Jahani Tar Konid.

 7. چه ربطی داره؟
  ما مخالفان نگهداری ماهی قرمز دلایل کاملاً حیوان دوستانه ای برای حذف ماهی از سفره هفت سین داریم.اصلاً مشکل ما فرهنگ یا اصالت ماجرا نیست.مشکل ما عدم نگهداری صحیح از ماهی در زمان پرورش-تولید مثل-هنگام فروش-حمل و نقل و نگهداری در منزله.اینکه ماهی میشه اسباب بازی بچه ها و آزارشون میدن.اینکه حاضر نیستن براش هزینه کنن و محل نگهداری درست،غذای مورد نیاز و دمای مورد نیاز تهییه کنن.اینکه بعد از عید اگه زنده بمونن توی جوب و استخر پارک ها رها میشن.اینکه جون شون کمترین ارزشی نداره.ما میگیم این ماهی هم درد رو حس میکنه.ترس رو حس میکنه و نیازهای خودشو داره.در ضمن هیچ موجودی حتی یه ماهی کوچیک برده ما نیست که ما رو سرگرم کنه و ما جونش رو مفت به اندازه هزار تومن خرید و فروش کنیم

 8. سیاوش می‌گه:

  چاردیواری اختیاری من دوست دارم تو حیات وخونم سگ داشته باشم تا کور شود هر انکه نتواند دید.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN