Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: روی شاخه درخت بلندی می‌گذارندش، چشم بندش را باز می‌کنند، دقایقی می‌گذرد خنکای باد کوه زیر پرهایش می‌دود، با امید و تردید بال باز می‌کند پر می کشد به سمت دره هنوز تلخی اسارت رهایش نکرده روی درختی می نشیند، مکثی طولانی بال و پرش را می آزماید و سرانجام با امید و اطمینان پر باز می کند گویی به نشانه سپاس چرخی بالای سر ناجیانش می زند و به دوردست آسمان مه آلود پر می کشد.

به گزارش سبزپرس، عصر روز سه شنبه عقاب پنجه کوتاهی که از یک متخلف زنده گیر کشف شده بود، پس از حلقه گذاری در ارتفاعات “سلانسر” شهرستان رودبار رها سازی شد.

«امیر عبدوس» مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان در گفتگو با سبز پرس با اشاره به اینکه این پرنده با ارزش از منزل فرد متخلفی در سراوان بدست امد گفت: طبق قوانین شکار و صید هرگونه زنده گیری و اسیر کردن چنین پرنده ای خلاف مقررات است که پس از کشف و انجام معاینات لازم جهت اطمینان از  عدم اسیب احتمالی و مساعد بودن حال پرنده  توسط کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان حلقه گذاری و به طبیعت بازگردانده شد.

عبدوس تاکید کرد: عقاب پنچه کوتاه که در کشور ما به عقاب مارخور نیز معروف است تاکنون فقط سه بار توسط کارشناسان پرنده نگری اداره کل رویت و رکورد شده است.

وی یادآور شد: پرندگان شکاری به لحاظ جایگاه زنجیره غذایی و نقش قابل ملاحظه انها در کنترل و برقرای توازن بین جمعیت سایر مهره داران از اهمیت بالایی در حفظ و پایداری اکوسیستم‌ها و روابط اکولوژیکی بین زنجیره‌ها و شبکه های غذایی برخوردارند. بدین خاطر است که همه پرندگان شکاری جزء گونه‌های حمایت شده و حفاظت شده ایران هستند.

اهمیت حلقه گذاری

مدیرکل محیط زیست گیلان در خصوص لزوم حلقه گذاری توضیح داد: عقاب پنجه کوتاه یا همان عقاب مارخور از پرندگان مهاجر تابستانه به خاورمیانه، ایران و استان گیلان است که هر ساله جمعیت اندکی از این گونه در ایران دیده می‌شود.  در استان گیلان به تعداد اندک در فصول بهار و تابستان به تعداد کمتر از انگشتان حتی یک دست از نزدیک سواحل تا ارتفاعات دیده می‌شود و این گمان وجود دارد که یک تا دو جفت از آنها در ارتفاعات استان گیلان به ویژه ارتفاعات شهرستان رودبار بر روی درخت یا در میان صخره‌ها آشیانه سازی و جوجه‌اوری می‌کنند.

عبدوس افزود : نظر به اینکه تقریبا تمام جمعیت مهاجر جوجه‌اور این گونه به ایران و خاورمیانه پاییز و زمستان به افریقا می‌روند. بدین منظور جهت تعیین مسیر مهاجرت و شناسایی مکان‌های حساس زمستان‌گذرانی و غیره  این گونه قبل از رهاسازی حلقه گذاری شد تا بعدها در رکورد علمی سند قابل اطمینانی برای پرنده شناسان باشد.

عقاب پنجه کوتاه به نام علمیCircaetus gallicus  که بدلیل رژیم تغذیه ای اش در ایران به عقاب مارخور معروف است،  با اندازه ۶۴ تا ۷۳ سانتیمتر در دو فرم تیره و روشن در ایران دیده می شود و با چشم های نارنجی زیبا و درشت، سری شبیه به جغد، پشت  قهوه‌ای مایل به خاکستری، سینه و شکم سفید با لکه‌ها یا رگه‌های قهوه‌ای شکلاتی از سایر پرندگان شکاری قابل تشخیص است.

رهاسازی عقاب مارخور در طبیعت گیلان

رهاسازی عقاب مارخور در طبیعت گیلان

رهاسازی عقاب مارخور در طبیعت گیلان

رهاسازی عقاب مارخور در طبیعت گیلان

Animal-Rights-Watch-ARW-6481

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN