Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-6513

دیده بان حقوق حیوانات: در شرایطی که در طرح جامع پارک پردیسان یک مجموعه زیستی کامل پا ۵ بیوم مختلف دیده شده است، ظاهرا بخش های قابل توجهی از این پارک می رود که کم کم به تفرجگاهی شهری تبدیل شود.

سیدوحید سیدجعفری مدیرپارک طبیعت پردیسان، بهار و تابستان ۱۳۹۲ را فصل شکوفایی پارک طبیعت پردیسان عنوان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست سید جعفری در تشریح فعالیت های انجام شده در این پارک در شش ماهه گذشته ، گفت: ساخت وتجهیز استخر ذخیره آب به میزان ۴۰۰۰ مترمکعب برای نگهداری آب وانتقال از طریق لوله و پمپاژ برای آبرسانی به نقاط کم آب پارک طراحی و ساخته شده است.
وی افزود: این ابنیه برای آبرسانی به گونه‌های گیاهی با ارزشی همانند درختچه های پیروکانتا، ترون، توری، زرشک، شمشاد، یوکا، یاس، خرزهره، یاس زرد، به ژاپنی ودرختانی مثل موگو،سدروس، سرشیراز، سرو نقره ای، سروخمره ای،افراسیاه،ابریشم مصری،اقاقیا،ون، ارغوان، ابریشمی، چنار،بیدمجنون، سروبادبزن، توت مجنون، کاج،زبان گنجشک موجود در پارک ساخته شده است .
به گفته مدیرپارک طبیعت پردیسان، لوله گذاری از استخر تا تصفیه خانه فاضلاب شهرک قدس تکمیل شده و فاز دوم آن که مربوط به آب خروجی از استخر بسمت جنگل می باشد نیز در حال طراحی می باشد.
وی به دیگر عملیات زیر بنایی در پارک طبیعت پردیسان اشاره کرد وگفت : حصارکشی در پارک که به منظور تفکیک فضاهای تخصصی ، پژوهشی ، آزمایشگاهی و قرنطینه حیوانات از فضاهای عمومی به اتمام رسیده است. وی افزود: از فواید این بهسازی می توان به ایجاد رینگ و مسیر پیاده برای شهروندان گرامی با روشنایی لازم و زیباسازی طول مسیر با فلاور باکسهایی که در قسمت انتهایی دیوار طراحی شده است، فضای سبزی زیبا بوجود آورده است.
سیدجعفری سپس به توسعه و تجهیز کلینیک تخصصی حیات وحش برای گونه های جانوری اشاره کرد و گفت: از وظایف اصلی این کلینیک تیمار نمودن گونه های جانوری، بهبود و رها سازی و برگرداندن آنها به آغوش طبیعت می‌باشد.
به گفته وی ، در حال حاضر در قرنطینه حیات وحش پارک طبیعت پردیسان بالغ بر بیش از ۵۰۰ گونه جانوری شامل پستانداران، پرندگان ، خزندگان وجوددارد که با یک رژیم غذایی مناسب و معاینه روزانه توسط دامپزشک از این گونه ها با توجه به رعایت نمودن استانداردها نگهداری بعمل می آید و این مرکز بزودی با تلاش وپیگیری های لازم، ارتقاء و به یک بیمارستان تخصصی حیات وحش تبدیل خواهد شد.
سید جعفری ادامه داد: اتاق معاینه دامپزشکان وکارشناسان وکاردانان، اتاق جراحی با لوازم مربوطه، اتاق سونوگرافی و رادیولوژی، اتاق تیمار، داروخانه، اتاق استریل، رختکن و محل شستشو و ضدعفونی، اتاق آماده سازی دام قبل از عمل جراحی و اتاق اتوکلاو اشاره نمود.
مدیرپارک طبیعت پردیسان اظهار داشت در ابتدای سالجاری نسبت به گسترش و بهبود قرنطینه های محل نگهداری جانوران با همکاری شرکت فنی ، هنری فام آرا پژوه عملیات خوبی طراحی و اجرا شده است.
وی سپس به ایجاد باغ پرندگان و باغ گیاهشناسی با رعایت طرح جامع پارک اشاره کرد و گفت: مراحل زیربنایی این دو باغ بعداز طراحی در حال اجرا می باشد و در آینده نزدیک این دو باغ به بهره برداری خواهدرسید.
سیدجعفری، ایجاد ایستگاه آتش نشانی را یکی دیگر از اولویت های پارک اعلام کرد و گفت: با توجه به وجود بیش از ۲۰۰ گونه گیاهی و بیش از ۵۰۰ گونه جانوری ضروری بود که در پارک ایستگاهی دائم ایجاد شود که این امر با لطف قوه الهی ومساعدت مسئولین سازمان به نتیجه رسید و خودروی آتش نشانی با کلیه تجهیزات در مکان مناسبی تحت عنوان ایستگاه آتش نشانی برای مواقع ضروری بکارگیری شد و ۴ نفر از  پرسنل نیز دوره های آموزشی مربوطه را فرا گرفتند.
مدیرپارک طبیعت پردیسان افزود: با توجه به تعبیه و نصب ۵۰ باربی کیو (کباب پز) در سطح پارک،  همشهریان گرامی جهت جلوگیری از آتش سوزی های احتمالی، حتما از باربی کیوها استفاده نمایند .
وی گفت: برای فرهنگسازی ورزش و تامین سلامت و شادابی همشهریان و بازدیدکنندگان محترم رینگ دوچرخه سواری عادی بطول ۷ کیلومتر و هموار نمودن پیست دوچرخه سواری کوهستان بطول ۳ کیلومتر و نصب یکصد دستگاه نرمشی، کششی و ورزشی و یکصد مبلمان پارکی برای استراحت آنها،  در سطح پارک نصب گردیده است.
سید جعفری با اعلام اینکه پارک طبیعت پردیسان آمادگی برگزاری مسابقات مختلف ورزشی را دارد، از برگزاری مسابقات دو میدانی با حضور ۱۵۰ نفر از اعضاء سفارتخانه ها در ماه گذشته خبر داد .
وی افزود: رسیدگی و ساماندهی به وضعیت فضای سبز حاشیه پارک در جوار اتوبان های یادگار امام، حکیم و همت ، انجام عملیات زیرسازی، تسطیح خاک و تکمیل شبکه آبرسانی و برق و روشنایی معبر پارک و کاشت گونه های گیاهی و پوشش سبز چمن با همکاری شهرداری منطقه دو تهران از دیگر فعالیت های چشمگیر در طول پنج ماه گذشته در پارک طبیعت پردیسان است.

برچسب‌ها

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN