Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-6879

دیده بان حقوق حیوانات: یک پرنده‌شناس اسکاتلندی مدعی شده جغدی را در کوه‌های «جبل اخضر» عمان مشاهده کرده که می‌تواند یک گونه جدید و کشف نشده از این پرنده باشد.

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزای دانشجویان ایران (ایسنا)، «مگنوس راب»، این پرنده‌شناس اسکاتلندی از اعضای یک پروژه بین‌المللی با عنوان «Sound Approach» ‌است. هدف از این برنامه فهرست‌برداری و مطالعه روی صدای پرندگان است.

راب درباره خصوصیات ظاهری این گونه احتمالا جدید می‌گوید: این جغد شبیه جغدهای بدون گوش (استریکس) است که شاخک ندارد. جثه این جغد از «جغدهای گندمگون» نیز کوچکتر به نظر می‌رسد.

به گزارش ایسنا به نقل از گلف نیوز،‌ پایگاه رسمی برنامه بین‌المللی sound Approach اعلام کرد: این جغد در خلال پروژه ثبت صدای پرندگان در ماه مارس کشف شد که در آن «مگنوس راب» در حال ثبت و ضبط صدای پرندگان دیگر بود و در حین این مطالعات متوجه صدایی متمایز از سایر گونه‌های پرندگان شد. این صدا ریتمی خاص داشت که برای وی بسیار جدید بود. شنیدن این صدا راب را مشتاق کرد تا فردای آن شب هم دوباره برای یافتن راز این صدا به این منطقه کوهستانی قدم بگذارد.

وی گفت: در نهایت در آخرین شب سفر خود مجددا این صدا را شنیدم اما مجبور شدم بدون دیدن آن به فرودگاه برگردم. وی یک ماه بعد مجددا به کوه‌های «جبل اخضر» بازگشت و در نهایت در یک لحظه جغدی را روی صخره‌ها مشاهده کرد که شباهتی به گونه‌های مشاهده شده قبلی نداشت.

تیم تحقیقاتی sound Approach با انجام دو تحقیق دیگر و جمع‌آوری صداها و تصاویر جدید و زیر نظر گرفتن رفتارهای این جغد به این نتیجه رسیدند که پرنده‌ مورد نظر آنها جغدی از یک گونه جدید است و همچنین نخستین گونه از این پرنده است که پس از ۷۷ سال در کشورهای عربی شناسایی شده است.

برچسب‌ها, , ,

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN