Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: حدود شش سال از اولین برخورد روستائیان نجف‌آباد فیروزه با این نوع موش‌ها می‌گذرد و حالا از شش ماه پیش این موش‌ها امان مردم را بریده و در برخی موارد آنها را مجبور به تخلیه خانه یا بهسازی منازل خود کرده‌اند، طبق گفته مسئولان چندین راه مقابله با موش‌ها انجام شده و همچنان این مبارزه ادامه دارد، اما مردم روستا معتقدند هنوزهیچ روشی کارگر نشده و آنها شاهد حضور موش‌ها هستند.

وامی برای بهسازی داده نشد

یکی از اهالی روستا که منزل خود را به علت هجوم موش‌ها تخلیه کرده در گفت‌وگو با ایسنا منطقه خراسان گفت: سال گذشته آن‌قدر تعداد این موش‌ها در خانه من زیاد شد که دیگر قادر به زندگی نبودیم، این موش‌ها کف خانه را سوراخ می‌کردند و گاها ما شاهد نشست بعضی از نقاط خانه می‌شدیم چون زیر آن قسمت‌ها خالی می‌شد.

حمله موش‌ها و سکوت مسئولان

وی که در حال بازسازی منزل خود بود گفت : به ما برای بهسازی محل وامی داده نشده و من از آن بی‌اطلاعم، من هم اکنون با پسرم زندگی می‌کنم چون منزلم غیرقابل سکونت شده بود و هم‌اکنون آن را کاملا تخریب کرده‌ایم.

یکی دیگر از اهالی که از پرشدن چاه فاضلاب خود توسط این موش‌ها گله‌مند است، به خبرنگار ایسنا می‌گوید: در این مدت این سومین چاه فاضلاب است که در خانه حفر کرده‌ایم چون موش‌ها بر اثر کاویدن خاک، دو چاه دیگر را پر کرده‌اند و این برای ما بسیار هزینه‌بردار بوده است.

در بازدید میدانی که توسط خبرنگار ایسنا از این روستا انجام شد، اکثر خانه‌ها دارای لانه‌های موش یا خسارت دیده بودند، مردم روستا شب‌ها صدای کاویدن خاک توسط موش‌ها را در زیر زمین خانه خود احساس می‌کنند.

حمله موش‌ها و سکوت مسئولان

یکی از اهالی روستا درباره زیادشدن این موش‌ها اضافه می‌کند: این موش‌ها حدود شش سال پیش آمدند و ما به مسئولان اعلام کردیم آن موقع هنوز تعداد خانه‌های موش زده زیاد نبود اگر همان وقت پیگیری صورت می گرفت وضعیت به این شکل نمی‌شد.

نگران بهداشت زندگی خود هستیم

براتعلی طوسی، عضو شورای روستای نجف‌آباد فیروزه در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان، گفت: خانه‌های قدیمی بیشتر مشکل‌دار می شوند، این موش‌ها به غلات و آذوقه دام اهالی خسارت می‌زند اما ما بیشتر نگران بهداشت محل زندگی خود هستیم.

حمله موش‌ها و سکوت مسئولان

وی درباره دریافت وام توسط اهالی برای بهسازی محل زندگی خود گفت: تاکنون هیچ اقدامی برای وام نشده و هیچ یک از اهالی وام دریافت نکرده اند.

نگرانیم که استفاده از امواج برای نابودکردن موش‌ها برای ما مضر باشد

عضو شورای روستا گفت: از استان البرز آمدند و برای نابودکردن این موش‌ها یکبار از امواج الکترو مغناطیسی استفاده کردند، ما نمی‌دانیم که به لحاظ بهداشت و سلامت، این امواج برای انسان خطرساز است یا خیر؟ اما بهداشت منطقه مانع ادامه فعالیت آنان شد.

حمله موش‌ها و سکوت مسئولان

در ادامه وی خبر حمله موش‌ها به قبرستان را تکذیب کرد و گفت : برخی از اهالی آذوقه دام خود را دور قبرستان گذاشته بودند و به طور طبیعی این موش‌ها به‌دنبال آذوقه هستند.

تاکنون مراجعه ای از سوی مردم برای بیماری‌های مرتبط نشده است

مریم رضایی بهورز خانه بهداشت نجف آباد گفت: آموزش‌های لازم برای مقابله با این موش‌ها به مردم داده شده و به اهالی اطلاع رسانی شده که در صورت گازگرفتگی توسط این جونده به خانه بهداشت مراجعه کنند تا آنها را به شبکه بهداشت ارجاع دهیم که واکسیناسیون شوند چرا که حدود چهار سال پیش یکی از اهالی مورد گازگرفتگی این جونده قرار گرفته بود.

مدرسه مورد هجوم موش‌ها قرار نگرفته است

رحمانی مدیر مدرسه نجف‌آباد با بیان اینکه برای مدرسه اتفاقی نیفتاده گفت: در دانش آموزان هیچ نوع بیماری دیده نشده و بیشتر هجوم به خانه‌های قدیمی است.

پیش از این فرماندار شهرستان فیروزه در گفت وگو با ایسنا، از تعلق وام برای بهسازی و همچنین نوسازی خانه این روستائیان خبر داده بود اما اهالی روستا هنوز از این وام مطلع نبودند، در این باره نورالله رضایی یکی از اعضای شورای روستا گفت: تعلق وام مطرح شده اما تاکنون هیچ کدام از اهالی، این وام را دریافت نکرده‌اند.

حمله موش‌ها و سکوت مسئولان

همچنین ابراهیم طاهری سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان فیروزه از واکسیناسیون دام‌ها علیه بیماری‌هایی که ممکن است این موش ناقل آن باشد خبر داده بود و اضافه کرد : این موش‌ها در مناطق نگهداری دام‌ها و غلات و آذوغه دام‌ها بیشتر دیده می شوند و گوشتخوار نیستند چون اغلب روستائیان دامداری دارند محیط رشد مناسبی را برای این موش‌ها به وجود آورده است.

اهالی روستا خواستار رسیدگی جدی به مشکلشان شدند

در این بازدید میدانی اهالی روستا از مسئولان خواستند به طور جدی به مشکلشان رسیدگی شود، این موش‌ها به خانه بعضی از اهالی نفوذ کرده و پتو، فرش و روی دیوارها را می‌جوند و آرامش را از مردم روستا گرفته‌اند بنا به گفته اهالی، این موش‌ها با سم و مبارزه شیمیایی ریشه کن نمی‌شوند چرا که تعداد لانه‌های موش زیاد است. همچنین علی‌رغم استفاده از راه‌های مختلف برای مبارزه با این موش‌ها هنوز این معضل حل نشده است.
حمله موش‌ها و سکوت مسئولان

حمله موش‌ها و سکوت مسئولان

حمله موش‌ها و سکوت مسئولان

حمله موش‌ها و سکوت مسئولان

برچسب‌ها, , ,

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN