Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-7214

دیده بان حقوق حیوانات: دیده بان گربه های ایران، گروهی که در فیس بوک و در حیطه گربه های شهری فعالیت می کند در پیشنهادی عجیب و با اظهار نظری شخصی از مخاطبانش خواسته گربه های شهر را عقیم کنند. دلیل این خواسته زخم های طبیعی حاصل از نبرد گربه ها در فصل مستی و جفت گیری است! گفتنی است در ذیل این پست، برخی از افراد با معرفی کلینیک ها و برخی مراکز دامپزشکی از مخاطبان صفحه دعوت کرده اند که گربه های محل خود را برای عقیم کردن با قیمت مناسبت به کلینیک های فوق ببرند. متن این درخواست چنین است:

«هر سال در این فصل.. یعنی فصل جفتگیری گربه ها… تعداد زیادی از آنها از بین میرن.. دلیل اصلیش یکی جنگ و دعوای بسیار ناجور نرها با همه که اکثرا” منجر به زحمی شدن بدجور طرفین میشه. گاهی با لیس زدن خودشون را درمان میکنندو گاهی زخم عفونت میکنه و باعث بیماری و مرگ حیوان میشه.. گربه های ماده نیز بدلیل جفتگیری با نرهای گوناگون به عفونت رحم مبتلا میشن و از بین میرن و یا اینکه براثر مست و ملنگ بودن حواسشون به ترافیک و ماشین نیست و در اثر تصادف از بین میرن..

از گربه های محل من خیلی هاشون کم شدن.. واقعا” متاسفم…

تنها راه جلوگیری و کم شدن این مرگ و میرها بنظر من عقیم سازیه. البته موافق عقیم کردن گربه های نری که چند ساله تجربه جفتگیری دارند و بقول معروف (تام کت) محله هستن نیستم.. اما میشه تا جائی که میتونیم گربه های جوانتر را مخصوصا” آنهائی که زیر یکسال هستند را عقیم کنیم تا سالم تر بمانند.
متاسفانه در این مورد هیچ نهادی در این مملکت کمک نمیکنه و لذا خودمان مجبوریم تا جائیکه از عهده اش بر میایم این کار را انجام بدیم..
و دست از شایعه سازی که : وای سم دادن و کشتن و لت و پار کردن و غیره … برداریم….
خدائیش در مقایسه با ۱۰ سال قبل رفتار مردم با حیوانات خیلی بهتر شده و مطمئنا” با فرهنگ سازی بیشتر روز به روز بهتر خواهد شد»

۲۴ Comments

 1. حیات دوست می‌گه:

  دیده بان جان متاسفانه روز به روز تعداد این افراد به ظااهر دوست دار حیوانات بیشتر و بیشتر می شود و اینجاست که احساسات حرف می زند و نه منطق !

 2. گربه بی نوا می‌گه:

  از شهرداری و محیط زیست و شکارچی و قاتل و حیوان آزار کم می کشیم که اینا هم اضافه شدن
  خدا عقیمتون کنه به ما چیکار دارین آخه؟

 3. گرگين می‌گه:

  عقیم کردن گربه ها در کشورهای اروپایی جزء اولیه ترین اقداماتی است که برای گربه ها صورت می گیرد. حتی مراکز نگه داری و واگذاری گربه ها، که بطور معمول مسئولیت جمع آوری گربه های ولگرد و سپردن آنها به خانواده های علاقمند را بعهده دارد، گربه هایشان را بعد از عقیم کردن به علاقمندان تحویل می دهند.
  دلیل این کار جلو گیری از تولید مثل بی رویه و در نتیجه بزرگ تر شدن مشکل گربه های ولگرد است
  این اقدامی است که اگرچه قدمی است بر خلاف حیات طبیعی گربه ها ولی بعنوان راهی اجباری برای محدود تر کردن مشکل گربه هاست
  خود من طی سالیان از ۶ گربه نگه داری کرده ام و در حال حاضر ٣ گربه در خانه من است. اینها در اولین فرصت عقیم شدند. اما این تاثیر ملموسی روی زندگی و رفتار آنها نداشته و همیشه چون گربه های شاداب زندگی کرده اند

 4. shirin می‌گه:

  درود
  من هم با گرگین کاملا موافقم
  در کشوری مثل ایران که نه نهادهای دولتی حیوانات بی خانمان و خیابانی را حمایت میکنند و نه مردم فرهنگ رفتار با حیوانات را دارند(به جز معدود حیوان دوستان) پس بهتر است از تولید مثل بی رویه و در نتیجه افزایش جمعیت و در نتیجه عدم رسیدگی ما انسان ها به این حیوانات بیگناه جلوگیری شود

 5. Enter your name... می‌گه:

  متاسفانه تقلید بی قید و شرط از کشورهای دیگر، بدون داشتن ذره ای مطالعه و شناخت شرایط زمانی و مکانی به یکی از بزرگ ترین معضلات حیوانات شهرهای ایران تبدیل شده!
  در همان کشورهای اروپایی که فکر می کنید عقیم سازی اولیه ترین اقدامشان برای گربه ها است (که البته چنین نیست!) چه کسی با دادن پوست مرغ و استخوان و اسکلت مرغ و آشغال برنج، گربه ها را آشغال خور بار می آورد و باعث افزایش جمعیتشان می شود؟
  از یک سو جلوگیری از تکثیر و از دیگر سو کمک به تکثیر؟! عجب منطقی

 6. shirin می‌گه:

  البته نظر شخصی من این است که اگر بشود فقط گربه های ماده را عقیم کنیم زیرا تمام مشقت های تولید مثل بر روی دوش سگ و گربه های ماده هستش
  زیرا بعد از جفت گیری سختی تحمل بارداری و بعد از آن زایمان و اگر مشکل خاصی داشته باشه سختی زایمان و بعد از آن شیردهی و هزار بدبختی دیگه بر دوش ماده هستش
  اگر دست به دست هم بدیم و حیوانات شهری مثل سگ و گربه ماده را عقیم کنیم اینطوری هم هزینه عقیم سازی حداقل نصف میشه چون تعداد نصف میشه و هم حیوانات نر جفت گیری میکنن ولی بارداری ایجاد نمیشه

 7. هاله می‌گه:

  هر روز یک نقشه جدید برای حیوانات می کشند. یک روز عقیم کردن، یک روز پناهگاه، یک روز مینی بوس برای عقیم کردن فله ای…. اینها راستی راستی باورشون شده که مالک جان و زندگی حیوانات هستند و میتونن هر بلایی سر حیوانات شهری بیاورند.
  از طرفی شکایت می کنند که چرا شهرداری حیوانات شهری را می کشد و از طرفی خودشون هر بلایی می خواهند سر حیوانات می آورند. انجمن های حامی حیوانات باید وارد عمل بشوند و اجازه ندهند یک عده آدم ساده و احساساتی و کم دانش هر بلایی میخواهند سر حیوانات بیاورند. به چه حقی به خود اجازه می دهند برای سرنوشت حیوانات تصمیم گیری کنند؟ کدام مرجع رسمی به اینها اجازه داده؟ چه کسی گفته که اینها صلاحیت و دانش این کار را دارند.
  سکوت دوستداران واقعی حیوانات تا کی ادامه خواهد داشت؟ چرا کسی اعتراضی نمی کنه؟ تا کی باید اجازه بدهیم یک عده دامپزشک و کلینیک دار، پناهگاه دار و دوستانشان برای حیوانات بدبخت تصمیم گیری کنند؟؟!!!!!!!!!!!!
  تا کی می خواهند با ژست گیاهخواری و به اسم منجی حیوانات باعث آزار حیوانات شوند؟!!!!!!!!!!

 8. امیر.س می‌گه:

  ما مردمان فوق العاده ای هستیم. سر سگها جایزه تعیین میکنیم! از روی دلسوزی گربه ها تغذیه میکنیم و میاریم تو خونه! وقتی جمعیتش رو زیاد کردیم عقیمشون میکنیم!!! موشها رو هم با تیر میزنیم شاید جمعیتشون کم بشه !!!!!!
  سراسر منطق و دانش!
  گربه ها بخشی از حیات وحش شهری هستند و قرن هاست که در کنار انسان زندگی میکنند. برای خودشون سلسله مراتب اجتماعی دارن، با عوامل بیماری، غذا، قلمرو و … نیز به طور طبیعی جمعیتشون کنترل میشه. اگر امروز معتقید که جمعیتش زیاد شده به دخالت های مستقیم خودمون باید توجه کنیم، تغذیه!
  این دوستان متفکر ما چند وقت دیگه میگن باید برای شیرها، کل و بز، کرگدن ها و تمام گونه ها دستکش و کلاه بوکس طراحی و نصب کنیم که موقع جفت یابی و رقابت به هم آسیب نزنن!!!!! :) روابط، دوستانه و طی مراسم خواستگاری تشکیل بشه! کلا دید انسانی به حیوانات عالیه!! به گربه میگن ولگرد! به گورخر هم میگن بیابان گرد!!
  خواهش میکنم بگذارید طبیعت کار خودش رو بکنه و این همه دلسوزی و احساس مسئولیت رو جاهایی مصرف کنید که منطق هم وجود داره. به گونه هایی فکر کنید که دارن از بین میرن یا دریاچه ای که اگه خشک بشه زندگی هممون رو دگرگون میکنه، به منطقه حافظت شده ای فکرکنید که داره با جاده نصف میشه و …. .

 9. زهره می‌گه:

  حرف دوستان درست است. حیوانات شهری هم حق زندگی طبیعی دارند. ولی کشته شدن دلخراش آنها زیر چرخ خودروها که فراوان دیده می شود و خودخواهی و بی تفاوتی اکثر مردم وقتی آنها در گوشه ای از یک خانه زایمان می کنند و صاحب آن خانه در کمال بیرحمی آنها را داخل گونی نموده و در سطلهای زباله شهرداری می اندازند از طرفی سختی و مشقت فراوان در سیر کردن شکمشان و احیانا بزرگ کردن توله هایشان و … همه و همه انسان منصف و عاقل و متمدن را به این فکر انداخته که جهت فراهم شدن زندگی بهتر و زجر نکشیدن این حیوانات بی گناه آنها عقیم شوند و سپس به یک سرپرست قابل اعتماد سپرده شوند. البته نظر من این است که این حیوانات حداقل یکبار فرصت بچه دار شدن داشته باشند و سپس عقیم شوند.

 10. Smart می‌گه:

  هر دم از این باغ بری میرسد!

 11. افشین می‌گه:

  دوستان عزیز. دست ما نیست بخواهیم نظر بدیم که عقیم کنیم یا نه. خب اگه همه گربه ها عقیم بشن که یهو نسلشون ور میوفته. در این مورد باید کارشناسان محیط زیست تصمیم بگیرن که ایا جمعیت گربه ها به طور طبیعی کنترل میشه یا بهتر یه درصدی رو عقیم کنیم یا نه اصلا عقیم نکنیم.

 12. گربه نره می‌گه:

  کمممک

  آخ

  کممممک

  بریدن

  بریدنش بی انصاف ها

  آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآی

 13. مهمان می‌گه:

  سلام دوستان عزیز به نظر من چیزهای بهتری هم هست که بشه درموردش فکر کرد .شمابه فکر جواب پس دادن خودتون باشید اون کسی که این حیوانات رو خلق کرده خودش به فکرشون هست ماهم مسوولیت هایی داریم اما من بهتون اطمینان میدم تااین حد دیگه در قبال حیوانات مسوولیت نداریم.
  امیدوارم خدا راه درست را به همه ما نشان بدهد

 14. آتوسا می‌گه:

  ما انسان ها در قبال طبیعت. محیط زیست و حیوانات مسیولیممم ۱۰۰%یه انسان بافرهنگ و متمدن در کنار زندگی شخصی و اجتماعی خود میبایست نسبت به هر آفرینشی که از سوی خداست حمایت کنه.من برای اشخاصی که حیوان ازاری میکنن و در عین حال خودشون انسان خداترس و با ایمان تلقی میکنن متاسفم.به نظر من این جور افراد پیشینه بیماری های روانی دارند…من تشکر میکنم از مدیر سایت و تمام دوستانی که بی نهایت با قلب پاک و با وجدان که از تمام مخلوقات خداوند حمایت میکنند..وامیدوارم که فرهنگ نگهداری از حیوانات خانگی وحمایت از حقوق حیوانات در ایران بیش از بیش پررنگ تر بشه…هرچند که متاسفانه شنیده شده که مامورین پس از گرفتن سگ و گربه خانگی افراد اونهارو از بین میبرند.که من واقعا برای این موضوع متاسفم که چرا در کشور ماباتوجه به اینکه از نظر علاقه به زیست محیط و حیوانات دیرینه چند هزار ساله داریم.اما این چنین است.

 15. کامبیز بیات می‌گه:

  عقیم سازی در یک شهری همچون تهران امری کاملا ضروری است.افرادی که با عقیم سازی مخالفن مطمئنن کارهای حمایتی انجام نمیدن و تجربه ندارن.همه جای دنیا این امر انجام میشه.البته باید این کار با یک برنامه ریزی بسیار دقیق انجام بشه و تا دولت در این زمینه کمکی نکنه کار زیادی نمیشه انجام داد.من فکر میکنم درست نیست ما بیایم یک بخشی از یک مطلب داخل یک پیج رو که حتی تا حدود زیادی درسته بیاریم و اینطور جلوه بدیم.من خودم از این صفحه بازدید کردم و فکر میکنم مسئولینش آدمهای حیوان دوستی هستن و قصدشون بهتر کردن وضعیت حیوانات خیابانی این مملکته که بیشتر مردمش حرف میزنن تا عمل کنن.

  • تحریریه می‌گه:

   درود بر شما،
   عقیم سازی با هدف کنترل ازدیاد جمعیت گونه های مزاحم شهری (معروف به موذی!) انجام می شود. در هیچ کجای ایران مطالعه ای مبنی بر وجود مشکلی «ازدیاد جمعیت» انجام نشده است و برای این مساله هیچ ضابطه ای وجود ندارد. دیده بان حقوق حیوانات تشکیلاتی است که با «اخته کردن» حیوانات رها به صورت کامل مخالف است و با کنترل عامل حیوانات رهای شهری نیز موافقتی ندارد. بهتر است بدانید:
   ۱- عقیم سازی هایی که انجام می شود در واقع اخته کردنی است که با نام دروغ عقیم سازی معرفی می شود.
   ۲- در جاهایی که عقیم سازی توصیه می شود، این مساله بر اساس مطالعات مشخصی انجام می شود نه اینکه هر کس بتواند در مساله بدون مطالعه دخالت کند.
   ۳- غذادهی انبوه بر خلاف هدف عقیم سازی است و در کشورهایی که طرح های کنترل جمعیت اجرا می شود، تغذیه حیوانات شهری ممنوع است.
   ۴- تفاوت «عمل کردن» با «نمایش دادن» از زمین تا آسمان است. ای کاش همه به جای نمایش در فیس بوک اهل عمل از روی علم و آگاهی باشیم.

 16. آتوسا می‌گه:

  مهمان جان..ما انسان ها در قبال همه چیز توی این دنیا مسئولیم .محیط زیست.طبیعت .حیوانات.و هرچیزی که برای رفاه ما انسان هادر دنیا آفریده شده مسئولیمم..شما وقتی یه منزل با تمام امکاناتش رو میخرید ایا نگهداری از این امکانات وظیفه شما نیست؟؟ ما داریم در یه خانه بزرگ به اسم جهان هستی زندگی میکنیم وما بایدبه حقوق حیوانات احترام بزاریم .در تمام ادیان ها همچنین در قران هم احترام به موجودات زنده توصیه شده..اینو نمیگم که هرکسی حتما باید وقتشو برای حیوانات بزاره.منظور از این بحث اینه که از کنار حیوانی که نیاز به غدا و کمک داره بی خیال نگذریم.نیازی نیست که حتما اونو به منزل بیاوریم اما میتونیم بهشون توجه نشون بدیم و اگر کسی رو دیدیم که حیوان آزاری میکنه شدیدا با اون مقابله کنیم.در ضمن فراموش نکنیم که ما انسان ها طی قرن ها به خاطر خودخواهی خود فجایع زیان باری رو به جایگاه موجودات زنده وارد کردیم و حق زندگی رو از اونها سلب کردیم. حالا در جوامع شهری به دلایل مختلف حیوانات بسیار زندگی دشواری دارند.پس بهتر است که مابتونیم با مسالمت و انسانیت به این حیوانات بی زبان کمک کنیم..یا اگر هم کمکی از ما برنیایید مانع کمک کردن هم نشویم..باتشکر ازمدیر سایت.و آرزوی موفقیت برای مدافعین حقوق حیوانات

 17. منصوره می‌گه:

  ما حق نداریم در کار طبیعت دخالت کنیم. اگر هم قصد کمک به گربه ها رو داریم میتونیم با غذا دادن بهشون مخصوصا تو زمستون و اذیت نکردنشون لطف بزرگی در حقشون بکنیم. ولی حق عقیم کردنشون رو نداریم. چندین ساله که بشر داره درختا رو قطع میکنه و به جاش آپارتمان و ماشین میسازه. الان شهر پر از دود شده که سلامت همه رو به خطر انداخته. الانم اگه گربه ها رو عقیم کنیم اولا اونا رو از حق طبیعی شون محروم کردیم و ثانیا ممکنه به تدریج باعث انقراض نسلشون در سالهای آینده بشیم. ما حق چنین کاری نداریم. حیوونا همچون عروسکهای زنده ای هستند که در طبیعت میچرخند و باید قدرشونو بدونیم😊

 18. نادیا می‌گه:

  دوستانی که میگن حق عقیم کردن نداریم و مخالف طبیعته، پس خودشونم هی باید بچه بیارن و از بچه دار شدن جلوگیری نکنن، چون اینم مخالفه طبیعته، بعد این دوستان تا حالا یک بار به شهرداری نسبت به کشتار بی رحمانه سگا و گربه ها اعتراض کردن، از این ور با آپارتمان سازی و شهر سازی و کنترل نکردن جمعیت و آلودگی آب و هوا دنیا رو به هم ریختیم و نظم طبیعت رو بهم زدیم زندگی رو کوفتشون کردیم حالا بعدشم میگیم دادن زندگی بهتر به حیوونا دخالت در طبیعته، هروقت بچه هامون عین وحشیها با سنگ و چوب نیفتادن به جون حیوونا و مأمورای شهرداری به خاطر چندرغاز سگارو با اسید نکشتن، تله های سمی برای موشا نذاشتن که هم محیط آلوده بشه هم گربه ها بمیرن لطفا حضرات بیان بگن حرفی از عقیم سازی نزنید، درضمن کی گفته که عقیم سازی برای همه سگ و گربه ها انجام میشه، برای تعدادیشون انجام میشه در جهت کنترل جمعیت تا دیگه به بهانه ازدیادشون کشتارای وحشیانه انجام ندن

 19. Parisa می‌گه:

  من مخالف عقیم سازى حیوانات بیرون از منزل هستم چرا باید توى طبیعت دست ببریم ممکنه نسلشون منقرض بشه، و به هم زدن این چرخه طبیعی ممکنه باعث ازدیاد جمعیت گونه هاى دیگه بشه … تازه اونهایی هم که داخل نگهدارى میشن توى شرایط خاص و به نفع خودشون و با نظر کارشناسى باید عقیم بشن و این نسخه اى نیست که بشه براى هر سگ و گربه او پیچید … ما ظالم هستیم حتى پرنده هایی مثل کاسکو و طوطى رو تنها نگه میداریم …
  امیدوارم کسى به داد حیوانات شهرى برسه

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN