Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: تقریبا ۶ سال پیش سایت فرارو از ورود چهار سگ در تیم حفاظتی محمود احمدی نژاد، رییس جمهور اسبق کشورمان خبر داد که به منظور تشخیص بمب و مواد منفجره به کار گرفته می شدند. گفته شد هر یک از آن سگ ها به قیمت ۱۵۰ میلیون تومان از کشور آلمان خریداری شده بودند.

استفاده از سگ های گارد برای حفاظت از مقامات امری ضروری است

رضا ولی زاده روزنامه نگار در این یادداشت نوشت: این سگ ها که از باهوش ترین و اصیل ترین نژاد سگ های آلمانی به شمار می آیند، پیش از بازدید رییس جمهور از نمایشگاه ها، همایش ها و یا اماکنی که به منظور سخنرانی یا بازدید در آن ها حضور می یابد، مستقر می شوند، منطقه ی مورد بازدید را کاملا کنترل می کنند و پس از اعلام وضعیت سفید، رییس جمهور در محل حاضر می شود.

هر یک از این ۴ سگ بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومان خریداری شده اند که در مجموع رقم ۶۰۰ میلیون تومان به خرید آن ها اختصاص یافته است.

استفاده از سگ های گارد برای حفاظت از مقامات امری ضروری است و ورود این نوع سگ به کشور هزینه سنگینی دارد.

http://zistboom.com/files/fa/news/1392/12/5/10877_857.jpg

پرورش سگ های گارد در کشور با هزینه ای بالغ بر ۱۵ میلیون تومان

امیر حسین جوانی، نماینده اتحادیه بین المللی سگ ها در گفتگو با زیست بوم می گوید: هر قلاده سگ خریداری شده از خارج از کشور برای اموری مانند حفاظت، نگهبانی و شکار چیزی حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان برای کشورمان هزینه در بردارد و به همین منظور از سال ۱۳۸۸ تصمیم گرفتیم این هزینه را با پرورش در داخل کشور و با یک سوم قیمت یعنی چیزی حدود ۱۵ میلیون تومان کاهش دهیم.

وی معتقد است، پرورش سگ های گارد (سگ شکاری، نگهبان و جستجوگر) از سال ۸۸ تا به حال حدود ۲ هزار شغل در کشور ایجاد کرده است.

جشنواره صرفاً فعالیت تخصصی در زمینه سگ های گارد، شکارچی و زنده یاب با حضور ارگان های دولتی

به همین منظور امیر حسین جوانی و همکارانش تصمیم گرفتند برای دومین بار جشنواره ای با هدف شناسایی بهترین نژاد سگ های گارد، شکارچی و جستجوگر و همچنین ثبت جهانی سگ گله ایرانی و شناسایی بهترین پرورش دهندگان و مربیان کشوری سگ های نگهبان، شکار و زنده یاب برگزار کنند.

جوانی با تاکید بر اینکه ورود سگ های تزیینی به این جشنواره مطلقا ممنوع بوده است گفت: این جشنواره صرفا یک فعالیت تخصصی در زمینه سگ های گارد، شکارچی و زنده یاب است و با حضور نمایندگان ارگان هایی مانند سپاه پاسداران، زندان رجایی شهر کرج، زندان عادل آباد شیراز، سازمان آتش نشانی اصفهان، یگان ویژه نیروی انتظامی و همچنین هلال احمر قرار بود برگزار شود که با بی مهری ها و شایعاتی برگزاری آن متوقف شد.

http://zistboom.com/files/fa/news/1392/12/6/10944_301.jpg

واکنش نهادهای فرهنگی با مشاهده پلاکاردهایی از ورود سگ های تزیینی به جشنواره کیفیت سگ

مسوول جشنواره کیفیت نژاد سگ در اصفهان گفت: این نمایشگاه با مجوز از حوزه نماینده ولایت فقیه در استان و کسب مجوز رسمی از اداره کل جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی در حال برگزاری بود که با سوء استفاده و شایعه پراکنی برخی از افراد و چاپ و انتشار پلاکاردهایی از سگ های تزیینی منجر به متوقف شدن این جشنواره شدند و باعث واکنش از سوی نهاد های فرهنگی در کشور شد.

انتقاد امام‌جمعه اصفهان از برگزاری جشنواره سگ

اما در جمعه ای که گذشته امام جمعه موقت اصفهان ضمن انتقاد از برگزاری جشنواره سگ های شکاری در اصفهان، از مسئولین خواست با فرهنگ غلط سگ بازی به طور جدی برخورد شود.

 حجت الاسلام میردامادی برگزاری جشنواره سگ های شکاری، نگهبان و جستجوگر در اصفهان را مورد انتقاد شدید قرار داد و خطاب به مسئولان گفت: با شدت با فرهنگ سگ بازی بایستی مبارزه شود چراکه برگزاری این جشنواره آن هم با حضور زنان بد حجاب یک خطر جدی برای جامعه اسلامی است.

با برگزاری چنین نمایشگاه هایی در کشور پرورش سگ های نگهبان و گارد رونق می گیرد و نیازی به واردات سگ از دیگر کشورها نیست

پیام محبی نایب رییس جامعه دامپزشکی ایران نیز در گفتگو با زیست بوم با مفید دانستن برگزاری مسابقات نژاد سگ در کشور گفت: بسیاری از ارگان ها و سازمان ها و حتی افراد از سگ به عنوان ابزار استفاده می کنند و در واقع سگ به درد همه می خورد.

وی ادامه داد: با برگزاری چنین نمایشگاه هایی در کشور پرورش سگ های نگهبان و گارد رونق می گیرد و نیازی به واردات سگ از دیگر کشور ها نیست.

http://zistboom.com/files/fa/news/1392/12/6/10943_489.jpg

اعتراضات به برگزاری چنین جشنواره ای دلیل عدم آگاهی است

نایب رییس جامعه دامپزشکی کشور در واکنش به اعتراضات برخی مسوولین و مردم و اختلال در برگزاری این نمایشگاه گفت: این اعتراضات به دلیل عدم آگاهی است و بسیاری از دستگاه ها ترجیح می دهند این مسابقات برگزار نشود تا از خارج سگ وارد کنند در صورتی که ما در کشور پتانسیل و توانایی پاسخ به این نیاز را داریم.

منبع: زیست بوم

برچسب‌ها, ,

۳ Comments

 1. مازیار می‌گه:

  مگه سگ چه ایرادی داره که ازش انتقاد شده!!!!!! واقعا که !

 2. حسین می‌گه:

  بازار سگ فروش ها در تهرانم هم که ماشالله پر رونق شده ولی بعضی مواقع سگ های گارد بسیار عالی میارن

 3. دو حیوان در اسلام نجس هستند سگ و خوک. ولی خرید و فروش یکی از آن دو (سگ) جایز هست ولی نه هر سگی. سگی که یکی از سه خصوصیت را داشته باشد و صاحب آن قصدش از خرید آن یکی از این سه باشد.
  ۱- سگ گله که در اسلام بهش می گن ( ماشیه ) یعنی سگی که به همراه گله گوسفندان و جهت محافظت از گله در مقابل تهدید خارجی می رود.
  ۲- سگ شکار که در اسلام بهش می گن ( کلب صید) و این هم تنها برای شخصی که شغلش شکار هست ( البته با اوصاف محیط زیست الان بسیار بسیار محدود هست از نظر قانونی ) می تواند خرید و فروش کند.
  ۳- سگ نگهبان ( سگ حارصه) که در این مورد سگ باید توانایی حفاظت و نگهبانی از محیط منزل ، باغ و یا ویلا را داشته باشد .
  با این اوصاف سگهای تزیینی که هیچکدام از خصوصیات بالا را نداشته باشند خرید و فروش آنها حرام است.
  و اما سگهایی که خصوصیات بالا را داشته باشند خرید و فروش آنها حلال وجایز هست ولی این حلال بودن دیگر نجاست آن را از بین نمی برد و نمی توان آن را در منزل نگهداری کرد.
  این برخورد های تحریمی و منعی هم بخاطر رواج سگ بازی از نوع سگهای تزیینی هست که متاسفانه آفتی شده است تا آنها که واقعا به سگ نیاز دارند تحت تاثیر این جو جامعه مورد هجوم و آزار واقع شوند.
  مثلا در جشنواره اصفهان این سگهای گله یا نگهبان بودند که مد نظر برگزار کنندگان بودند که متاسفانه با ورود و تبلیغ چند سگ تزیینی و البته در دست چند خانم موجب اخلال در نمایشگاه شد.

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN