Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-7265

دیده بان حقوق حیوانات/ سپهر سلیمی: ۹۰ درصد حیات وحش ایران در ۳ دهه گذشته از بین رفته است. دوره خشکسالی ۳۰ ساله در پیش است، این یعنی وضعیت زیستگاهها و بطور کلی محیط زیست ما بدتر از قبل خواهد شد. قطار توسعه ناپایدار مجال ایستادن ندارد، طرح های طبیعت ستیزانه همچنان در زیستگاههای حیات وحش ما مجوز می گیرند. ۱۱۶ محیط بان در ۴ دهه گذشته به دست شکارچی ها کشته شده اند و تعداد بسیار زیادی مجروح و زندانی شده اند، عده ای نیز در صف اعدام قرار دارند. سازمان محیط زیست  با مشکل کمبود بودجه، محیط بان و تجهیزات محیط بانی روبرو است.

از دیگر سو تجهیزات شکار هر روز مرگ آورتر می شوند. تفنگ ها دقیق تر شده و خودرو های شکارچیان گران تر می شود. در این میان شکارچیانی که تا دیروز کل و بز را به شکل کبابی بر سیخ و آبگوشتی در دیگ می دیدند امروز با کلاس شده و حیات وحش را به شکل دلار و یورو می بینند. اگر تا دیروز چشیدن مزه گوشت شکار محدود به سفره خود و آشنایانشان می شد، امروز به فرنگ می روند و برای کشتن آن ۱۰ درصد تتمه حیات وحش ایران مشتری جذب می کنند.

در این شرایط سازمان حفاظت از محیط زیست ما هنوز نمی داند باید مجوز شکار را لغو کند یا نکند. هنوز نمی داند می تواند از پس ممنوعیت شکار بر آید یا نه. حتی عده ای از حامیان محیط زیست هم در برابر اعتراض به شکارچیان هشدار می دهند که: هیس، کمی آرام تر، مبادا شکارچیان محترم ناراحت شوند!

بیایید نگاهی به آینده داشته باشیم، آینده ای نه چندان دور. بی شک با ادامه روند فعلی آن ۱۰ درصد باقیمانده نیز نابود خواهد شد. فرقی نمی کند باقیمانده حیات وحش ایران در ۱۰ سال آینده نابود شود یا کمی دیرتر. اگر قرار است دیر یا زود همین اندک باقیمانده میراث طبیعی ما نیز نابود شود پس دیگر چه کاری است که این همه بودجه و هزینه صرف تلاش برای نگهداری موقت از آن شود؟

در ۴ دهه گذشته حدود ۱۱۶ محیط بان کشته شده اند، یعنی هر دهه بیش از ۳۰ محیط بان. اگر قرار است با ادامه روند فعلی نسل حیات وحش منقرض شود و ۳۰ محیط بان هم در ۱۰ سال آینده کشته شوند پس دیگر چرا باید این همه انسان بی گناه را به کشتن داد.

اگر قرار است در بر همان پاشنه بچرخد بهتر نیست شکار حیات وحش آزاد شود و این همه سرمایه های انسانی، مادی و معنوی صرف امور دیگری شود؟ بهتر نیست هزینه های سازمان بی پول محیط زیست صرف بخش های دیگر شود؟ بهتر نیست جان ده ها محیط بان حفظ شود؟ اگر قرار است حیات وحش ایران دیر یا زود به کباب و دلار تبدیل شود بهتر نیست افراد و سازمانهای غیردولتی فعال در این زمینه کارشان را تعطیل کنند و در دیگر موضوعات اجتماعی و زیست محیطی فعالیت کنند؟

اگر امروز و با این حمایت گسترده مردم و گروههای مختلف اجتماعی وسیاسی از محیط زیست و حیات وحش، تصمیمی قاطع و موثر در خصوص پایان دادن به شکار اندیشیده نشود، در چه دوره ای باید این اتفاق بیفتد؟!

بگذارید سفرای مرگ حیات وحش، این اندک باقیمانده را هم با خیال راحت به سیخ بکشند و به دلار تبدیل کنند. بگذارید بتوانیم ادعا کنیم خودمان خواستیم حیات وحش نابود شود تا فردا وقتی که فرزندان ما حکایت این روزهای ما را می خوانند تنها به «شعور» ما شک کنند و نه به «شعور و مدیریت» ما. بگذارید فرزندان ما فردا نپرسند چگونه نسلی که ۸ سال در برابر جهانیان ایستاد و ذره ای از خاک ایران را به بیگانه نداد نتوانست از پس شکارچیان بر بیاید و میراث طبیعی سرزمینش را به باد فنا داد.

خدا را چه دیدید، شاید باز هم در آینده نوابغی پیدا شدند تا مژده دهند که می توانند نسل شیر ایرانی را در نیزارهای ویران شده و تغییر کاربری یافته دشت ارژن و ببر مازندران را در موزه و ویلاهای ساخته شده در جنگل گلستان احیاء کنند!

______________________

مناظره شکار/ فیلم

مناظره تلویزیونی شکار/ تصویری

برچسب‌ها

۵ Comments

 1. aylin_colin می‌گه:

  خداوندا خودت حافظ این قلبهای شکسته باش:

  بگذارید فرزندان ما فردا نپرسند چگونه نسلی که ۸ سال در برابر جهانیان ایستاد و ذره ای از خاک ایران را به بیگانه نداد نتوانست از پس شکارچیان بر بیاید و میراث طبیعی سرزمینش را به باد فنا داد.

  خدا را چه دیدید، شاید باز هم در آینده نوابغی پیدا شدند تا مژده دهند که می توانند نسل شیر ایرانی را در نیزارهای ویران شده و تغییر کاربری یافته دشت ارژن و ببر مازندران را در موزه و ویلاهای ساخته شده در جنگل گلستان احیاء کنند

 2. Mohammad Ali Alahgholi می‌گه:

  واقعیت اینکه با جماعت کم دانش، گستاخ، قانون گریز و بسته ای طرف هستیم.
  با وجود اینکه قریب به اتفاق میدانند که چه به روز طبیعت و حیات وحش ایران آمده اما حتی ۵ سال ممنوعیت شکار را تاب نمیاورند.
  مدعی قانون مداری هستند اما این نیز شامل تضاد شدید رفتار و عمل این قشر تازه قانونمند میشود.
  همه میدانند که چه به روز زیستگاه ها آمده همگی تالاب های ایران خشکیده شده، دشت ها به حدی نابود شده اند که به ندرت زیستگاه دشتی بکری در ایران باقی مانده، جنگل ها که جای خود، اما سهم این قشر همچنان فقط شکار خواهد بود و بس به بهانه های واهی.

 3. ماریاه می‌گه:

  از لینکی که برای عضویت آنلاین گذاشتید نمیتونم استفاده کنم… گویا این لینک دیگه معتبر نیست و صفحش باز نمیشه… لطفا پیگیری کنید که بشه آنلاین هم ثبتنام کرد در سایت… ممن علاقه مند همکاری هستم . سپاس از تلاشهای ارزشمندتان

 4. aylin_colin می‌گه:

  حضور محترم شما شکار چی‌ با شرف و قانونمدار
  امروز صبح جمله یی از یک شکارچی حرفه‌ای خارجی‌ خواندم که مرا در فکر برد و گفتم با شما “قانونمداران” چند کلامی‌ راست و حسینی‌ صحبت کنم

  در اینکه ما هر دو وطنمان را از ته قلب دوست داریم، شکی نیست، نقطهٔ اختلاف ما بحث شکار است.
  بسیار خوب ، محیط زیست ما اکنون هر دو موافقیم که سخت “مریض” است و احتیاج به درمان دارد ، حیات وحش ما در حال نابودی، حیات وحش در چندین جبهه‌ میجنگد و توانش به اتمام رسیده و نفسهای آخر را میزند

  خطراتی که همان “شکار” شما را تهدید می‌کند

  ۱) خطرات طبیعی مثل خشکسالی برف و بی‌ غذای ای

  ۲) خطرات حیوانات گوشتخوار

  ۳) خطرات محیطی‌ مثل جاده و تصادف و غیره

  ۴) خطرات شکارچی‌های خارجی‌ که اکنون در سطح جهانی‌ دنبال بازار یابی‌ آن هستند

  ۵) خطرات شکارچیهای قانونی

  ۶) خطرات شکار کشها و غیر قانونیها

  شما راست و حسینی فکر می‌کنید این شکار چه مقدار شانس بقا دارد

  جمله چه بود:

  ….

  In my experience, Iran is one of the last great undiscovered hunting destinations left in this world.

  ….

  Nature explorer Iran hunting safari

  Jim SHOCKONEey, 2010, Canada

  تجربه من میگه که ایران یکی‌ از “آخرین” و “ناشناخته ترین” مکان‌های مناسب برای (شکار) است.

  بحث من سر “آخرین” است ، این را یک شکار چی‌ “حرفه‌ای” که دوبار در ایران شکار کرده و قصد دارد بار سوم هم بیاید و دیگران را نیز تشویق می‌کند.

  تصور کنید در پنجاه تا صد سال دیگر که ما دیگر نفت نداریم اگر این حیات وحشمان را حفظ کنیم ، میتوانیم چه درامد بالایی را برای فرزندانمان و فرزاندن فرزندانمان باقی‌ بگذاریم

  تصورّ کنید ما تنها کشوری خواهیم بود که دارای مخلوقاتی است که در هیچ کجای دنیا اینها دیگر وجود ندارند

  و ما چه مبالغی را میتوانیم مطالبه کنیم تا “غریبه ها” فقط و فقط برای دیدن آنها حاضرند بپردازند

  تصور کنید دانشمندان ما روی این حیوانات “عتیقه‌‌” تحقیقات میکنند و تحقیقات را به بهای میلیونی میفروشند

  تصور کنید میراث هزاران ساله را و این امانت خدا دادی را به نسلهای آینده تحویل دادیم

  ….

  من از شما شکار چی‌ باشرف و “قانونمند” استدعا می‌کنم به فریاد مظلومان ما برسید حیات وحش ما برای مدتی‌ باید سخت و با کمک شما فرد با شرف ممنوع شود تا حداقل از دست دو گروه حرفه‌ای خارجی‌ و شکار کشها در امان بماند، محیط زیست ما به تنهایی قادر نیست به جنگ آنها برود از شما عاجزانه تقاضا می‌کنم کمک کنید

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN