Subscribe: RSS Twitter
دیده بان حقوق حیوانات: مدیرروابط عمومی محیط زیست گلستان گفت: ماده پلنگ ایرانی که در اثر برخورد با تریلی در جاده پارک ملی گستان روز گذشته تلف شد شیرده بوده و توله هایش به تازگی به دنیا آمده اند.

احمد دباغیان در گفتگو  با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود:  ساعت ۲۲٫۳۰ شب گذشته (جمعه ۱۳۹۲/۲/۱۲) یک پلنگ ایرانی در اثر برخورد با یک دستگاه تریلی در جاده آسیایی پارک ملی گلستان تلف شد.

مدیر روابط عمومی محیط زیست استان گلستان اظهار داشت: این حادثه در روبروی صخره های چاغران روی داده است و راننده تریلی هم اکنون در بازداشت به سر می برد.

به گفته وی، این پلنگ به لحاظ جنسیت ماده بوده و سن تقریبی آن حدود ۵ سال تخمین زده شده است.

دباغیان تصریح کرد: پس از کالبد شکافی جسد این پلنگ مشخص شد که شیر در سینه دارد و به احتمال فراوان این ماده پلنگ در این فصل از سال  به تازگی توله های خود را به دنیا آورده است.

به گزارش مهر، طی دو ماه گذشته این سومین مورد از مرگ پلنگ در پارک ملی گلستان بر اثر برخورد با خوردروهای عبوری بوده است.عبور جاده آسیایی از قلب پارک ملی گلستان باعث شده است تعداد زیادی از گونه های جانوری ارزشمند از جمله پلنگ، خرس قهوه ای، مرال و … طی چند سال گذشته بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در این جاده از بین رفته اند و تعداد زیادی نیز زخمی شده و پس از مدتی در بخش های دیگری از پارک تلف شده اند و کسی متوجه آنان نشده است.

۷ Comments

 1. تصویب قانون دیه برای حیات وحش بدون شک هم تراز کردن انسان به موجودات زنده دیگر نخواهد بود! در جایی که تمام ستم ها از سوی انسان به حیات وحش وارد می شود از قبیل ورود به حریم زیست آنها، شکار و اذیت آنها، کشتار دسته جمعی آنها، نابودی نسل آنها و … می توان برای این موضوع جایگاه و ارزشی قابل صرف وقت قایل شد.
  البته اینکه این مبالغ دیه به حزانه کدام ارگان برود و از آن به چه نحو استفاده شود خود بحث دیگری است که نیازمند “راهبری” صحیح می باشد تا دوباره در چرخه “دور باطل” نیفتد و به بیماریهای شایع جامعه ما گرفتار نشود.

 2. محیط زیست استان گلستان محبت کند، کمی از میزها فاصله بگیرد و به “محیط زیست” برود تا شاید به فریاد بی صدای توله های این پلنگ برسد. حتما آنها در جایی منتظر بازگشت مادرشان بودند تا با شکمی سیر شده به آنها شیر بدهد!
  در غیراینصورت، با گذشت اندک زمانی گزارش دیگری منتشر می شود که “به نقل از محیط زیست استان گلستان توله های مرده پلنگی در … یافت شده که گمان می رود مربوط به همان پلنگی باشد که در تاریخ … با تریلی تصادف کرد”
  افسوس…

 3. بخش “تماس با ما”-ی اداره محیط زیست استان گلستان فعال نیست! با تلفنهای درج شده در صفحه اصلی نیز تماس گرفته شد ولی پاسخ دهنده ای وجود نداشت تا عاجزانه خواهش کنیم به وظیفه خود در قبال رسیدگی به توله های این پلنگ اقدام نمایند!

  • تحريريه می‌گه:

   یگان امداد و نجات دیده بان ۶ ساعت پس از اعلام خبر راهی منطقه شده و به عنوان تنها نیروی اعزامی از خارج از استان با همکاری خوب ادارات محیط زیست منطقه و محیط بانان مشغول پایش برای یافتن توله پلنگ های احتمالی هستند. احتمال یافتن توله ها زیاد نیست و با توجه به سن توله ها، زمان طلایی جستجو امشب پایان می یابد. بارش و شرایط بد جوی و زمین گل آلود کار پایش را با سختی مواجه کرده و منطقه نیز صعب العبور است ولی امدادگران به کار خود ادامه می دهند.
   گروه های متعددی نیز در این اقدام همیاری می کنند که گزارش آن در صورت صلاحدید منتشر خواهد شد.

   • زهره می‌گه:

    دیده بان گرامی مطلبی که بسیاری از دوست داران حیات وحش بر آن تاکید دارند استفاده از سگهای تربیت شده بدین منظور است که قطعا به عملیات نجات سرعت و ارتقا می بخشد. استفاده از سگ مواد یاب در نیروی انتظامی بسیار کاربرد دارد و این سگها تابحال سبب دستگیری بسیاری از قاچاقچیان حرفه ای شده اند. و یا در زلزله بم که سگهای زنده یاب صدها نفر را از مرگ نجات دادند. آیا وقت آن نرسیده که محیط زیست هم جداگانه به تربیت سگهایی بپردازد که در چنین مواقعی به یاری حیات وحش رنجدیده ما بشتابند. من نمیدانم اشتباه می کنم یا نه ولی فکر می کنم یکی از دلایل تعلل و سهل انگاری در این مورد ترویج باورهای ناصحیح و افکار زشت مردم در مورد این حیوان سودمند باشد. به عنوان مثال سال وقوع زلزله بم بنده در دانشگاه علوم پزشکی کرمان بودم. به یاد دارم که تنی چند از اساتید آن زمان به عنوان مترجم و ملازم گروه صلیب سرخ عازم بم شدند. دکتر عرب زاده (ریاست گروه ویروس شناسی آن زمان) پس از بازگشت از بم با چهره ای بسیار عصبانی و غمگین به ما می گفت زمانی که خواستیم چند سگ سوئیسی زنده یاب را به همراه اعضای صلیب سرخ سوار اتوبوس کنیم راننده اتوبوس زیر بار نمی رفت و می گفت چون سگ نجس است اجازه ورود به آنها را به اتوبوسم نمی دهم. و آن راننده بداندیش در آن لحظه به لحظه هایی که در حال از دست رفتن بود و به انسانهایی که زیر آوار چشم انتظار کمک انسانها بودند نمی اندیشید!!!

    • تحريريه می‌گه:

     مجموعه دیده بان برای این منظور و سه منظور مشابه در قاچاق حیات وحش در معرض خطر، برنامه آموزش سگ های حیوان یاب را از بهمن سال گذشته آغاز کرده است. دقت بفرمایید که سگ زنده یاب، سگ حیوان یاب (خزنده یاب و پستاندار یاب و …) و سگ پایشگر برای مورد فوق تفاوت اساسی در آموزش دارند. با اینحال برای آموزش دو نمونه آخر تا پایان امسال اخبار خوشی در راه خواهد بود.

     • زهره می‌گه:

      من واقعا به مجموعه شما که همواره پیشرو احقاق حقوق از دست رفته حیوانات این مرز و بوم هستید از صمیم قلب تبریک عرض نموده و توفیقات روزافزون الهی را در این مسیر مقدس برایتان آرزومندم. خداوند به تمام انسانهایی که قدمی در این راه برمی دارند سلامتی عنایت فرماید!

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN